АКО ВОЗИТЕ ЉУБИМЦА У КОЛИМА, ОВО НИКАКО НЕ СМЕТЕ УРАДИТИ: Уколико се не придржавате ових правила, платићете озбиљну казну

Новости онлине

10. 08. 2023. у 10:36

ЗАКОН о безбедности саобраћаја на путевима прописује да животиња може да се превози у аутомобилу само ако се не ометају и не угрожавају ни возач ни остали учесници у саобраћају.

АКО ВОЗИТЕ ЉУБИМЦА У КОЛИМА, ОВО НИКАКО НЕ СМЕТЕ УРАДИТИ: Уколико се не придржавате ових правила, платићете озбиљну казну

Foto: Printskrin Instagram/moj_beo_grad

Чак и уколико не планирате да водите пса на одмор, одмалена их навикните на вожњу у аутомобилу, због одласка до ветеринара и слично. „Угурате“ ли одраслог пса, који се никада раније није возио, на задње седиште или гепек и одмах кренете, он може да доживи огроман стрес.

Могуће је да доживи напад панике, да почне да скаче, гребе, пређе на предње седиште и слично, што може да буде опасно и по њега и по остале особе у колима, а може да дође и до удеса.

Пса можете превозити на задњем седишту, везаног нарочитим појасем који су се добро показали, међутим, неке псе знају да жуљају и да их иритирају. Осим појаса, можете набавити и посебан транспортер за животиње који ћете држати или у гепеку или на задњем седишту.

Иако пси у транспортерима по правилу заспе, многи се никада не навикну на ову врсту кавеза.

У случају да почетак привикавања не иде онако како је планирано, седите ви у ауто, унесите унутра омиљену храну вашег љубимца или неку коју му иначе не дајете, али у овом случају може да буде оправдано искористити је (неки посебан слаткиш намењен псима, нешто што обичне не смеју да једу, виршла, кобасица). Понудите му посластицу, али немојте да му дајете док не уђе у ауто.

Затим се мало играјте с њим, мазите га, дајте му посластицу још пар пута, како би унутрашњост возила схватио као пријатно окружење. Дозволите му да испита и оњуши све, пошто је то животињама природно понашање када се нађу у новој околини. Пустите пса да се навикне на нови простор.

Закон о безбедности саобраћаја на путевима прописује да животиња може да се превози у аутомобилу само ако се не ометају и не угрожавају ни возач ни остали учесници у саобраћају. У супротном можете платити озбиљну казну.

Многи власници се ужасавају затварања пса у "кавез".

Сигурносни појас – ово је практично сигурносни појас прилагођен псима. Везује се псу око груди и закључава копчом у исто место где и класичан сигурносни појас. Тако ће пас бити спречен да скаче по кабини и омета возача, али ће бити и заштићен у случају оштрог кочења.

Читав пртљажник за пса – ово важи за караване. Псу можете да дате читав простор у пртљажнику, али убаците посебну преграду која одваја путнички простор, како не би прескакао на задње седиште.

Постоје и преграде које деле пртљажник уздужно на два дела, тако да у један део можете да ставите пртљажник, док други остаје резервисан за пса.

БОНУС ВИДЕО: ПАМЕТ У ГЛАВУ - НЕ ПИЈАН ЗА ВОЛАН: Несвакидашња симулација саобраћајне несреће изведена у Суботици

(Србија данас)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ПОСТАВЉАМО НОВЕ СТАНДАРДЕ! Лажна држава Косово запањила свет! Ово је њена жалба на казну УЕФА за бежање с терена у Румунији