УВОДИ СЕ ПОКРЕТНИ БАНКАРСКИ ШАЛТЕР: У Скупштини представљена Стратегија за унапређење положаја старијих за период од 2024. до 2030.

В.Ц.С.

03. 08. 2023. у 07:15

ЦИЉ Предлога стратегије за унапређење положаја старијих особа у Србији за период од 2024. до 2030. године јесте побољшање квалитета њиховог живота, поручила је министарка за бригу о породици и демографију професор др Дарија Кисић на јавној расправи о овом документу у Дому Народне скупштине. Стратегија предвиђа разне новине, између осталог, "покретни банкарски шалтер" за рурална подручја.

УВОДИ СЕ ПОКРЕТНИ БАНКАРСКИ ШАЛТЕР: У Скупштини представљена Стратегија за унапређење положаја старијих за период од 2024. до 2030.

FOTO: Arhiva novosti

Како је Кисићева подсетила, удео старијих од 65 година у укупном становништву наше земље је 22,1 одсто, што значи да је у овој категорији више него сваки пети становник. Највремешније становништво живи у Шумадији и Западној Србији, где је просечна старост мушкараца 43,09, а жена 45,49 година, док је на нивоу целе земље - 43,8.

Са феноменом старења и смањењем радно способне популације, како је приметила министарка, суочене су све земље, па и најразвијене. У будућности ће за сваку од њих бити изазов да обезбеди одржив пензиони систем. Како се наводи у Предлогу Стратегије, у мају ове године, укупно 1.646.188 наших грађана примало је пензије, од чега старосне 1.081.594, инвалидске 236.404 и породичне 328.190.

Министарство за бригу о породици и демографију

Министарка Кисић отворила јавну расправу

- За разлику од неких претходних стратегија и акционих планова, који су били усмерени на институционални смештај старијих особа, наш предлог је усмерен ка активном и здравом старењу, међугенерацијској сарадњи и социјалној инклузији старијих - навела је Кисићева.

Између осталог, као посебни циљеви истакнути су: унапређење јавних услуга за људе у трећем добу, посебно у руралним подручјима, приступ програмима целоживотног учења, спортско-рекреативним и културним садржајима, унапређење волонтерских активности у локалним заједницама, унапређивање здравствене и социјалне заштите и превенције од насиља, повећање свести популације о потребама и могућностима старијих од 65.

ПОДРШКА УН

КИСИЋЕВА је указала да су Радну групу, која је израдила Предлог стратегије, чинили представници министарстава, цивилног друштва и академске заједнице, а поступак израде подржаo је Популациони фонд УН. Јавна расправа ће трајати до 15. августа.

Свака локална самоуправа мораће да успостави евиденцију о старијима без породичног старања, на основу које ће се израдити план помоћи и подршке. У Предлогу, осим "покретног банкарског шалтера" за рурална подручја, којим би се побољшала доступност поштанских и банкарских услуга, помиње се и унапређење јавног превоза ка селима, адаптација јавних објеката тако да буду приступачни старијима са инвалидитетом, помоћ и подршка породицама које брину о старијим члановима домаћинства, вежбање дигиталне писмености, овладавање новим медијима комуникације...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: Две на страни Путина, две жестоко против Руса

НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"

СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.

22. 11. 2024. у 09:14

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.

21. 11. 2024. у 15:31

Коментари (0)

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности