СУПЕРОЛУЈЕ ЋЕ У СРБИЈИ ПОСТАТИ СНАЖНИЈЕ И ЖЕШЋЕ Климатолог открио: Феномен са којим ћемо морати да научимо да живимо
СУПЕРЋЕЛИЈСКА олуја која је недавно прошла кроз Србију и направила велику штету, феномен је са којим ћемо морати да научимо да живимо, а предвиђа се да у будућности може постати снажнији и чешћи.
За све ово, оцењују стручњаци, криви су тренутни атмосферски услови проузроковани климатским променама.
Сваке године нашу земљу погоди неколико оваквих олуја, али су оне до сада биле ређе. Овог пута, невреме је трајало неколико дана, што климатолог Владимир Ђурђевић доводи у везу са променама које се дешавају у клими.
- Атмосфера није успела да се стабилизује кроз један догађај, него је за то било потребно неколико дана. У том смислу, у односу на претходне периоде, врло је специфична - каже климатолог за медије.
Гледамо уводни трејлер за филм који ће у будућности бити емитован
Објашњава да ће олује у будућности потенцијално бити снажније и чешће зато што је планета данас топлија за један степен, што доводи до вишка водене паре у атмосфери коју назива "главним покретачким горивом за све олује, па и суперћелијске".
Дакле, ризици који климатске промене доносе са собом постају све видљивији, интензитет оваквог невремена у будућности би могао да поприми још веће размере, а Ђурђевић сматра да тренутно "гледамо уводни трејлер за филм који ће у будућности бити емитован".
Како се топлија планета одржава на суперћелијске олује?
Ђурђевић каже како је кроз историју забележено повећање интензитета олујних система због климатских промена и да се тренутно бележе екстреми којих у прошлости није било.
- Сада видимо прве озбиљније облике климатских промена, што врло лако може да постане нека врста нормале и стања које је просечно. Осим тог стања, можемо да идемо у још екстремнија - истиче Ђурђевић.
Сматра да ће долазити до снажнијих олуја зато што процес промене климе неће ускоро стати и да ћемо сведочити још већој промени климатских услова.
- У најбољем могућем сценарију који може да нам се деси клима ће се у будућности променити у обиму најмање колико је тренутно промењена. Тренутно је атмосфера топлија за степен, а наредних 30 година можемо да очекујемо додатно загревање атмосфере за још један степен - каже Ђурђевић.
Због загревања, у атмосфери ће бити још више водене паре која ће проузроковати снажнија и чешћа невремена од оних којима смо сведочили пошто ће, оцењује Ђурђевић, укупни услови фаворизовати њихов настанак.
- Морате да имате атмосферу која је богата воденом паром за настанак олује, посебно у приземним слојевима, оне из ње заправо црпе своју снагу. Што је више водене паре, та олуја ће се брже развијати, биће снажнија у тиме ће продуковати већу штету - рекао је Ђурђевић.
Такође, каже да је невремене које нас је задесило нешто на шта ћемо морати да се навикнемо, због чега је свако упозорење на олујно невреме у будућности неопходно схватити далеко озбиљније него у прошлости.
- Пре неколико година је у Чешкој био торнадо који је разрушио читав један мањи град, то је требало да нам укаже да сличан догађај можемо да очекујемо и у Србији, толико јако невреме. На срећу, то се овога пута није десило али то говори да треба да се прилагодимо и постанемо као друштво спремнији и отпорнији да се са овим носимо - истиче Ђурђевић.
Подсећа да је формирање слабијих торнада на нашим подручјима забележено и раније, али додаје да је могућа појава овог феномена нешто јачег интензитета, с обзиром на њихову присутност у Европи.
- Могуће је да се ових дана и код нас десио, али олује су биле у касним вечерњим сатима па их је теже осмотрити када је мрак. Њихов интензитет показује да је потенцијално било ризично да се и код нас деси јачи торнадо. У будућности за то има могућности, посебно у равничарским пределима као што су долине река и Војводина где је и пре било олуја, као и осмотрених торнада - каже Ђурђевић.
Сматра да је неопходно имплементирати Париски споразум, али и да све земље света напусте фосилна горива као извор енергије, како бисмо били у стању да се носимо са екстремима.
- Уколико они постану пречести и превише активни, онда је тешко очекивати да можемо да санирамо последице тога у континуитету. Опасност климатских промена је то што можемо да упаднемо у циклус у коме ћемо стално крпити рупе уместо да се развијамо као друштво - закључује Ђурђевић.
(Ало)
БОНУС ВИДЕО:
НЕМАЧКА: Интензивне врућине праћене ураганском олујом погодиле су јужни регион
РАМА ЖЕСТОКО УДАРИО НА СРБИЈУ ЗБОГ КОСОВА: Изнео драстичан предлог после бламаже лажне државе у Бриселу
ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама изјавио је да тзв. Косово треба да замрзне дијалог са Србијом без рока и да тежи нормализацији односа са њом кроз билатерални дијалог са Европском унијом, као и да терет кривице за деградацију тог процеса мора да падне на Србију.
20. 12. 2024. у 15:17
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ТРАМП ИМА НОВУ ФРИЗУРУ: Мреже се усијале од коментара (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп због једног снимка постао је тема бројних расправа. На X-у (бившри Твитер) се, наиме, појавио снимак која га приказује са новом фризуром.
19. 12. 2024. у 08:37 >> 19:03
Коментари (0)