СЈАЈНА ВЕСТ ЗА СРБИЈУ: Доктор Николић из "Тиршове" о најави Вучића да држава преузима на себе део лечења за децу оболелу од СМА

Д. Калинић

14. 07. 2023. у 14:51

ПРОФЕСОР др Димитрије Николић са Универзитетске дечје клинике "Тиршова" каже за "Новости" да је изузетно добра вест за Србију најава председника Србије Александра Вучића да држава преузима на себе део лечења за децу оболелу од СМА.

СЈАЈНА ВЕСТ ЗА СРБИЈУ: Доктор Николић из Тиршове о најави Вучића да држава преузима на себе део лечења за децу оболелу од СМА

Фото М. Анђела

- Поздрављамо намеру власти да се помогне тим пацијентима, и да им се конкретно омогући перспектива за потпуно уредан раст и развој. То је заиста сјајна вест, и у напозитивнијем смислу бих и прокоментарисао и најаву за отпочињање неонаталног скрининга, све новорођене деце на спиналну мишићну атрофију, чиме ће се значајно подићи квалитет услуге и дијагностиковања ових пацијената – појашњава проф. др Николић.

Према његовим речима, на овај начин малишанима је омогућено да добију терапију одмах на рођењу, јер је најбољи лек за ову тешку болест, управо онај који се да пацијенту у пресимптоматској фази болести.

- Имајући у виду искуства свих развијених држава, неонатални скрининг је најбоља могућа метода за рано откривање ових пацијената и за почињање терапије до испољавања првих симптома, чиме ће се постићи најбољи резултати у лечењу и чиме више нећемо имати оболелих пацијената са развијеном клинчиком сликом ове тешке и подмукле болести – истиче проф. др Николић.

Фото: тиршова.рс

Када је у питању учесталост СМА међу малишанима у Србији, она је увек мање више иста, каже нам проф. др Николић.

- Учесталост је углавном иста, негде један пацијент на 6-10 хиљада новорођенчади – појаснио је проф. др Николић.

Вучић: Држава ће на себе преузети део лечења деце оболеле од СМА

Подсећамо, председник Србије, Александар Вучић је истакао да је донета одлука да се сваком детету на рођењу раде генски тестови и скрининг за спиналну мишићну атрофију.

Тестови ће моћи да се раде у сваком породилишту у Србији од септембра и биће уложено 62 милиона динара.

Вучић је рекао да је Србија данас у пет земаља у Европи по нивоу подршке различитим лицима и деци за ретке болести, да су уведени иновативни лекови, али да ће то бити убрзано.

Фото: Танјуг/ САВА РАДОВАНОВИЋ

Рекао је да ће још много већи број деце бити послат на дијагностику и на лечење у иностранство.

Он је изнео податке да је у периоду од 2008. до 2012. на лечење послато 440 деце, а за период од 2012. до сада 4.887 деце, што је 11 пута више деце.

Од септембра обавезан скрининг у свим породилиштима

До сада се неонатални скрининг на СМА спроводио кроз пилот пројекат за сву новоређену децу у два породилишта, ГАК Нардони фронт и КЦ Крагујевац, а од сада у свим породилиштима, како су потврдили из РФЗО.

Циљ и значај овог обавезног скрининга је да се што раније открију нови случајеви, односно постави дијагноза како би бебе у најранијој фази болести добиле терапију, а то је од суштинског значаја за ефекте лечења и успоравање напредовања болести.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (19)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину