У ОВОМ ГРАДУ ДАНАС ПОСЕБНО СЛАВЕ ТЕСЛИН РОЂЕНДАН: Изум великог српског научника заувек им је променио живот(ФОТО)
ТРСТЕНИК – БЕЗ великог Тесле не би било ни прве електричне централе, ни уличног осветљења, које је у Трстенику прорадило пре тачно један век.
Зато Трстеничани посебно прослављају 10.јул, дан рођења генијалног научника, а „Новости“ доносе сведочанства о електрификацији Трстеника, која ће јавност имати прилике да види вечерас на посебној изложби у галерији Музејске збирке од 19 сати. Драгоцено наслеђе сачували су бројни приватни колекционари, Завичајно одељење Народне библиотеке „Јефимија“ и ЕПС, чији се инжењери сваког 10.јула окупљају да прославе Теслин рођендан.
Иако би без Тесле западноморавска варош била још дуго у мраку, чињеница је да електрификацију дугује и једном Русу. Сергеј Кулик био је први електроинжењер, који је давне 1922.године почео да ради у првој електроцентрали крај Западне Мораве.
- О њему се зна да је рођен у руском месту Знекову, да је од школе имао шест разреда гимназије, а да је одобрењем Начелства трстеничког среза распоређен у наш град – каже за "Новости" Јелена Вукчевић, историчарка Музејске збирке и ауторка изложбе "Век електрификације Трстеника". - Међутим, Кулик се налазио на списку радника електричне централе у Трстенику све до 1945. године. Крајем октобра или почетком новембра у централи је избио пожар. То ће довести до потпуне обуставе испоруке електричне енергије варошици на неколико месеци.
Колико је био важан овај догађај, сведочи чињеница да је у истрагу о пожару била укључена Државна безбедност. Сви запослени су после пожара били лишени слободе, испитивани и временом пуштани на слободу. За пожар нико није оптужен, али првог школованог електроинжењера Кулика више није било на списку радника.
Ипак, електроцентрала је наставила да ради и о њеним почецима сачувано је више записа.
- Један од њих је управо запис свештеника Цркве Цвете Тројице, у минеју из 1922.године о пуштању електричпног осветљења у рад, а постоји и факсимил првог документа о почетку електрификасније из исте године предоћчва сгаоворница „Новости“. - Оба експоната наћи ће се на изложби, која је посвећена и рођењу Николе Тесле и електрификацији нашег града.
Поставку осим фотографија чине и стари предмети коришћени у одржавању енергетског система. Данас су то прави раритети: електричарски шлем, велике пењалице за дрвени стуб, опасачи са опремом, изолатор за ниски напон, спирална бургија за дрво, керамичка кућишта на бандерама, старе клопке са грејачем, монофазна бројила, уклопни сатови.
Део поставке је и изузетно дело Љубомира Симоновића, уље на платну на коме је осликан Никола Тесла.
ПРВА ЦЕНТРАЛА - У МУЗЕЈУ
ПРВА електрична централа налазила се од 1922.године у згради данашње Музејске збирке Народног универзитета, где је од 1718.године била царинарница. После затварања централе, радило је и обданиште. Данас се у овој згради чувају археолошко, етнолошко и завичајно наслеђе, од неолита до данас у оквиру Музејске збирке.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)