НА СНИМАЊУ „33 АНЂЕЛА“: Српски страдалници добили спомен обележје (ФОТО)

Јелена Стојковић

09. 07. 2023. у 21:34

КРАЈ ходошашћа и симболично постављање спомен-обележја дрвеног крста, који је дошао из Градишке у Норвешку, на месту где су сахрањени српски логораши преминули у норвешким логорима, обележило последњу клапа фима „33 анђела“.

НА СНИМАЊУ „33 АНЂЕЛА“: Српски страдалници добили спомен обележје (ФОТО)

Foto: Ј.С.

У екипи ходочасника био је  Бранислав Гајић из Градишке који је после 80 година пронашао гроб свог стрица Бранка Гајића који је са само 16 година одведен у смрт у Норвешку. Каже да када је дошао на гробно место стрица осећао је пуно емоција.

- Осим мог условно реченог личног задовољства, ова прича је много битна за национални , српски интерес. Многе истине које су скрајнуте и скриване полако, али сигурно излазе на видело – каже овај човек за "Новости" и са пуно усхићења прича о томе како се освештани дрвени крст нашао на гробљу у Норвешкој.

Управо на иницијативу потомака српске деце страдале у логорима у Норвешкој за време Другог светског рата, заједно са људима који раде на филму који је сведочанство о страдању невиних дечака, "Часни крст" који је „кренуо“  из Спомен-подручја Доња Градина на пут дуг 800 километара  постављен је у спомен-парку у Трондхајму.

- Била је ово јединствена прилика да снимимо недостајајуће сцене и да заокружимо причу. Колико год смо знали шта се дешавало, колико је неправди и мучења било нико на снимању није остао равнодушан, а многе сцене су окупане сузама оних који су били иза камера – каже директор пројекта и продуцент филма 33 анђела Бранко Димовић Димески.

Фото: Приватна архива

 

Подсећамо да је филм "33 анђела" сниман у копродукцији Норвешке и Србије. Реч је о готово волонтерском пројекту који је окупио Србе и Норвежане око заједничке идеје, а то је да се сазна да је међу страдалим „Југословенима“ у норвешким логорима било највишеСрба, према најновијим подацима чак преко 95 одсто.

Фото: Приватна архива

 

Прва клапа "пала" је средином јануара на београдском Старом сајмишту, месту одакле су из Београда у Другом светском рату у логоре широм Европе транспортовани бројни Срби.

Фото: Приватна архива

Др Јоханес Солберг, доктор филозофије и теологије, Норвежанин који је постао православац наратор је и стручни сарадник на филму који продуцира Бранко Димовић - Димески, а режију потписује Горан Вучковић, по сцнарију Димеског и Милке кајганић. Историчари Кнут Фловик Тхоресен и  Ђорђе Бојанић дали су такође велики допринос, као и директор фотографијде Дејан Тршић.

Сцене су снимане у Београду, Нишу , Републици Српској и на више локација у Норвешкој.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ОСТВАРИЛИ СМО ЦИЉ, ПОБЕДИЛИ СМО: Филип Петрушев задовољан после победе над Данцима