МИНИСТАРСТВО ПОЗИВА БОРЦЕ ДЕВЕДЕСТИХ ДА РЕГУЛИШУ СТАТУС: Прве Борачке споменице после осам деценија биће додељене уочи Видовдана
БОРАЧКИ статус, према Јединственој евиденцији корисника права из области борачко-инвалидске заштите, до данас је утврдило је 33.080 бораца, 12.025 војних инвалида и 8.846 корисника породичних права по основу сродства са палим борцем.
Збир ових бројки открива да је до сада евидентиран 53.951 ратник који је учествовао у сукобима деведестих, али ни тај број није коначан. Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања позива све борце да поднесу захтев за утврђивање статуса, како би, између осталог, могли да добију и Борачку споменицу.
- Србија ће после 80 година поделити прве борачке споменице. Борци из деведесетих нису бирали време у којем ће бити борци, него је време бирало њих. Отаџбина их је позвала, они су се одазвали. Неко је изгубио живот, неко руку или ногу, ментално здравље. И наша генерација данас управо кроз Борачку споменицу жели да покаже поштовање и захвалност оним генерацијама које су од 1991. до 1999. године браниле Србију и браниле српски народ. Борачка споменица је симбол захвалности свим нашим борцима и њиховим породицама за учешће у одбрани суверенитета и независности Републике Србије, и израз захвалности и пијатета према свим страдалима, погинулима и несталима. Уочи Видовдана симболично ће бити почетак показивања те захвалности, на коју су многи од наших суграђана чекали дуже од три деценије, а неки, нажалост, то никада нису дочекали, тако да ће их данас са поносом добити њихове породице - наглашава Никола Селаковић, Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања
Стицање статуса борца омогућава остваривање права на легитимацију, право на униформу, право на борачку споменицу, а за сада је омогућено да борац који има навршених 60 године може да оствари право на борачки додатак у складу са Законом. Носилац статуса може да остварити и звеснњ погодности у месту пребивалишта, као што су смањење цена комуналних услуга.
ПРИЗНАЊЕ И СЕЋАЊЕ
УРЕДБА која је донета у марту 2023. омогућила је да држава први пут након скоро 80 година додели посебно национално признање борцима који су стекли статус по Закону о правима бораца, војних инвалида, цивилних инвалида рата и чланова њихових породица, ратним војним инвалидима и, постхумно, палим борцима. У Државни програм је уврштено обележавање годишњица - Дан сећања на погром на КиМ, Годишњица Битке на Кошарама, Дан сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији "Олуја", обележавање НАТО агресије, који раније нису биле обележаване.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (5)