ПОСЛЕ 80 ГОДИНА БИЋЕ УРУЧЕНЕ ПРВЕ БОРАЧКЕ СПОМЕНИЦЕ: Симбол захвалности свим нашим борцима и њиховим породицама
„ЗА верност отаџбини“, писало је на Албанској споменици, коју је краљ Александар Карађорђевић установио 1920. године, желеђи да ода пошту, захвалност и признање свом народу, који је учествовао у голготи Првог светског рата. Милион и триста хиљада наших предака оставило је своје животе на бојиштима широм тадашње Краљевине, али и изван ње.
Само нешто више од две деценије од Великог рата, српски јунак, поново је стао очи у очи са непријатељем, изборивши се за свој мир и независност. А звезда, две укрштене петокраке, оличена у Партизанској споменици, и данас је ту када обележавамо пробој Сремског фронта или славимо Дан победе у Другом светском рату.
У последњих 10 година донето је 6 прописа, од којих је један од најважнијих Закон о правима бораца, војних инвалида, цивилних инвалида рата и чланова њихових породица из 2020. године којим је извршена кодификација свих прописа у овој области.
Овим законом је по први пут, јединствено за територију Републике Србије, уређена област борачко-инвалидске заштите и заштите цивилних инвалида рата.
Такође, у марту ове године, донета је Уредба о борачкој споменици. Доношење Уредбе о борачкој споменици омогућено је да држава први пут након скоро 80 година додели посебно национално признање борцима који су стекли статус по Закону о правима бораца, војних инвалида, цивилних инвалида рата и чланова њихових породица, ратним војним инвалидима и постхумно палим борцима.
Свако ко је остварио статус борца има право на Борачку споменицу
Стицање статуса борца омогућава остваривање права на легитимацију, право на униформу и право на борачку споменицу, а од права које се тичу новчаних давања, за сада је омогућено да борац који има навршених 60 године може остварити право на борачки додатак у складу са Законом. Након доношења решења о утврђивању статуса борца, с њом корисник може остварити одређене погодности у општини/ граду где има пребивалиште (нпр. смањене трошкове комуналних услуга и др).
Министарство свакодневно ради на олакшавању стицања права својим корисницима, на поједностављењу процедуре и на крају на мотивацији грађана да поднесу захтев за стицање статуса борца. До данашњег дана, према Јединственој евиденцији корисника права из области борачко инвалидске заштите, статус борца утврдило је 33.080 бораца, 12.025 војних инвалида и 8.846 корисника породичних права по основу сродства са палим борцем. Али, тај број није коначан, те позивамо све борце да поднесу захтев за утврђивање статуса борца, како би, између осталог, могли да добију и Борачку споменицу.
- Борци из деведесетих нису бирали време у којем ће бити борци, него је време бирало њих. Отаџбина их је позвала, они су се одазвали. Неко је изгубио живот, неко руку или ногу, ментално здравље. И наша генерација данас управо кроз Борачку споменицу жели да покаже поштовање и захвалност оним генерацијама које су од 1991. до 1999. године браниле Србију и браниле српски народ.
Борачка споменица је симбол захвалности свим нашим борцима и њиховим породицама за учешће у одбрани суверенитета и независности Републике Србије, и израз захвалности и пијатета према свим страдалима, погинулима и несталима.
Уочи Видовдана симболично ће бити почетак показивања те захвалности, на коју су многи од наших суграђана чекали дуже од 3 деценије, а неки, нажалост, то никада нису дочекали, тако да ће их данас са поносом добити њихове породице - рекао је министар Никола Селаковић.
Неговање традиција ослободилачких ратова
Државни програм обележавања годишњица историјских догађаја ослободилачких ратова Србије формулисан је на основу поштовања потребе очувања достојанственог сећања на жртве и учеснике оружаних сукоба у прошлости.
У претходних пар година, у жељи да се ода почаст и сачува сећање на жртве, у Државни програм је уврштено обележавање годишњица - Дан сећања на погром на Косову и Метохији, Годишњица Битке на Кошарама, Дан сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“, обележавање НАТО агресије, који раније нису били обележавани.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (1)