У "ПЕЧАЛБИ" НАЈВИШЕ КИНЕЗА: За три и по месеца НСЗ издала 13.133 радне дозволе странцима

Б.Борисављевић

20. 06. 2023. у 11:45

У СРБИЈИ је, закључно са 11. априлом, издато 13.133 дозволе за рад страним држављанима, подаци су Националне службе за запошљавање. Међу њима су најбројнији радници из Кине, Руске Федерације, Турске, Индије, Кубе, Македоније, Украјине, Непала и Босне и Херцеговине. Током прошле године, "радне књижице" је добило 35.174 особе из иностранства.

У ПЕЧАЛБИ НАЈВИШЕ КИНЕЗА: За три и по месеца НСЗ издала 13.133 радне дозволе странцима

Фото Н. Скендерија

Како наводе у НСЗ, наjвећи број странаца ангажован је у области грађевинарства. Ради се о различитим профилима - зидарима, армирачима, помоћним грађевинским радницима, гипсарима, тесарима, столарима. Поред њих, велики број дозвола издат је и вариоцима и ИТ стручњацима. Странци се, такође, запошљавају и као помоћни радници у различитим гранама привреде, као и у угоститељству и хотелијерству.

За три и по месеца ове године, "одобрење" за заснивање радног односа затражио је 4.901 Рус и 135 Украјинаца, док је током прошле године дозволу за рад добио 8.081 држављанин Руске федерације и 484 из Украјине. Руски држављани се углавном запошљавају у ИТ делатности, а они из Украјине подносе захтеве за издавање личних дозвола за рад.

- Кинеске компаније раде на изградњи пруга и путева, а и у фабрикама ангажују своје раднике - каже Драгољуб Рајић, извршни директор мреже за пословну подршку. - Осим културолошких, постоје разлике и у односу према раду. Кинески радници су навикли да раде пуно и имају већу продуктивност него наши.

РУСИ ОВДЕ ПРИВРЕМЕНО

Руски држављани који су дошли у нашу земљу због ратних дешавања, запослени су у великим мултинационалним компанијама, које су преместиле своје послове - каже Рајић. - Већина њих је овде привремено, а циљ им је да добију папире за одлазак у неку од западних земаља. Иако нису дошли они који желе да инвестирају, они троше новац док бораве код нас, што допирноси ублажавању последица кризе.

Наш саговорник истиче да, осим у грађевини, постоји мањак домаће радне снаге и када су у питању сезонски послови бербе воћа, али и у текстилној индустрији где се најчешће ангажују радници из Пакистана.

- Наши људи не воле послове који трају десетак дана, већ желе стални ангажман, посебно последњих година када су плате на државном послу повећане - каже Рајић. - За некога ко ради у Пакистану за 60 до 150 долара месечно, плата од 400 евра је огромна. Још ако имају обезбеђен смештај и храну, они могу да уштеде и пошаљу и породици.

Издавању дозвола за рад претходи поступак регулисања боравка странаца. Радна дозвола се издаје за период радног ангажовања, али не дуже од периода за који је одобрен боравак, а у највећем броју случајева то је на период од годину дана. Дозвола за рад може се продужити уколико су и даље испуњени услови прописани за њено издавање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

НЕ МОЖЕ БЕЗ КОШАРКЕ: Лесор се вратио на терен, навијачи Панатинакоса одушевљени  (ВИДЕО)