КИНА ПИКИРА МЕСЕЦ! Пекинг у трци са сад најавио искрцавање астронаута на земљин сателит до 2030. године

Борис Субашић

30. 05. 2023. у 17:00

КИНЕСКИ астронаути искрцаће се на Месец пре 2030, званично је саопштено из Пекинга, што је за лаике неочекиван и отворен "свемирски изазов" Сједињеним Државама које већ дуже времена најављују да ће своје астронауте у мисији "Артемис" послати на Земљин сателит до краја 2025. године.

КИНА ПИКИРА МЕСЕЦ! Пекинг у трци са сад најавио искрцавање астронаута на земљин сателит до 2030. године

foto: China News

- Кина се најпре припрема за кратак боравак на површини Месеца - рекао је на конференцији за медије заменик директора кинеске свемирске агенције са људском посадом Лин Сицијанг. - Две мисије са посадом годишње биле би довољне за извођење кинеских циљева.

Кина је представила и нову посаду за њену свемирску станицу Тијангонг, од три секције, која је завршена прошлог новембра.

- Четврти модул биће додат у одговарајуће време како би се унапредила подршка научним експериментима и обезбедили побољшани услови рада и живота посади - најавио је Лин.
У уторак ће ка станици Тијангонг полетети нова посада, у којој ће по први пут, поред припадника кинеске Народноослободилачке војске, бити укључени и цивили.

Стручњаци сматрају да је у току нови чин трке у свемиру, која је почела у време Хладног рата, након што су Совјети успешно лансирали први вештачки сателит "Спутњик" у Земљину орбиту. Од тада до пада Берлинског зида буџети суперсила су издвајали астрономска средства за свемирске пројекте и прототипове летелица које би биле чудо да се и данас направе.

- Данас за САД Русија није главни проблем и такмац у свемиру, како је било у време Хладног рата - каже инжењер Драго И. Драговић, аутор неколико десетина књига и хиљада чланака о астронаутици. - Ако се погледа шира слика, види се да су Кинези пуном паром кренули у свемир и да стижу Американце. Кинески "цунами" који се дешава на космичким истраживањима је невероватан, али се о томе веома мало извештава. О томе управо сведочи чињеница да су Американци брже-боље покренули пројекат "Артемис" када су видели да су Кинези први прошли стратешком орбитом око Месеца и испитали је.

Званично прокламовани амерички циљ мисије "Артемис" је да 2025. на Месец врати космонауте који на пустом Земљином сателиту без воде и атмосфере треба да остану дуже време и почну да праве прву људску колонију, која ће се ширити доласком следећих мисија и дугорочно постати одскочна даска за одлазак људи на Марс. Стручњаци пак сматрају да је прича о Месецу само маска за прави циљ.

foto: China News

Лансирање кинеске космичке ракете

- Свемирске мисије су огромни подухвати који изазивају дивљење и баснословно коштају, о чему медији громогласно извештавају, а та бука заглушује основно питање: шта је права сврха таквих изузетних напора - сматра инжењер Драговић. - Суштински одговор лежи у чињеници да о покретању космичких мисија не одлучују научници већ политичари, па је и њихов мотив политички и, наравно, војни. Мислим да нам следи време колонијалне трке у васиони, прво за орбите, а једног дана и за територије.

О значају орбита и космичких постројења расправљало се недавно и на годишњем симпозијуму Свемирске фондација (Space Foundation) у Колорадо Спрингсу.

Тод Харисон из Центра за стратешке и међународне студије (CSIS) нагласио је да употреба комерцијалних сателитских комуникација у војне сврхе, каква је примењена у сукобу у Украјини, представља историјску промену. Конфликт у Украјини, такође, вероватно мења начин на који ће Кина размишљати о било каквој потенцијалној војној акцији на Тајвану.

Посматрање како Русија губи информациони рат због великог учешћа комерцијалних космичких оператера, може значити да Пекинг неће бити вољан да дозволи да им се то догоди и да ће можда бити агресивнији.

Да ће Америка у будућности водити рат на Далеком истоку, сугерисала је и Лин Рајт, бивша заменица директора Поморске обавештајне службе.

- У рату у Украјини сви знају ко је лош момак, укључујући и компаније за комерцијална сателитска снимања. Неће бити исто у борби у Азији, јер ће вероватно постојати мноштво конкурената који би можда желели да открију акције САД- рекла је Лин Рајт.n

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

РОНАЛДО МОЖЕ ДА ДОЂЕ, АЛИ...: Жозе Морињо изненадио фудбалски свет коментаром о Кристијану (ВИДЕО)