ЗА САМО ЈЕДАН ДАН ПОГИНУЛО 19 ЉУДИ: Обележена 24-годишњица напада касетним бомбама на Ниш и кинеску амбасаду у Београду
НИШ је током НАТО бомбардовања 1999. године био један од најбомбардованијих градова у Србији, на који је укупно бачено 16 контејнера са 3.000 касетних бомби. Највише људи страдало је 7. маја, када су гађане Шуматовачка улица, аутобуска станица, Тврђавска пијаца и насеље поред Клиничког центра. У бомбардовању је убијено 16 људи, међу којима и 26-годишња трудница. Осамнаест људи је повређено.
Као и сваког 7. маја, дан страдања Нишлија обележен је парастосом и полагањем венаца на Универзитетском тргу у овом граду.
- Ниш је дао 26 жртава, а више од 50 људи је тешко рањено и око 200 лакше - рекао је председник Савеза народноослободилачких ратова Србије Анђелко Милићевић.
Најмлађа жртва била је, како је на обележавању 24-годишњице од овог страшног чина рекла актуелна градоначелница Ниша Драгана Сотировски, двадесетшестогодишња трудница Љиљана Спасић, а најстарији осамдесетшестогодишњи Трифун Трифуновић.
Већ наредног дана мета бомби био је Камени мост у Нишу, који је тешко оштећен, иако је баш тог дана генерални секретар НАТО-а Хавијер Солана изјавио да је у питању "грешка холандских пилота". Само пет дана касније "грешка" се поновила - кренуо је нови напад касетним бомбама, на насеље Дуваниште, када је повређено 11 особа.
Полагањем венаца и минутом ћутања на месту испред некадашње кинеске амбасаде у Београду обележене су и 24 године од бомбардовања ове зграде, када су погинула три новинара, а 20 особа је повређено. Венце су положили и одали пошту погинулима представници Амбасаде Кине, Владе Србије, Града Београда и Удружења новинара Србије.
- Сви треба да извуку поуке из овога, како злочинци који су кукавички убијали жене, децу, новинаре - а ово није била линија фронта, нису имали храбрости да сиђу на Паштрик и Кошаре да се боре са нашим борцима, него су иза леђа убијали њихову децу, жене и наше кинеске пријатеље. Служили су се подлостима и користили криминалце, од којих су касније направили криминалну државу - рекао је Зоран Гајић, министар спорта.
Амбасадорка Чен Бо захвалила је свима који чувају сећање и казала да "заједничко сећање на жртве одражава не само колико негујемо наше традиционално, челично пријатељство, већ и заједничку тежњу за миром, независном политиком, међународном правдом".
Ризичне области
УКЛАЊАЊЕ касетне муниције на подручју Србије траје још од 2002. године, међутим, ризичне области и даље имамо око Бујановца, Ужица и Тутина, а неексплодиране авионске бомбе налазе се на више од 150 локација широм земље. На Србију је током НАТО бомбардовања бачено око 1.000 контејнера са више од 300.000 касетних бомби.
У ноћи 7. маја амерички невидљиви борбени авиони Б-2 засули су бомбама амбасаду Кине, а у нападу су погинули новопечени брачни пар новинара Хсу Сингху (31) и Жу Јинг (27), из дневника "Гуанминг" (Просветљење), као и 48-годишња Шао Јунхуан из новинске агенције Синхуа. Њен муж Као Ронгфеи ослепео је од експлозије, а војни аташе амбасаде враћен је у Кину у коми.
Из Америке су стизала извињења и објашњења да је у питању страшна грешка због застарелих мапа (очекивало се, наводно, да је на тој адреси смешетена зграда СДПР-а). Кинези, међутим, нису поверовали, па су већ наредног поподнева почели протести у Пекингу, који су се излили на улице Шангаја, Ченгдуа итд.
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ЖИВЕЛА ЧАК 122 ГОДИНЕ: Шта је најстарија жена конзумирала сваки дан
ИСХРАНА може утицати на сваки аспект наших живота, па тако и на дуговечност
27. 11. 2024. у 20:07
Коментари (0)