ДИРЕКТОРКА РФЗО О ЧИШЋЕЊУ ЛИСТА ЧЕКАЊА НА БАЊИЦИ: Пацијенти ће моћи да се изјасне да ли хоће да се раније оперишу у другим установама

Дејана Калинић
Дејана Калинић

18. 04. 2023. у 15:43

ДИРЕКТОРКА Републичког фонда за здравствено осигурање Сања Радојевић Шкодрић истакла је да се увелико ради на чишћењу листа чекања на Институту Бањица. Она подсећа да се на листама налазе пацијенти који нису хитни и наводи да ће они који су најдуже на тој листи, имати могућност да се определе за клинике где су листе мање.

ДИРЕКТОРКА РФЗО О ЧИШЋЕЊУ ЛИСТА ЧЕКАЊА НА БАЊИЦИ: Пацијенти ће моћи да се изјасне да ли хоће да се раније оперишу у другим установама

Фото: Принтскрин/Јутјуб

Зашто су листе дугачке, директорка РФЗО објашњава да постоје три разлога зашто је то тако, али истиче да се никада на листама не налазе пацијенти који су хитни, док генерално чекања има и у Немачкој и Енглеској. Како је објаснила, листе чекања су биле максимално три године и то је било приближно време, међутим, након ковида свуда, па и код нас, повећане су листе.

- Код нас су дуже него у другим земљама, јер ако се вратимо за време ковида, наши капацитети су били максимално подређени ковиду. Ми нисмо лечили пацијенте преко кол позива, није се десило да онима са температуром 40 кажемо седите кући и пијте парацетамол. Морамо подсетити људе на тај наш хумани начин лечења - каже Сања и подсећа да је Институт Бањица био потпуно под ковид системом.

Фото: Танјуг

Као још један од разлога дугих листа чекања наводи и то што се на Бањицу шаљу најкомпликованији случајеви, али и они који се поново оперишу.

- Код нас су на Бањици дугачке листе чекања јер се ту шаљу компликовани случајеви, који се не оперишу у другим. Ревизије се поново упућују на Бањицу. То је додатни притисак поред ковида, а трећи разлог је да се она реновира. Процењује се да ће она бити до јуна готова - каже Сања.

Даље наводи да је, када се узму у обзир све опције, чекање за операцију кука у просеку годину дана, док је за колено годину и по дана.

- За кук је у просеку годину дана листа чекања, Панчево четири месеца, Чачак 10 месеци, Земун 9 месеци, Бежанија до 3 године, Крагујевац 2 године. Просек за кукове је годину дана, осим на Бањици. Колено је просек годину и по дана... То су установе ван Бањице. Када су у питању колена дешава се да пацијенти буду позвани, али да пропусте свој термин, те после Ускрса, те унуку рођендан... - каже Сања.

Према њеним речима, пацијентима ће бити послат допис како би се изјаснили да ли желе да буду оперисани у некој од установа раније.

- Ми смо предузели да пошаљемо допис свим пацијентима које су најдуже на листи да се изјасне да ли желе да се оперишу у установама где се краће чека. Када се изјасне, биће лично позвани од стране РФЗО како би се изјаснили да ли желе и када желе. Они који одлуче да остану биће на посебној листи где ће јасно видети да им је пружена могућност да пређу, али су они одабрали да чекају. Ако се предомисле, биће им омогућено раније да се оперишу. За сада треба само да попуне образац и да га врате Републичком фонду. Нема никакве разлике у припреми. Ово је принцип чак и у другим земљама у регуларним околностима - истиче Радојевић Шкодрић.

Нова листа генеричких лекова

- На новој листи се налази 155 генеричких лекова. Ту су додате паралеле, тачније њихове замене. Њихов значај је што се њима повећава конкурентност и појачава се сигурност и стабилност на тржишту. Ми предузимамо све мере, годинама повећавамо кокурентност - каже Сања.

Инспекције ће и даље проверавати да ли се издају антибиотици без рецепта, јер је то једини начин да се сузбије њихова злоупотреба.

Трансплантација

Говорећи о осталим темема из области здравства, Радојевић Шкодрић је оценила да је трансплантација најкритичнија област у здравственом систему, јер ту ни новац не помаже, већ само донорства.

- Могла бих да кажем да је то највећи проблем у здравственом систему. Оно где се осећамо немоћним то је ово. Без обзира на сав новац, ништа нам не помаже, јер постоји јасна политика осам земаља које су чланице Евротрансплата и која каже да уколико пацијент из одређене земље прими орган, та земља је дужна да у року од шест месеци врати орган - истиче Радојевић Шкодрић.

Како је даље навела, до сада смо са Италијом имали најбољу сарадњу, која је прекинута, јер Србија није имала органе да врати. - Молила сам да макар за децу, где нема адекватан живи донор, да се омогући и то је одобрено. Али то је само куповина времена. Захваљујући тој посети, један дечак од пет година је већ стављен на листу - каже Сања Радојевић Шкодрић за "Пинк".

БОНУС ВИДЕО: ХОЋЕМО ЛЕКАРА У СВАКОМ КВАРТУ: Министарка здравља проф. др. Грујичић у интервјуу за "Новости"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СТРАХИЊА ПАВЛОВИЋ ОТПИСАО ТУРКЕ: Жозе Мурињо због Србина употребио план Б, довео двојицу искусних штопера (ФОТО)