ПАЦИЈЕНТУ ОСАМ САТИ ПРИШИВАЛИ ПОКИДАНЕ НЕРВЕ: У Србији урађена компликована операција - пуна 3 три сата потом радили на оживљавању

Б. Радивојевић

10. 03. 2023. у 07:16

ПРВИ пут у Клиници за неурохирургију Уни­верзитетског клинич­ког центра Србије урађена је изузетно комплексна опе­рација - нервна репарација брахијалног плексуса, која је трајала пуних осам сати.

ПАЦИЈЕНТУ ОСАМ САТИ ПРИШИВАЛИ ПОКИДАНЕ НЕРВЕ: У Србији урађена компликована операција - пуна 3 три сата потом радили на оживљавању

фото УКЦС

Оперисан је младић од 28 го­дина, који је пре шест месе­ци, при паду са мотора, поки­дао главни плексус смештен у врату, а последица је била потпуна одузетост леве руке.

Тиму лекара прва два и по са­та била су потребна само за експлорацију, односно тра­жење брахијалног плексу­са, а наредна два и по сата трајало је прибављање дија­фрагмалног живца. Пуна три три сата потом радили су на оживљавању - реинервацији.

фото УКЦС

Младић код којег је после саобраћајне несреће, на­кон које је месец дана био у коми, прво било потребно санирати по живот опасне повреде, добро је поднео захват. Професор др Лукас Расулић, вођа хируршког тима, каже да се конкретан опоравак функција руке оче­кује предвиђеним темпом за брзину регенерације нерв­них влакана, односно - за по један милиметар дневно, у току наредних годину дана. За успешан крајњи исход ле­чења, неопходан је контину­иран интензивни физикални третман и рехабилитација, а комплетан функционал­ни опоравак се процењује дефинитивно по истеку две године од операције.

- Код оперисаног пацијен­та ради се о најтежем облику повређивања брахијалног плексуса, код којег су прак­тично сви коренови од којих настаје брахијални плексус из кичмене мождине ишчу­пани - објашњава проф. Ра­сулић. - Такође, комплетан брахијални плексус изнад, иза и испод кључне кости је оштећен у најтежем степену. Код овог пацијента једина могућност да се реинервише функционални приоритет руке је било коришћење ди­јафрагмалног живца са исте стране, примарно задуженог за функцију дисања.

фото УКЦС

Возач мотора, поред по­вреде плексуса у саобраћај­ној несрећи, задобио је и прелом обе подлактице, бут­не кости, костију лица и кич­мених пршљенова. Повреда је настала при паду на раме када је дошло и до чупања нервних коренова из кичме­не мождине, што је карак­теристично за саобраћајне несреће у којима учествују мотоциклисти. У овом слу­чају, лечење плексуса било је могуће тек шест месеци на­кон повреде, због дуготрајног времена потребног за опора­вак од осталих задобије­них повреда.

Мул­тидисци­плинарни тим који је извео ову операцију сачињавали су, поред проф. Расулића, и до­цент др Милан Савић, грудни хи­рург УКЦС, грудни хирург Војномедицин­ске академије, пуковник доцент др Небојша Марић, др Илијас Чинара, васкулар­ни хирург УКЦС, др Марина Стојановић, анестезиолог са грудне хирургије УКЦС, др Драгана Вићовац, анестезио­лог Клинике за неурохирур­гију УКЦС, и тимови сестара, техничара, инструментарки, анестетичара две кли­нике: за неу­рохирур­гију, и грудну хрургију УКЦС. Чланови неурохируршког тима били су клинички асистент др Ан­дрија Савић, др Јован Грујић, специјалиста неурохирурги­је, као и група младих докто­ра на специјализацији и кли­ничком стажу на Одељењу за болести и повреде перифер­них нерава, функционалну неурохирургију и хирургију бола, Клинике за неурохи­рургију УКЦС.

УЈЕДНО И ХИЉАДИТИ ЗАХВАТ

ЗАХВАТ урађен на неурохирургији у УКЦС је уједно био и хиљадита опе­рација у овој клиници, ако се рачуна по протоколу да су пацијенти после операције праћени две године.

Ако се "преброје" и пацијенти код којих је изостало праћење, број операција је у збиру, за 85 година постојања неу­рохирургије, значајно већи. По тим критеријумима, неурохирургија УКЦС сврстава се не само међу најстарије клинике за неурохирургију у Европи и свету, него и међу установе са највећим обимом захвата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (2)

РОНАЛДО МОЖЕ ДА ДОЂЕ, АЛИ...: Жозе Морињо изненадио фудбалски свет коментаром о Кристијану (ВИДЕО)