ФОСИЛ ПРАИСТОРИЈСКОГ КИТА И РИБЕ АФРИКЕ: Несвакидашњи експонати доступни јавности у Природњачком центру Србије у Свилајнцу (ФОТО)
ЖИВИ еко систем „Рибе Африке“, „Флуоресцентни минерали“ и „Морски гмизавци“ три су нове изложбене целине чијим отварањем је данас званично почела сезона у Природњачком центру Србије у Свилајнцу.
Живи еко систем „Рибе Африке“ чини акваријум дужи од пет метара са 300 јединки и 17 различитих врста риба из језера Малави, а поставку изложбе „Морски гмизавци“ чине два оригинална фосила - Плезиосаурус и праисторијски кит Базилосаурус.
- Природњачки центар од 2015. године гради позицију лидера научног туризма, а његова мисија је да презентује научна сазнања, али и да промовише природна богатства наше земље и апелује на њихово очување. Сваке године обогаћујемо изложбе. Посетиоци сталне поставке сада ће бити у могућности да виде како светлост утиче на промену физичких карактеристика флуоресцентних минерала, збирку оригиналних фосила обогаћену остацима морског гмизавца и праисторијског кита, али и живи еко систем риба из акфричког језера Малави – рекла је директорка Природњачког центра Сара Стевановић.
Министрка за науку, технолошки развој и иновације др Јелена Беговић, која је први пут посетила ову јединствену установу, рекла је да није очекивала да је реч о институцији на овом новоу, па слободно може да се каже да је он прави музеј.
- Општина Свилајнац је позната по многим стварима, као што су трговина, пољопривреда, органска производња, по две индустријске зоне које веома успешно послују и присуству страних и домаћих компанија из различитих области. Међутим, оно по чему се овај град разликује од многих градова, је што регионални стартап центар, потенцијал који за наше Министарство постаје све важнији, јер очекујемо да ће стартап систем постати веома важан покретач економије Србије. С друге стране, оно што Свилајнац чини јединственим, је Природњачки центар – казала је министарка Беговић.
Она је додала да он представља јединствен центар у региону и „стаје раме уз раме са разним Природњачким центрима и музејима у Европи“.
- Због изузетно оригиналних и атрактивних поставки, годишње га посети око 100 хиљада људи, међу којима је 80 одсто деце. Он је битан, јер представља комуникацију са становништвом, што је изузетно важно у овом времену нових технологија, које задиру у све сегменте нашег живота. С друге стране се суочавамо са глобалним изазовима, као што су климатске промене, смањење и нестанак биодиверзитета, односно његове разноврсности, и изазовима заштите животне средине. Ако желимо да сачувамо природу и да новим генерацијама оставимо нешто иза себе, морамо да волимо природу, а да бисмо је волели, морамо да је познајемо. Зато је овакав Природњачки центар веома битан – оценила је министарка Беговић.
ИЗЛОЖБЕ
-Поред едукативног и забавног карактера, Природњачки центар има и научну страну, непрестано радимо на научним сазнањима и представљамо их широј популацији, што нас ставља на место лидера научног туризма у овом делу Балкана. Захваљујући новим изложбама, посетиоци ће моћи да виде где живе и како се хране афричке рибе, а функционисање еко система, претпостављам, најзанимљивије ће бити малишанима. Занимљиво је видети и поставку изложбе „Флуоресцентни минерали“, коју чине минерали који светле јарким бојама и мењају их – оценио је кустос Природњачког центра Стефан Радевић.
Председник општине Свилајнац Предраг Милановић рекао је да када су доносили одлуку да реализују овај пројекат на то није башгледано благонаклоно у Србији, а још мање у Свилајнцу.
-Нико нас није разумео, па смо и ми почели да размишљамо да ли смо на правом путу. Уз помоћ Природњачком музеја Србије и Рударско-геолошког факултета добили смо додатни импулс да радимо праву ствар. Природњачки центар Србије прошле године показао да је самоодржив, јер је створио вишак вредности, а део новца је уложио у нове изложбе. Мислим да је то јединствен пример у нашој земљи да наука саму себе издржава, а то је и политика нове Владе Републике Србије, што је показала кроз оснивање Министарства за науку, која не треба да буде терет, већ да се развија области у којима делује. Влада Србије је препознала да је у Свилајнцу то могуће – навео је Милановић.
Препоручујемо
ПРВИ У СВЕТУ: Наши библиотекари унели највише референци у Википедију
03. 03. 2023. у 16:07
БИЦИКЛОМ ИЗ ФРАНЦУСКЕ ДО КИКИНДЕ: Студент медицине од октобра путује по Европи (Фото)
02. 03. 2023. у 21:58
ПРОНАЂЕН ФОСИЛ СА ОБРОКОМ У СТОМАКУ: На шта указује најновије откриће?
23. 12. 2022. у 21:01
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)