СРПСКИ СПАСИОЦИ У РУШЕВИНАМА ХАТАЈА: "Још увек нaлазимо преживеле"
ЗГРАДЕ Хатаја, центра истоимене најјужније турске провинције, претворене су у брда бетонског крша из којих спасиоци и даље неким чудом извлаче преживеле, иако је прошло пуних осам дана дана од првог катастрофалног земљотреса.
Ватрогасци-спасиоци из Србије су од тренутка када су стигли у Хатај даноноћно ангажовани јер се показало да њихова опрема и службени пас Зиги најбоље детектују знаке живота у дубини сравњеног града.
- Већ осми дан даноноћно трагамо за преживелима по овим ужасним рушевинама са осталим колегама из Србије, али имамо и воље и снаге да останемо колико је год потребно да помогнемо несрећном народу Турске, потресено каже за "Новости" Атила Варади, вођа Ватрогасно-спасилачког вода у Ватрогасно-спасилачкој бригади Нови Сад.
Црвене униформе вођа и чланова новосадског Специјалистичког тима за рушевине су готово беле од бетонске прашине у коју се претворио Хатај.
Његови становници живе у склепаним заклонима по парковима недалеко од својих зграда које су сада гомила грађевинског шута у коме су сахрањене хиљаде људи.
Ватрогасци из Србије данима неуморно крстаре кроз тај апокалиптични пејзаж ослушкујући специјалном опремом звукове који указују да у брдима бетона има још преживелих, а њихов "четвороножни детектор" консултују и друге спасилачке екипе.
- Наш службени пас Зиги је већ неколико пута открио преживеле у дубини које су затим откопали локални тимови. Наша екипа је сама из рушевина извадила млађу жену која је била врло дуго затрпана, али срећом је преживела. Земљотрес који је погодио Турску је несрећа која се тешко може замислити док се не суочите са њом - каже Варади.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)