ЗАВИЧАЈНИ ОМАЖ (НЕ)ВОЉЕНОЈ ВЛАДАРКИ: У Трстенику изложен део завесе у коју је био умотан краљевски пар ликвидиран 1903.
ДЕО завесе у коју су била умотана тела краљевског пара Обреновић, убијених у Мајском преврату 1903, изложена је у Музејској збирци у Трстенику.
И, то је само један од представљених, драгоцених предмета из живота и трагичног краја вероватно најомраженије владарке Србије, у оквиру изузетне изложбе Музеја рудничко-таковског краја у Горњем Милановцу, "Наша суграђанка, краљица Драга: између славе и анатеме".
- Пред посетиоцима су још фотографије, оригиналне књиге, публикације, као и део реплике аутентичног накита краљице Драге, коју је глумица Љиљана Благојевић носила у легендарној телевизијској серији "Крај династије Обреновић" - каже Александар Марушић, коаутор изложбе. - Ми смо, кроз класичан историографско-музеолошки приступ, покушали да прикажемо све чињенице из краљичиног живота.
Марушић наглашава и да је потоња политичка елита - желевши да направи отклон у односу на Обреновиће - умела да "ретушира", односно гура у заборав и неке добре ствари које су се везивале за Драгу Машин. Зато су управо стручњаци Музеја из Горњег Милановца, њеног завичаја, подсетили јавност и на краљичин друштвени живот, али и тешко детињство, без родитеља, те невољну рану удају за првог супруга, 15 година старијег рударског инжењера Светозара Машина.
А, историја Драгу Машин углавном је упамтила као нероткињу и лошу владарку, једну од најконтроверзнијих у српској историји. Њени и последњи дани њеног супруга, краља Александра, добро су знани - завереници су их убили и њихова тела, умотана у завесу, бацили преко балкона тадашњег двора, који је касније срушен...
- Често је у јавности означавана као једини кривац за пад династије Обреновић, јер се очекивало да им подари наследника - каже Јелена Вукчевић, историчарка Музејске збирке Народног универзитета у Трстенику.
- Заборавило се, међутим, да се она бавила и хуманитарним радом, те књижевношћу и преводилаштвом, а била је још покровитељ Јовану Стерији Поповићу и подигла је споменик Јовану Илићу, представнику српског књижевног романтизма и оцу песника Војислава Илића.
Каталог поменуте изложбе доноси и вредне историјске прилоге др Ане Столић и Дејана Вукелића.
- Пре него што су тела краља и краљице пренета с травњака испред двора на Старо гробље, у здању је обављена обдукција - објашњава др Столић.
- После опела очитаног на брзину, у капели крај старе Цркве Светог Марка, краљевски пар је сахрањен без церемоније и оглашавања звона. Најпре су откопани гробови кнеза Милана и његовог сина кнеза Милоша, али су били премалени, па је ликвидирани пар сахрањен у гробу краљеве бабе Анке Обреновић...
ПОСТАВКА
ИЗЛОЖБА, као и публикација илустрована вредним фотографијама из живота Драге Машин, била је изузетно запажена на свим досадашњим "гостовањима" по Србији. У Трстенику ће бити отворена до 3. марта, у Изложбеној сали Музејске збирке Народног универзитета.
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)