КИНА ПРИВЛАЧИ НАПРЕДНОМ ЕКОНОМИЈОМ И БОГАТОМ КУЛТУРОМ: У радионици Института за појас и пут у Новом Саду 60 студената из Србије и региона
КИНЕСКА економија незаобилазан је чинилац у савременом свету и зато ниједна власт у било којој држави на свету, ако жели добробит свом народу, неће изоставити Кину из економске сарадње јер кинеско тржиште веће је и снажније и од америчког.
У маниру младог човека са већ рационалном спознајом о закономерностима глобалне економије, студент Економског факултета Дарко Медић, на перону Железничке станице у Новом Саду у ишчекивању да се врата брзог воза "Соко“ отворе за путнике за Београд, објашњава нам своју жељу да, осим економије, упозна и кинеску историју и културу.
Дарко је један од шездесеторо студената из Србије, Бањалуке, Источног Сарајева и Косовске Митровице који су на позив Института Појас и пут у Новом Саду неколико дана а учествовали у радионици како би се детаљније упознали са пројектима које компаније из Кине реализују у нашој земљи. У склопу радионице била је и вожња до Београда и натраг брзом пругом коју је градила кинеска компанија.
По речима Бранислава Богојевића из националног Института за појас и пут, смисао радионица је да се младим и амбициозним људима приближи пословна политика НР Кине те да се разматрају могућности сарадње у склопу кинеске Иницијативе „Појас и пут.“
Да су студенти веома заинтересовани за кинеску привреду, историју и културу потврђује Александра Николић из организационог тима задужена за комуникације:
- Јуче смо били гости Корпорације „Чајна рејлвеј“.Представили су нам своја градилишта у Србији, упознали нас са савременим технологијама и открили нам изазове у изградњи брзих пруга.Учествовали смо и у симулацији управљањем брзим возом.Заиста су нас лепо угостили - набраја Александра лепе утиске у тренутку када се врата Сокола отварају за нову групу путника.По о плану радионице,време је за получасовно путовање до Београда.
Видно импресиониран лепим ентеријером вагона Давид Рао ,студент друге године примењеног софтверског инжењерства на ФТН у Новом Саду, каже да су га његови кинески корени подстакли да стеке темељнију спознају о Кини,домовини свог оца, у којој је неколико пута боравио као туриста.
Будући инжењер архитектуре на ФТН-у у Новом Саду Јоанис Димитријадис,задовољан је јер је за само неколико дана имао прилику да научи пуно о историјату али и о положају и значају ове многољудне државе данас у свету.Каже:
- Волео бих да посетим Кину, можда да се и запослим тамо јер Кинези ,по мом мишљењу, имају веома савремен тип живота.
Сличне планове има и његов колега Александар Кањевац из Краљева, студент грађевине који је већ на пракси у једној кинеској компанији у нашој земљи.Није ми први пут да путује Соколом.Одушевљен је и возом и брзом пругом Београд - Нови Сад,а план да се она изгради до границе са Мађарском за овог младог човека је фасцинантан. Жеља му је да докторске студије упише у једном од универзитетских центара у Кини.
Могућност студирања у Кини привлачна је и за Јовану Опачић,студенткињу софтверског инжењерства и дизајна, за њену суграђанку из Новог Сада ,будућу економисткињу Исидору Ковачевић, баш као и за Милицу Букара са Универзитета у Бањалуци,студенткињу Синологије.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)