ЂАЦИ ЋЕ О ЈАСЕНОВЦУ УЧИТИ КРОЗ ПРОЈЕКТЕ: Лекције из историје, географије и српског писаће професори универзитета и академици

Љ. БЕГЕНИШИЋ

10. 02. 2023. у 17:59

ВИШЕ знања о националним темама ђаци у Србији од 1. септембра добијаће из додатних уџбеника који ће бити штампани за наставу из историје, географије и српског језика и књижевности. Иако се раније очекивало да ће бити промењени постојећи уџбеници из ова три предмета, то се неће догодити.

ЂАЦИ ЋЕ О ЈАСЕНОВЦУ УЧИТИ КРОЗ ПРОЈЕКТЕ: Лекције из историје, географије и српског писаће професори универзитета и академици

Помен жртвама усташког логора, Фото И. Маринковић

Како је за "Новости" рекао Младен Шарчевић, в. д. директора "Службеног гласника", стручњаци ће осмислити "надуџбеник" који ће се издавати у штампаном и дигиталном облику.

Он каже да ће на писању ђачких књига бити ангажовани професори Београдског универзитета, али и других универзитета у Србији.

Шарчевић је најавио и формирање тима чији ће задатак бити да осмисли како ће тачно изгледати "надуџбеник", а посао треба да буде завршен до почетка нове школске године.
- Ученици ће се о најважнијим догађајима из наше историје упознавати кроз пројекте - појашњава Шарчевић. - Учење о, на пример, националним парковима у Србији, што је лекција из географије коју сам и сам предавао, изгледаће тако што ће наставник поделити ђаке у групе и дати им да ураде пројекат на ову тему. Деца ће преслушати клип, прочитати те лекције из додатног уџбеника и направиће пројекат који ће се обавезно оцењивати.
Када је реч о геноциду у Јасеновцу, што је лекција о којој се много полемише јер је, према неким оценама, у постојећим уџбеницима штура, а ђаци о догађајима у НДХ не знају готово ништа - и о овој теми учиће се - кроз пројекте. Тако ће, наводи Шарчевић, ученици добити задатак да у оквиру области о Другом светском рату ураде пројекат о Јасеновцу и Холокаусту, и за то ће добити оцену. Исто тако радиће се и у оквиру наставе српског језика и књижевности.

Измене закона на разматрању

Министарство просвете припремило је нацрт измена и допуна Закона о уџбеницима. Министар Бранко Ружић навео је да је предлог послат на разматрање у кабинете председника државе и председнице Владе.

Како би нови уџбеници били сврсисходни, наставници поручују да наставни планови и програми треба да буду утемељени на националним интересима, и да се култура сећања и поштовања традиције стави у први план образовно-васпитних задатака. Према њиховом мишљењу, треба да се постави кључно питање - каква је била истинска улога српског народа, посебно у Првом и Другом светском рату, које су размере његовог хероизма и страдања, пошто је последњих деценија историјска улога ових догађаја скрајнута и обезвређена.

Оливера Крупеж, доктор књижевних наука и професор књижевности и српског језика у ОШ "Милица Павловић" у Чачку, међутим, истиче да је идеја да се уместо измене садржаја садашњих лекција ураде додатни наставни материјали из којих би се ученици, наводно, подробније обавестили о националим темама - неделотворна и тешко применљива у згуснутом распореду часова.

- Најављују се неке комбиноване брошуре које ће неко морати да плати пошто треба да се нађу пред ученицима од 1. септембра, поред уџбеника које иначе плаћају - истиче наша саговорница. - То је привидно решење за недостатке наставих планова, а суштински: намет на вилајет и родитељима, и ученицима и наставницима.

Она пита чему служе додатни материјали уколико из актуелног наставног програма и регуларних уџбеника ученици не могу да стекну праву представу о својим прецима, и ономе кроз шта су прошли на трновитом путу историје. Професорка Крупеж наводи да у школској и домаћој лектири о страдању српског народа у Другом светском рату сведочи само - "Крвава бајка".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (2)

ПОСЛЕДЊЕГ ДАНА У 2024. ГОДИНИ СТИЖЕ НАМ - ЦРНИ МЕСЕЦ: Астролошки феномен доноси буру промена за 3 знака Зодијака