ЛЕПОТОМ ЖЕНА, А САВЕТИМА ОДИСЕЈ : Кнегиња Милица Хребељановић, рођена Немањић, замонашила се у манастиру Љубостиња пре равно 630 година

С. Бабовић

04. 02. 2023. у 10:11

ПЛЕМЕНИТА кнегиња Милица Хребељановић (око 1335-1405), замонашила се у манастиру Љубостиња код Трстеника, пре 630 година, али је оставила драгоцене дарове свом народу и у световном и у потоњем духовном животу.

ЛЕПОТОМ ЖЕНА, А САВЕТИМА ОДИСЕЈ : Кнегиња Милица Хребељановић, рођена Немањић, замонашила се у манастиру Љубостиња пре равно 630 година

Стара слика манастира Љубостиња, Фото Библиотека "Јефимија"

Тешко да се српска историја може похвалити таквом владарком, књижевницом и светитељком, коју су, према женама пословнично строжи ауторитети средњевековне хагиографије, називали светицом описујући и њен живот пре заветовања Богу.

- Беше рода светла и славна и, нарочито, од царског неког корена, племена светог Симеуна Немање, првог господина Србима - говори се о њој у Житију кнеза Лазара из 1392, где аутор подсећа на Миличино порекло.

Биографија кнегиње садржи и податак да јој је отац био кнез Вратко, кога усмена традиција препознаје под именом Југ Богдан.

- Лепотом жена, а саветима Одисеј - описује је Константин Филозоф.

Одмах после погибије кнеза Лазара у Косовској бици 1389, удовица Милица успева да одржи крхку државу на окупу и дипломатским потезима обезбеди јој мир и деценијама касније. Ћерку Оливеру удаје за султана Бајазита и склапа споразум о вазалству.

Малолетном сину Стефану Лазаревићу све до пунолетства помаже у вођењу државе.

Више историјских извора указује на њене неретке одласке код султана како би решавала и практична питања вођења државе и умиривала политичке страсти у вазалној Србији. И након што је са Јефимијом (деспотица Јелена Мрњачевић), отишла у манастир 1393, Милица, касније Ефросинија, односно монахиња Евгенија, помаже сину у државничким пословима.

- Благоразумна, милостива, штедра, помирљива, мужеумна, сваким добрим обичајима испуњена - пише у "Похвали Милици", чије се ауторство често приписује патријарху Данилу Трећем.

Кнегиња Милица, Фото Библиотека "Јефимија"

Један други поглавар СПЦ новијег доба, Иринеј, о Милици је надахнуто говорио јануара 2016, када је у центру Трстеника, који кнегињу држи за своју заштитницу, откривен споменик.

- Била је најмудрија жена у нашој нацији и историји, владарка која је после слома косовског преузела жезал државе, повела народ ка Божијем путу - беседио је тадашњи патријарх. - Сакупила је у Љубостињи многе удовице косовске, окупљене сузама за својим мужевима и браћом. Та мудра жена је схватила време у којем ју је Господ изабрао да поведе свој народ у најтрагичнијем времену српске историје.

СПЦ прославља кнегињу као Свету Преподобну Евгенију 19. јула по црквеном, односно 1. августа по грегоријанском календару. Истог дана слави се и име њеног сина Светог Стефана. У Трстенику једна основна школа и једна улица носе Миличино часно име.

ПИСМА, ПОВЕЉЕ, БЕСЕДЕ...

У БИБЛИОТЕЦИ "Јефимија", једном од организатора посебне духовне манифестације "Јефимијини дани" у порти манастира Љубостиња, подсећају на стваралачки елемент Миличине биографије. Бројна су њена писма, повеље и беседе, у којима је показала неспоран књижевни таленат. Истичу да је помагала уметност.

- Посебну пажњу књижевних историчара су привукле три повеље кнегиње Милице: манастиру Високи Дечани и светогорским манастирима Великој Лаври и Светом Пантелејмону - кажу у Библиотеци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!