СРПСКИ ШАХ НА ГЛИГИНОМ ПУТУ; Обележено 100 година од рођења српског велемајстора (ФОТО)

Н. Рашић

02. 02. 2023. у 17:00

НА данашњи дан пре 100 година рођен је шаховски велемајстор Светозар Глигорић. Тим поводом одржана је свечана академија у Свечаној сали Дома војске Србије.

СРПСКИ ШАХ НА ГЛИГИНОМ ПУТУ; Обележено 100 година од рођења српског велемајстора (ФОТО)

Фото: Н. Рашић

Глигорић је најбољи српски шахиста свих времена. Југославију су захваљујући њему сматрали другом шаховском велесилом у свету, одмах иза Совјетског Савеза. Између 1950. и 1982. године 15 пута је био југословенски представник на Олимпијади освојивши чак 12 медаља. Такође, у 12 наврата је освојио прво место на првенству Југославије.

Свечаности су између осталих присуствовали министар спорта Зоран Гајић, председник ФИДЕ Акрадиј Дворкович, генерални секретар Шаховског савеза Србије Андрија Јоргић, српски велемајстор Александар Матановић.

Такође, било је пуно гостију из земље и иностранства, многобројни званичници ФИДЕ, репрезентативци, као и легендарна Алиса Марић.

У одсуству председника ШСС Драгана Лазића, госте је поздравио Андрија Јоргић и пожелео им добродошлицу.

Зоран Гајић је истакао да ће Министарство спорта пружити сву потребну подршку Шаховском савезу Србије.

Награда за фер-плеј носи име Светозар Глигорић

Међународна шаховска федерација установила је награду за фер-плеј, а која носи име Светозара Глигорића. Председник ФИДЕ Акрадиј Дворкович примио је ласкаво признање које му је уручио Андрија Јоргић.
Дворкович је изразио задовољство што је део овако великог догађаја и истакао да је Светозар Глигорић један од најзначајнијих људи у историји шаха.

- Велико ми је задовољство што сам овде, на обележавању стогодишњице од рођења велемајстора Светозара Глигорића. Био је то један од спортиста који је поседовао велику харизму по којој је био препознатљив. Надам се да ће српски шах поново бити тамо где је био и рачунајте на подршку Министарства спорта Републике Србије. Драго ми је што је и премијерка препознала све то - рекао је министар Гајић.

Српски велемајстор Александар Матановић навео је да је њега и Глигорића спојила љубав према 64 црна и бела квадрата.

- Били смо другари, супарници и противници на шаховској табли, а пријатељи 64 године. Зближили су нас 64 црна и бела квадрата, зближили и одредили нам животне путеве. Какав је Глигорић био, можда најбоље говори када је на шаховској олимпијади Фишер понудио реми, а он одговорио "Не" - рекао је Матановић.

Познат и по блиставој новинарској каријери

Глигорић је девет година радио у "Борби", затим као спољно политички коментатор недељника НИН, а након тога и две деценије је радио као новинар Радио Београда, где је добио признање "Златни микрофон".

Љубав према музици преточио је у ауторско дело албум "Како сам преживео 20. век". Говорио је десет страних језика и написао више књига. Његов лик нашао и се на поштанској марки, а једна београдска улица носи Глигорићево име.

- Када је почетком овог века донео одлуку да не учествује на шаховским такмичењима, посветио се музици. У 80. години савладао је клавир, ноте, како се звуци преносе на хартију - навео је славни шахиста.

Како је последњих година Новак Ђоковић својим успесима подигао углед Србије у свету, тако је у прошлом веку то чинио Светозар Глигорић - закључио је Матановић.

Оно што посебно радује, у холу је био велики број јуниора који представљају будућност српског шаха. Они, као и сви присутни, могли су да погледају изложбу, као и документарни филм у част легендарног Глигорића.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

МВП бy Моззарт Спорт: Велики избор најбољих спортиста Србије!