КАКО РАЗЛИКОВАТИ МАЛЕ И ВЕЛИКЕ БОГИЊЕ? Родитељи посебну пажњу треба да обрате на једну ствар

Novosti online

02. 02. 2023. у 12:10

СРБИЈА се од јануара опет суочила са малим богињама, због чега је у Смедереву проглашена епидемија, јер су у том граду морбиле потврђене код 24 особе, претежно беба до две године.

КАКО РАЗЛИКОВАТИ МАЛЕ И ВЕЛИКЕ БОГИЊЕ? Родитељи посебну пажњу треба да обрате на једну ствар

Фото Shutterstock

С обзиром на низак обухват вакцинације комбинованом ММР вакцином, против малих богиња, заушки и рубеле, морбиле прете целој земљи, а с обзиром на то да је и сезона других богиња - пре свега овчијих, родитељи се често питају како да их разликују.

Професор др Владимир Петровић, епидемиолог и директор Института за јавно здравље Војводине, објаснио је да се овчије богиње (варичеле) и мале (морбиле) разликују по свом клиничком току.

- А највише се разликују по изгледу оспе - каже проф. др Петровић, а затим објашњава:
- Код малих богиња оспа је макулопапулозна односно ситно брашнаста. Траје неко време, па нестане. Код варичеле (овчије богиње) оспа је везикуларна, односно присутни су мали мехурићи испуњени течношћу. Они су присутни неколико дана, потом пуцају, и након тога се претварају у мале красте. При томе, оспа код варичеле иде у неколико таласа, на сваких три до пет дана.

С обзиром на то да су морбиле већ дијагностиковане у овој сезони у Србији, родитељи се питају и колико је сада паметно вакцинисати децу ММР вакцином. Професор каже да то треба да ураде чак и они који су били у контакту са особом код које су мале богиње потврђене, али у одређеном року.

- Невакцинисану децу треба одмах вакцинисати. У условима појаве малих богиња, чак и код оних који су били у контакту са особом код које је болест лабораторијски потврђена, вакцинација ММР вакцином се може и треба да се спроведе у прва три дана након контакта.

Фото Shutterstock

Варичела је високо контагиозна болест, припада осипним грозницама. Болест је обично блага и самоограничавајућа, код имунокомпромитованих особа болест може имати и неповољан исход. Изазивач болести је вирус варичеле, који је патоген само за човека, појашњено је на сату Градског завода за јавно здравље. Резервоар болести је болестан човек. Вирус се налази у секретима и екстретима респираторног тракта и у садржају везикула.

Вирус је осетљив у спољашњој средини и брзо га инактивишу висока температура, ултравиолетни зраци и дезинфекциона средства. Инфекција се преноси респираторним путем капљицама назофарингелног секрета, и контактом са оболелим који има присутне везикуле.

Инкубација најчешће траје од 14 до 16 дана, а заразност почиње дан-два пре појаве оспе и траје око пет дана од појаве првих везикула. Након прележане болести имунитет је солидан и доживотан. Успешна превенција једино се постиже добијањем вакцине против ове болести.

Са друге стране, мале богиње су једна од најзаразнијих вирусних инфекција.
Преносе директним контактом са оболелом особом - путем пољупца, руковањем, путем ваздуха респираторним капљицама које емитује оболела особа кашљањем и кијањем и ретко индиректним путем преко свеже контаминираних предмета.

После инкубације, од момента уласка вируса у организам до манифестације обољења, односно појаве тегоба, од 7 до 18 дана, долази до појаве повишене телесне температуре, секреције из носа, кашља и конјуктивитиса - водњикаве, црвене очи, отечени капци. Ови симптоми трају од два до четири дана, након чега долази до скока телесне температуре и више од 40 степени, и појаве макулопапулозне оспе прво на лицу, иза ушију и на врату, која се затим шири на труп и екстремитете.

Оболела особа је заразна последњег дана инкубације, када је још увек без тегоба, четири дана пре избијања оспе и четири дана након избијања оспе.

Компликације су чешће код деце млађе од пет година и одраслих особа старијих од 20 година. То су запаљење плућа (пнеумонија), запаљење средњег уха, дијареја, запаљење мозга и губитак вида. Запаљење плућа се јавља код сваке 20. оболеле особе и око 60 одсто случајева смртних исхода настаје управо због ове компликације.
Сваки хиљадити болесник добија запаљење мозга, док на 1000 оболелих са наведеном компликацијом долази до смртног исхода.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје (ФОТО)

ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)

ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.

25. 11. 2024. у 18:13

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (1)

ХРВАТИ ОВАКВУ БРУКУ НЕ ПАМТЕ: Кошаркашима се ово није догодило од 1992.