И СТРАНЦИМА СРЦЕ ТРЕПЕРИ У ГРАЧАНИЦИ: Сви фасцинирани историјом, лепотом, фрескама у овој светињи

Драгана Зечевић

22. 01. 2023. у 09:45

ОДУВЕК су ме занимали наша српска историја и духовност и желео сам да посетим Косово и Метохију, а стицајем околности, када сам из Козарске Дубице овде дошао у обилазак, остао сам због посла. Сада радим у Епархији рашко-призренској, живим у манастиру Грачаница и осећам се заиста одлично. Имам подршку породице, мајке и млађег брата, а отац ми је преминуо. Осим што сам упознао ову светињу у сваком смислу и даље учим о свим нашим храмовима на Косову и Метохији, упознајем нове људе и то са свих страна света.

И СТРАНЦИМА СРЦЕ ТРЕПЕРИ У ГРАЧАНИЦИ: Сви фасцинирани историјом, лепотом, фрескама у овој светињи

Фото: Д.Зечевић

Овим речима после дужег убеђивања да говори за новине, представља нам се Сергије Глигић, младић (24) из Козарске Дубице који више од годину дана ради као кустос у манастиру Грачаница. Одмах по нашем уласку у цркву, Сергије почиње да говори о историји ове светиње и фрескама.

На питање чије су мошти у ковчегу иза централне иконе у манастиру, посетиоцима објашњава:

- Ту су делови моштију преподобног византијског монаха, у питању је монах Стефан нови који је пострадао због хришћанства - део је приче кустоса Сергија Глигића.
Питамо га како се одлучио да остане на Косову и Метохији, а Глигић истиче да овде има и део фамилије.

ФРЕСКОПИС КОЈИ ФАСЦИНИРА

ГЛИГИЋ истиче да странци најчешће питају колико је манастир стар и да се изненаде када чују одговор, да је светиња саграђена пре 701 годину.
- Фрескопис у манастиру рађен је између 1318. и 1321. а радили су га Михајло и Јефтихије Астрапа из Солуна, најпознатији фрескосликари Византије. Њих је краљ Милутин ангажовао да осликају Грачаницу и многе од 40 његових задужбина не само на КиМ, већ и у Македонији и централној Србији - појашњава нам Сергије.
Наглашава да су готово све фреске у светињи очуване због изузетног квалитета материјала којим су осликаване.

- Моја бака и ујак су монахиња и монах. Бака је у манастиру Гориоч, а ујак је монах у манастиру Високи Дечани - додаје Глигић откривајући нам један од мотива да се пресели из Козарске Дубице.

Иако нерадо говори о свом приватном животу, ипак признаје да га и остали посетиоци често питају одакле долази када чују његов акценат. Каже да су га у епархији лепо прихватили и да се већ навикао на менталитет локалног становништва, који се, каже, ипак разликује од менталитета људи у његовом крају.

Фото: Д.Зечевић

- Наравно да овде живе добри људи, срдачни, гостопримљиви, али ми се чини да су некако затворенији него у мом завичају - признаје Сергије који радије прича о светињи и посетама.

Додаје своје запажање да већина локалног становништва долази у светињу и да се према њој односе са изузетним поштовањем:

- Рекао бих и да они који долазе са стране, из целог света, бивају одушевљени када виде манастир. Иако у почетку нисам имао искуство да препознам неког ко је странац а ко је наш, сада то знам. И могу да кажем да су сви фасцинирани историјом манастира и архитектуром, односно фрескама, без обзира да ли су или нису верници.

Глигић каже да је и њега ова светиња, којој се сада посветио, опчинила, и да верује да га је судбина довела на Косово и Метохију, као што је то случај са његовом баком и ујаком, код којих често одлази у посете. На питање шта би поручио својим сународницима али и Србима где год се налазе, Сергије одмах каже да је његова порука да што чешће посећују светиње на КиМ и да не треба да страхују да ће им се десити нешто непријатно због приштинских власти. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (2)

СВЕТ У ШОКУ: Јанис Тима се није убио?!