ПРОСЛАВЉАЈУ ЖИВОТ И СЕЋАЈУ СЕ НАСТРАДАЛИХ: Парк Чачалица код Пожаревца међу најлепшим у земљи
ПАРИЗ има Булоњску шуму, Њујорк и Лондон Централни и Хајд парк, а Пожаревац Чачалицу.
Овај зелени комплекс, који се простире на 28 хектара, сигурно је најлепши парк у Браничевском округу и један од најлепших у целој земљи. Налази се на истоименом брду, одмах поред брда Тулба, и са њега се може видети предивна панорама града. Захваљујући љубитељима природе, овај део града успео је да се сачува од дивље градње, па у њему обитавају само дрвеће, птице и шетачи свих генерација.
Некад се на месту данашњег парка налазила мочвара. После Другог светског рата, уз копање одводних канала, почело је масовно пошумљавање, које су први извели ондашњи гимназијалци. Засађено је око 190 врста дрвећа и растиња, било је преко 95.000 садница.
Ту су и две чесме, стазе и клупе за шетаче, а код улаза у комплекс направљена је и теретана на отвореном. У ову област, која је комплетно ограђена, забрањено је улазити возилима или доводити псе у шетњу, јер је све подређено шетачима и очувању зеленила.
Чачалица није обичан, већ спомен-парк, проглашен за културно добро од великог значаја, јер су у њему и споменици страдалима у Другом светском рату. Споменик стрељаним родољубима и "Звезда" посвећени су домаћим жртвама, а спомен-костурница војницима Црвене армије, који су страдали на потезу од Мајданпека до Младеновца. Уз костурницу су посађене и брезе допремљене из руског села Поварова, укупно 441, колико је било и страдалих војника. Поред једне стазе 2009. године постављена је и спомен-плоча са именима настрадалих Јевреја који су живели у Пожаревцу.
Ово место било је сведок различитих борби и у ранијим временима. У историјским записима помиње се да је ту сахрањен брат кнегиње Љубице, Јован Вукомановић, који је погинуо у борби за Пожаревац 1815. године.
Чачалица је имала стратешки значај у одбрани овог дела Србије од Аустроугара и Немаца.
Српски војници су са овог положаја топовима и митраљезима дејствовали у Првом светском рату.
СТВАРАОЦИ
Аутори данашњег изгледа Споменика стрељаним родољубима, првог на који се наилази од уласка у спомен-парк, јесу архитекта Братислав Стојановић из Београда и вајар Станислав Мићић из Загреба. Стојановић је аутор и спомен-костурнице руских војника, док је споменик "Звезда" дело вајара Милорада Тепавца.
ЗАМЕНА
ТОКОМ НАТО бомбардовања Панчева, загађење је ваздухом стигло и у овај крај и тада је оштећено 300 бреза поред спомен--костурнице. У октобру 2007. године, пре прославе Дана ослобођења Пожаревца, оне су замењене новим, такође из Русије, које су граду стигле као поклон.
Препоручујемо
ПРЕД НАМА СУ ОДЛУЧУЈУЋЕ НЕДЕЉЕ: Европа на коленима са посвађаним лидерима, а Украјина пред амбисом
ПОЉСКИ премијер Доналд Туск рекао је да ће наредне седмице бити одлучујуће, не само за украјински сукоб, већ и за европску будућност.
17. 11. 2024. у 18:44
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)