УЧВРСТИЛИ СТОЖЕР ВЕРЕ СВОГ НАРОДА: Братство манастира Драганац са игуманом Иларионом, владиком новобрдским

М. Марковић

07. 01. 2023. у 13:00

КАДА је на Косову и Метохији монаштво почело да буди старе темеље наших светиња и да их, као у време Светог Саве додирује живот народа, манастир Драганац је дуго, дуго чекао тај додир. Оболео од самоће, сам се земљи предавао. Као човек.

УЧВРСТИЛИ СТОЖЕР ВЕРЕ СВОГ НАРОДА: Братство манастира Драганац са игуманом Иларионом, владиком новобрдским

Фото Манастир Драганац

Полечили су га пре пола века, тек да га одрже у животу и оставили га без гласа. Преживео је, повучен у густој, мрачној шуми до прве пружене руке. Тада се огласило звоно окачено о стари храст. Уже је повукао први монах и дуго је остао сам. Било је то две године уочи страшног прогона српског народа са Космета.

Драганац, у самом срцу Косовског Поморавља, а недалеко од Новог Брда Немањића и села Прилепац, где се, кажу, родио Лазар Хребељановић, једна је од најбројнијих монашких заједница у рашко-призренској епархији. У овом делу Косова кућни праг још чува више од тридесет хиљада Срба, упркос свакојаким невољама. Ослонац и подршка су им монаси. Духовни неимари на овом светилишту, али и домаћини који су обновили своју кућу. Подигли нови конак и звоник са кога се разлежу бакарни звуци за сва она самотна времена манастира. Саградили гостопримницу. Уредили прилазе, башту, нову капију... И, све је увезано као у какав зид, као некад што је опасивао старе манастире. Не да би делио себе од народа, него да би народу у овом несрећном времену показао да му је прибежиште.

Фото Манастир Драганац

Владика Иларион

Драганац је једина жива светиња у којој нема дана да неко не дође по потреби душе. Стожер вере и народа, духовни светионик Срба и сабиралиште. Нада у останак и опстанак на вековној земљи предака.

Подвижничка је била обнова овог манастира. Много тога је требало провући и кроз иглене уши да не запара лаку тишину и крхки мир. У таквој атмосфери најгласнија је била тиха молитва. А између вечерње и јутарње засипан је камен, а звечао као ђердани. Тако су је доживели Срби стасали крај Биначке Мораве, посебно када је старешинство храма преузео игуман Иларион (Лупуловић), недавно рукоположен за епископа новобрдског. С његовим доласком увећало се и братство. Заживела школа калиграфије, књиговезачка радионица, израда грнчарије, производња тамјана... Истовремено, враћана је просветитељска улога овом духовном бастиону. Монаси се нису штедели. Сами довозе и одвозе ђаке после часова веронауке. А пут до кућа је неизвестан. Таман се развије песма у манастиру, пресели у дечја срца, а мора да утихне. Да не засмета. Српска деца пролазе кроз албанске сокаке до својих разуђених села.

Чудесно је оживео Драганац. Окупи, понекад, на стотине људи. Не само оних који су у вери. Овај манастир је отворен за све добре људе. Песма је и тада зачин. И игра Шилова, Ранилуга, Партеша, Пасјана: "Еј, еееј, саздаде се црни облак", "Весели се, кућни домаћине..." Тако је било и после рукоположења владике Илариона, када су свог игумана испратили, а дочекали епископа новобрдског, његови Поморавци. То су били тренуци када се играло и плакало.

Фото Манастир Драганац

- Радујемо се, опет, страхујемо да нам не оде - забележили смо речи владикиних гостију који су из завичаја аутобусом допутовали да буду део узвишене приче достојне њиховог Илариона и његовог братства. - Он је прирастао уз нас, ми уз њега. Повратак народа у храм је његов подвиг. Стрпљив је и увек је ту за нас. Прими нас, увек тако, као да смо му најважнији. И најпотребнији. Сабира нас, нешто лепо нам каже. И, постаје пријатељ наше душе.

Стварно је било дирљиво на тој трпези љубави, после устоличења. Питање је само, да ли ће онај зид и капија одолевати напастима сваке врсте.

ИМЕ ПО КНЕЖЕВОЈ КЋЕРИ, ДРАГАНИ

ДРАГАНАЦ се први пут помиње у Раваничкој повељи кнеза Лазара 1381. Ова кнежева задужбина именована је по његовој кћери Драгани, преминулој у шеснаестој години. Манастир је обновио кнез Михајло Обреновић. После Другог светског рата до почетка седамдесетих година, био је сиротиште. Патријарх Герман је издејствовао да се манастир обнови и то је потрајало. Тек 1997. звоно се поново огласило.

ДА СЕ СВЕЋА НЕ УГАСИ

МОНАСИ Драганца не говоре са каквим су се искушењима суочавали да сачувају овај живоносни извор вере и народа, свесни свеукупне неправде и несреће. Да сачувају свећу да се не угаси од ветрова са свих страна. Кажу да овде утеху и помоћ траже и неправославни. Дочекају их: добро дошли сви добри људи. То им поруче са истом оном монашком топлином и гостољубљем с којим нови игуман Јустин призива славује и ведри небо изнад густе храстове шуме.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Митровић открио где наставља каријеру (ВИДЕО)