САН О ДРЖАВИ НА УСТАШКИМ ТЕМЕЉИМА: Историчар Огњен Карановић о српско-хрватским односима од 1945. године до Маспока
ПOСЛЕДЊЕ предавање историчара Огњена Карановића у 2022. години представља анализу српско-хрватских односа у послератном периоду, тачније од 1945. до почетка педесетих година, што је уједно и први део покушаја да се тај однос сагледа кроз кључне догађаје читавог ХХ века како би се на предстојећим трибинама дошло до сасвим савременог тренутка.
Карановић, парафразирајући Туђманове речи о сну о независној држави која храни срце Хрвата, закључује да није спорна жеља народа да има сопствену државу, него чињеница да она почива на (нео)усташким фундаментима, тако да српски фактор буде сасвим одстрањен, што је, закључно са деведесетим годинама, насилно и спроведено.
Предавач опажа, такође, да атмосфера која је обележила ратне и послератне године није оставила простора за „колективну катарзуˮ јер се, по природи ствари, комунистичка власт „уплашилаˮ да ће бити структурно и политички урушена уколико се активирају питања српско-хрватских односа из прошлости.
Карановић наводи да је на место изостале „послератне колективне катарзеˮ пласирана испразна фраза о „братству и јединствуˮ, указујући на чињенице које се суштински противе овој пароли – кадровско питање Партије, неравноправан положај Срба, небрига према народу који је преживео геноцид итд.
Једнако, на трибини је било речи и о феномену који одликује све Југославије, почев од оне из 1918, када је укорењен страх од „измишљеног великосрпског хегемонизмаˮ. Ту су и конкретни примери који сведоче о императиву да српски интереси буду ограничени, попут гашења српске периодике или територијалне неправде какве су спровођене у Илоку, Винковцима, Вуковару и многим другим срезовима на Кордуну или Банији.
У завршници предавања стоји став да је „идеја југословенства била једини начин за Србе да очувају духовни идентитетˮ, али да о равноправном положају унутар ове творевине није било ни говора. Стога Карановић најављује наставак отпочете теме и развијање питања српско-хрватских односа током деведесетих.
Предавање историчара мср Огњена Карановића на тему „Српско-хрватски односи у титовој Југославији од 1945. Године до Маспока“ може се погледати на Јутјуб каналу КЦНС.
БОНУС ВИДЕО - ПРВА ИЗЈАВА НИКОЛЕ НЕДЕЉКОВИЋА: Био сам у затвору само зато што сам Србин
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)