ПИРОТ БИО ПРЕД КАТАСТРОФОМ: Два дана после акцидента са цурењем опасног гаса, откривају се размере драме
РАЗМЕРЕ несреће код Пирота, срећом, много су мање него што су могле да буду, јер су се преврнуле свега четири од укупно 20 цистерни пуних опасног амонијака.
Да су се приликом искакања композиције код села Сопотски Хан преврнуле све наступила би - катастрофа. Ефикасном акцијом спасилачких тимова могућа штета ипак је умањена. Посебно добра околност је што није дошло до контакта амонијака и воде, јер би то изазвало експлозију са несагледивим последицама.
Два дана после акцидента који је настао као последица искакања воза из шина овако се сумирају ефекти догађаја који је узнемирио јавност Србије. У Пироту се полако смирује ситуација након цурења амонијака. Анализе показују да су ваздух и вода безбедни, али ће мере ванредне ситуације остати на снази све док траје цурење опасне материје. Живот се ипак још није вратио у нормалу: школе и фабрике ни јуче нису радиле, али су продавнице, банке и поште биле отворене.
На болничком лечењу у Пироту задржана су два пацијента, а у нишком Клиничком центру шест пацијената, од укупно 56, колико их је у недељу увече примљено.
Обдукциони налази потврдили су да су два мушкарца - наш држављанин, стар 74 године, и камионџија из Турске, чија смрт је повезивана са акцидентом, имали оштећења која се повезују са удисањем отровног гаса.
Још у потпуности није нормализован ни саобраћај после недељног колапса на Коридору 10 због цурења амонијака. На ауто-путу Београд - Ниш - Пирот саобраћај је обустављен од Беле Паланке до Пирота у оба смера, и преусмерава се на алтернативне правце Пирот - Понор или Пирот - Бабушница.
Због цурења амонијака из вагона цистерне која се преврнула на десетак километара од града, Више јавно тужилаштво у Пироту покренуло је истрагу. Штаб за ванредне ситуације, чијем заседању је присуствовала и министарка за заштиту животне средине Ирена Вујовић, јуче није донео никакве нове мере, иако се очекује одлука о повратку радника у фабрике и ђака у школе.
Како време пролази, опасност се смањује, уверавају из свих надлежних институција, али гас из једне цистерне и даље цури. На месту акцидента, концентрације амонијака су високе.
Вода у Пироту, Белој Паланци и Нишу исправна је за пиће, саопштио је Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".
- Препоручује се грађанима да воду безбедно могу да користе у својим домаћинствима у Пироту, Нишу и Белој Паланци, како за пиће, тако и за припремање хране - кажу у "Батуту". - Не препоручује се коришћење воде из индивидуалних бунара у насељима у приобаљу реке Нишаве, у близини акцидента који се догодио. Вода не сме да се користи из наведених изворишта до добијања потврде од Штаба за ванредне ситуације или Завода за јавно здравље Пирот о њеној исправности.
Директор локалног водовода Зоран Николић каже да се раде редовне и ванредне контроле, нарочито у месту Станичење, јер је локални извор на 150 метара од места несреће. Ни у узорку воде из Нишаве није уочена промена боје и мириса воде.
Да је ситуација у Пироту под контролом, потврдио је јуче и министар грађевинарства, саобраћаја и инфрастуктуре Горан Весић:
- Има разлога за опрез докле год амонијак цури. Предузеће "Железничка инфраструктура" покушава да заустави цурење амонијака, то ради једина фирма која се у Србији тиме бави. Да ли је то могуће, видећемо. Ови покушаји усмерени су на претакање. Уколико то не буде могуће, сачекаћемо да исцури сав амонијак. Када се претакање заврши, или амонијак из те једне цистерне буде исцурео, почеће стабилизовање пруге, са извлачењем вагона и њиховим враћањем на колосек. Тада ћемо приступити обнови тог дела пруге и тада ћемо знати када ће железнички саобраћај бити поново пуштен - прецизирао је Весић.
У возу који је исклизнуо са колосека код места Сопотски Хан било је 900 тона амонијака, потврдио је Ненад Станисављевић из "Инфраструктуре железнице Србије". Према проценама власника - "Еликсир групе", исцурело је око 20 тона гаса.
- Из једног вагона амонијак цури у атмосферу, и резултати о квалитету ваздуха су знатно бољи у деловима ка Белој Паланци и Пироту. На самом месту акцидента контаминација је у понедељак била много већа. Од јуче ујутру људи из Сектора за ванредне ситуације имају мобилне уређаје и тамо су се већ параметри присуства амонијака у атмосфери свели на референтне вредности - казао је градоначелник Пирота Владан Васић.
Он је прецизирао да су, од укупно 20 у тој композицији, цистерне 11, 12, 13 и 14 - преврнуте, а друге су и даље на шинама.
Министарка екологије Ирена Вујовић рекла да је да се од понедељка у 20 часова на аутоматској станици мери ниво амонијака у ваздуху. Јуче у осам ујутру добијени су први резултати и они су - испод граничних вредности.
- Надлежни органи и град Пирот спречили су потенцијалну еколошку катастрофу и ја им честитам на томе - рекла је Вујовићева.
Агенција за заштиту животне средине је мерила и квалитет воде на две локације у Нишави: са прве је квалитет друге категорије од укупно пет, што је, како је рекла министарка Вујовић, више него задовољавајуће. На другој локацији у Нишави је, каже, квалитет благо лошији и рачуна се као трећа категорија. За јуче су најављена четири мерења, а све се ради у сарадњи са МУП и Институтом "Батут".
- Следећа потенцијално кризна ситуација биће када почну да се уклањају вагони, и зато је потребна тесна сарадња свих служби које морају бити укључене у тај посао - рекао је градоначелник Васић.
РАШЧИШЋАВАЊЕ ОД НОВЕ ГОДИНЕ?
ЕКИПЕ "Железница Србије", упућене на место акцидента како би припремиле терен за рашчишћавање и извлачење цистерни, вратиле су се јуче у Београд, јер од Ниша даље се није могло без дозволе надлежних установа које контролишу безбедност на овој територији после акцидента.
- Опрема коју смо транспортовали остала је у Нишу, а уместо нас ће на терен прво друга екипа, која треба да га припреми за постављање кранова - прича један од радника "Железница". - Према нашем плану, који зависи од ситуације и одлука Штаба за ванредне ситуације, требало би 31. децембра да почнемо са постављањем кранова. За дан можемо да поставимо једну дизалицу. Обезбеђене су маске са кисеоником, и за овај први покушај изласка на терен, али проблем је што у боци кисеоника има за свега пола сата. А, нама је потребно бар четири сата да поставимо једну дизалицу.
ЗАШТО КАСНИ ПОПРАВКА ДЕОНИЦЕ НИШ - ДИМИТРОВГРАД
НЕСРЕЋА на прузи наметнула је питање зашто једина неелектрифицирана деоница железничког Коридора 10 још није реконструисана. Нарочито када се има у виду да су средства, 270 милиона евра, обезбеђена 2018. године. У предузећу "Инфраструктура железница" објашњавају да су посао успорили најпре израда пројектне документације, затим спровођење тендерских процедура и на крају - експропријација.
Европска инвестициона банка је крајем 2019. године одобрила, а "Инфраструктура железница" усвојила план расељавања, који ни до данас није испуњен.
- Спорна је зграда "Машинске индустрије Ниш холдинга", у којој живи пет породица, за које је потребно наћи адекватно решење - кажу у "Инфраструктури железница". - За извођење грађевинских радова на деоници Просек - Димитровград, дугој 80 километара, најпре је било потребно да Саобраћајни институт ЦИП ажурира идејни пројекат који је урађен још 2008. године. Као и да се прибаве локацијски услови, који су садржали водне услове, према тада важећем закону о водама. Када је то било завршено, "Инфраструктура железница Србије" у септембру 2021. године расписала је тендер за избор извођача радова на овој деоници.
Отварање понуда завршено је у фебруару 2022. године. Одлуку о избору извођача "Инфраструктура" је послала Европској инвестиционој банци. Када су добили сагласност, уговор је потписан у октобру 2022. године са Конзорцијумом "Трејс групе", "Арматори Феровијари" и "Старт инжењеринг". У току су истражни радови на траси.
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)