ГРОБОВА СРПСКИХ ХЕРОЈА ИМА И НА АПЕНИНИМА: На руб заборава у јавности Србије доспели су војни меморијали из Другог светског рата
ГРОБЉЕ Фламинио, на ободу Рима, највеће је у Италији. Формирано је 1946. године, а простире се на чак 140 хектара.
У његовом делу, који се по овом римском предграђу назива Прима порта, налази се меморијални комплекс који чува сећање на погинуле партизанске борце и југословенске жртве фашизма страдале у централној Италији током Другог светског рата. Централно обележје на овом делу гробља дело је вајара Љубомира Денковића и архитекте Сава Суботина, а откривено је 1978. године.
Прима порта, иако једно од три највећа меморијала посвећена српским и југословенским жртвама фашизма који су вечни мир нашли на Апенинима, готово да је у Србији заборављено. Импозантан споменик чува посмртне остатке 61 партизанског борца, а посвећен је и свим невиним цивилним жртвама страдалим у фашистичким логорима Италије, на острвима Понца, Пијаноза и Елба, али и партизанима који су прешли Јадран и борили се против Мусолинијевог режима и војске.
Ово римско гробље, заједно са осталим меморијалима у Италији, као места голготе наших сународника у ратном вихору 1941. до 1945. уврштено је у листу места која би према препоруци Музеја жртава геноцида и Министарства просвете ученици основних и средњих школа из Србије требало да посете у оквиру студијских путовања. Младе генерације на овим местима моћи ће да увиде да Италију из српског угла не чине само антички споменици, бисери уметности, спорт и храна него и важне трагичне историјске епизоде које сведоче о слободарском духу наших сународника и људи са ових простора.
Предложени списак локација део је широке иницијативе Музеја жртава геноцида, прве такве после много деценија, чији је циљ оживљавање културе памћења на жртве страдања, Србе, Јевреје и Роме са ових простора у Другом светском рату. Намера је, такође, да се негује дух сећања на слободарске и антифашистичке тежње нашег народа. Иза ове идеје стало је и Министарство просвете, које је школама проследило стручно упутство за организацију ђачких путовања са дефинисаним циљевима ових путовања.
У средишту оживљавања "културе памћења" су обиласци места великих страдања и упознавање са размерама злочина на местима на којима су се и догодили. Школарци би тиме добили прилику да продубе знања стечена у уџбеницима, али и да на аутентичним местима стекну лични доживљај турбулентних историјских збивања у којима страда - обичан и невин човек. Ова путовања ће, такође, бити и прилика да сазнају многе готово па заборављене епизоде из наше прошлости. Зато су на предложеној мапи уписана и места: Гонарс, Торино, Каиро Монтетоте, Аква Санти ди Терме, Кастел Арквато, Кавалезе, Санцеполкоро...
А управо такве - потиснуте на руб колективног памћења - јесу судбине хиљада наших сународника који су своје вечно почивалиште нашли на Апенинском полуострву. Готово да су заборављени меморијали у Барлети код Барија и тосканском Санселпокру. Ова места чувају успомену на југословенске ратне жртве, међу којима је и велики број Срба.
Једно од знамења гробља у Барлети је спомен-костурница и споменик посвећен југословенским партизанима, дело Душана Џамоње. У подножју монументалног каменог комплекса почива око 200 бораца, рањених у борби против окупатора у Југославији, који су се лечили и умрли у савезничким војним болницама у јужној Италији.
СИНЕ МОЈ, УМЕСТО ТЕБЕ ИМАМ СПОМЕНИК
СПОМЕН-комплекс у Барлети отворен је комеморативним скупом одржаним 1970. године. Осим представника тадашње Југославије, италијанске владе, регије Апулија, присуствовала је и мајка једног од преминулих бораца. Њено име је заборављено, али говор није:
"Дечице моја, и ти, сине мој! На овом тужном скупу твоја мајка је поносна што је дала живот оном који је тај живот понудио домовини. Горда сам и поносна чак и ако, уместо тебе, имам овај споменик. Пали сте за нови живот, нову генерацију, нови фронт ,због кога могу да поднесем мајчински бол. Сине мој, твоја мајка је сада поносна на тебе; чак и ако је сама, није сама; заједно је са новим генерацијама наше слободе за коју си пао."
Препоручујемо
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
УДАРИО НА ПОЛИЦИЈУ: Како је умро Ромео Савић, Кнелетов друг - у ноћи кад је Александар убијен сумња се да му је оставио поруку у хотелу
"ОТИМАО сам 'робу' и аутомобиле поквареним полицајцима. Волео сам да то радим инспекторима који су и сами криминалци, а нису имали смелости да стану наспрам мене. Можда сам и претеривао, али се кунем да нико поштен од мене није страдао. Увек сам узимао од цинкароша, пијанаца и 'индијанаца', понижавао их и малтретирао! Често сам то чинио због других. После ме је то много коштало."
08. 11. 2024. у 19:44
Коментари (0)