МЕРЕ ПРОТИВ НАСИЉА ЈОШ НА БРУШЕЊУ: Министарство просвете и радна група о горућем проблему у школама

Љ. БЕГЕНИШИЋ

19. 12. 2022. у 10:45

МИНИСТАРСТВО просвете доставило је радној групи за сузбијање насиља у школама систематизоване и обједињене предлоге који су се могли чути на састанку пре недељу дана, али засад није познат став Министарства који од тих предлога су правно прихватљиви и који од њих ће бити "аминовани".

МЕРЕ ПРОТИВ НАСИЉА ЈОШ  НА БРУШЕЊУ: Министарство просвете  и радна група о горућем проблему у школама

Фото Фејсбук

У папирима који су стигли свим члановима радне групе, сазнају "Новости", појашњено је само како би изгедале измене прописа уколико би предлози били прихваћени.

Додатна усаглашавања планирана су за данас, нови састанак, којем ће председавати министар Бранко Ружић, заказан је за сутра у 12 сати, а наши саговорници из просветних синдиката и Друштва директора Србије очекују да ће након њега бити познате коначне мере.
Предлози засад систематизовани

Да подсетимо, радна група за превенцију насиља у школама основана је након скандала који се десио у Техничкој школи у Трстенику када је ученик измакао наставници столицу а двојица ђака све то снимала и поставила на друштвене мреже. Главни виновник инцидента и још један ђак искључени су из школе, док се трећи ученик исписао пре дисциплинског поступка.

Након овога и просветне власти и просветни синдикати сматрали су да нешто мора да се мења, па је основана радна група чији је задатак да предложи мере за смањење насиља у школама. Тако је предложен одређени број мера, а међу њима и да се ученик који је починио насиље суспендује са наставе у трајању до 10 дана, да ученик који има трећу јединицу из владања понавља разред и да се владање оцењује бројчано од петог до осмог разреда, али и на полугодишту и на крају године.

Следећи предлог био је повећање броја педагога, психолога, дефектолога и социјалних радника у образовним установама, предложено је и да се казне за родитеље повећају - сада су од 5.000 до 100.000 - и да буду у распону од 10.000 до 100.000. Такође, предложено је и да се ученику који је починио насиље и затражио исписницу из школе, онемогући исписивање док траје васпитно-образовни поступак.

Затражена је и забрана мобилних телефона на часу, али по том питању најизгледнија могућност је да Министарство препоручи школама да оне интерним прописима реше то питање. 

Интерсекторска сарадња

ГОВОРЕЋИ о решавању проблема насиља у школама, министар Бранко Ружић посебно истиче значај интерсекторске сарадње, као и потребу да се успостави међусобна сарадња установа из области образовања и васпитања, социјалне и дечје заштите, здравства, полиције и других органа, служби и организација.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности