ТИТЕЛ ЈЕ ДОМ ЏЕЈМСА БОНДА: Душан Попов, најпознатији двоструки обавештајац у Другом светском рату, има и музеј родном граду

Љиљана Прерадовић

18. 12. 2022. у 11:33

СТИЦАЈЕМ околности, Душан Попов, знаменити обавештајац из Другог светског рата, свет је угледао 10. јула 1912. године у војвођанској равници, у Тителу.

ТИТЕЛ ЈЕ ДОМ ЏЕЈМСА БОНДА: Душан Попов, најпознатији двоструки обавештајац у Другом светском рату, има и музеј родном граду

Фото Музеј Жеравица

У овом живописном месту уз десну обалу Тисе рођен је само зато што је ту живео њихов породични лекар, што је породица Попов, као богата и угледна, могла себи да приушти.

Животну стазу, сасвим извесно, бурну и надасве занимљиву, којом ће одатле кренути, нико није могао ни да наслути, посебно да ће управо он послужити као инспирација за чувеног књижевног, а касније и филмског агента Џејмса Бонда 007. Од првог филма, Dr. No из 1962, до најновијег No Time to Die из 2020. године, интересовање за тајног агента МI6 службе, који пије мартини, вози "астон мартин" и воли друштво лепих жена, не јењава ни данас.

Поред већ поменуте британске службе, Попов је као агент радио и за немачки Абвер, али и за југословенску обавештајну службу. У Абверу је био познат као Иван, у МI6 је био Трицикл, јер је био вођа групе од три двострука агента. После Другог светског рата се повукао и до издавања књиге "Ја, шпијун" седамдесетих година прошлог века и две аутобиографије, нико није знао чиме се бавио, чак ни његова породица.

О животу породице Попов и њеног најпознатијег члана Душана постоје документа, фотографије и личне ствари, изложене као стална поставка у Музеју Жеравица у Новом Милошеву, месту у новобечејској општини. У кући коју је, крајем 19. века, саградио Омер Попов, Душков деда, будући тајни агент је живео до 1919. године.

Кућа је, од половине прошлог века, у власништву породице Жеравица, која је део претворила у музеј и ту је, уз пристанак Душкових синова, 2018. године отворена стална поставка.

Фото Музеј Жеравица

Породица Попов се бавила трговином. Имали су неколико продавница позамантерије, од којих се главна налазила у самој кући, па је на основу разгледница које је Омер штампао 1912. године, као део поставке, урађена и реконструкција продавнице у којој је изложен оригиналан инвентар.

Ивана Зец, кустос Музеја Жеравица, предочава нам да је Ијан Флеминг, британски морнарички официр, који је испред МI6 био задужен да прати Попова, у својој првој књизи "Казино Ројал" из 1953. године испричао истинит догађај из коцкарнице у Лисабону. А и сам Попов га описује у својој књизи "Шифра Трицикл".

- Морам признати да ме је његово понашање помало забављало. Знао сам да он ради за МI6 и да ме прати - написао је Попов у својој књизи "Шифра Трицикл". - Знао сам и зашто. То јест, знао сам да он то не ради да би мене заштитио ако ме неко нападне, него да заштити новац који сам носио. У свему томе било је још нечег што ми је било забавно. Наиме, био сам потпуно сигуран да он тако поступа на сопствену иницијативу, а не зато што је добио такве инструкције. Знао сам да британска обавештајна служба има у мене довољно поверења да ми повери 80.000 долара, тим пре што су тајне које сам носио у глави вределе сигурно више од тога.

Фото Музеј Жеравица

Душан Попов

Попов даље у књизи пише да је чуо да се прича како је Ијан Флеминг изградио лик Џејмса Бонда и на неким његовим "штосовима".

- Што се мене тиче, радије одбијам него прихватам овај помало сумњиви комплимент - написао је Попов. - Господин Флеминг је имао живу машту, што уосталом показују и његове књиге, а сасвим је сигурно да моје "ескападе" заостају за онима које је изводио јунак његових романа. Ипак, не ради се о томе, него о нечем другом. Наиме, ја дубоко сумњам да би Бонд, да је којим случајем заиста постојао, преживео као шпијун више од 48 сати. У сваком случају, једна ствар је ипак тачна, а то је да смо се Флеминг и ја сретали у Лисабону.

Акције Попова нису једино што је Флеминг искористио да оживи лик свог агента. Душко је током рата имао низ љубавних афера. Између осталих, био је у вези и са агентом из свог "Трицикла", чије је кодно име било Желатин, а по правилима британске обавештајне службе то је било забрањено. "Обожавам жене и све лепо у животу" била је крилатица по којој је живео и није оскудевао ни у једном.

Након рата женио се два пута. Из првог брака имао је једног, а из другог три сина. Другу супругу је упознао када је она имала 17, а он 50 година.

Породица Попов, која се у Ново Милошево населила 1751, сваке године, на дан крсне славе, организује скуп Попових, расељених по свету.

Фото И. Маринковић

Тител

На једном од скупова, Душков син Марко, који је желео да посети кућу у којој му је отац одрастао, прихватио је идеју о новој поставци Музеја Жеравица и ставио на располагање породичне фотографије и нешто ствари које су припадале њиховом оцу. План је да се поставка константно допуњава, па је следећа ствар коју очекују Душков досије из британске обавештајне службе, који се налази на више од 2.700 страна.

ПОДАЦИ ЗА АБВЕРОВ УПИТНИК

У УПИТНИКУ који је немачка обавештајна служба Абвер дала Попову за шпијунажу у Америци, између осталог се наводи да је требало и на Хавајима да прибави детаље о морнаричким складиштима муниције и депоима мина на острву Кушуа (Перл Харбор), а ако је могуће, и њихове скице. По том упитнику, требало је да им достави и податке о аеродромима и базе ратне морнарице Перл Харбор.

ИМЕ ПО ОРНИТОЛОГУ

ФЛЕМИНГ је био страствени љубитељ птица, свом јунаку доделио је име по орнитологу Џејмсу Бонду.

- Број 007 је такође позајмио - открива нам Ивана Зец. - Флеминг, који је наставио да прати Душка и након истека тог задатка, био је у прилици да види број телефона који је Попов звао када му је требала помоћ саветника, када се нађе у тешкој ситуацији. То су била последња три броја телефона његовог стрица, који је живео у Београду, а јављао се са: "Моје име је Попов, Милорад Попов!"

ОТКРИО СЕБЕ, ОПТУЖИО ХУВЕРА

КАО Трицикл, Попов је себе открио 1974. године, након што је сер Џон Мастерман са Универзитета Јејл у форми књиге за интерну употребу објавио брошуру "Историја XX Комитета у рату између 1939. и 1945" До тада, Попов никада није помишљао да исприча своју причу.

У књизи "Шпијун/Контрашпијун" открио је жесток списак својих авантура. Главна намера му је била да оптужи Џеја Едгара Хувера из ФБИ за глупости и велики недостатак интелигенције због тога што је игнорисао упитник о Перл Харбору и зато што је дозволио да Јапан нанесе Сједињеним Државама највећу поморску штету у историји.

ЗАВРБОВАО ГА ПРИЈАТЕЉ

ПОПОВ, по образовању правник, на наставку школовања у Фрајбургу 1936. године упознао је Јохана Јебсена, богатог младића из хамбуршке породице бродоградитеља, који му је постао најбољи пријатељ и утицао на даљи ток његовог живота.

После избијања Другог светског рата, Немачка и Уједињено Краљевство почели су регрутацију тајних агената широм Европе, а Попов је у то време водио адвокатску канцеларију у Дубровнику, где се после Првог светског рата, из Новог Милошева, после пљачке продавнице, преселио његов деда Омер.

Јебсен је телеграмом тражио састанак у Београду, где га је "заврбовао" да му се придружи као агент Абвера.

Због догађаја на студијама, који се десио пред избијање рата, када је Душко ухапшен под оптужбом да је комуниста, а Јохан успео да то јави његовом оцу, који је преко својих веза на југословенском двору успео да га ослободи, Душко је, сматрајући да му дугује свој живот, пристао. Истог дана је затражио састанак у британској амбасади, рекао им шта је урадио и постао двоструки агент.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (0)

СИНИША МИХАЈЛОВИЋ ПИТАО МАЈКУ ДА ЛИ ЈЕ ХРВАТ ИЛИ СРБИН: Само једном ме је било срамота