ДУХОВИ ПРОШЛОСТИ У БАРОКНОЈ ВАРОШИ: Сентандреја бисер културе - Најпознатији српски град у Мађарској сведочи о бурним минулим временима

Милена Грубор

18. 12. 2022. у 06:45

НЕДАЛЕКО од Будимпеште налази се Сентандреја, најпознатији српски град у Мађарској, некадашње седиште српског патријарха, а сада Епархије будимске.

ДУХОВИ ПРОШЛОСТИ У БАРОКНОЈ ВАРОШИ: Сентандреја бисер културе - Најпознатији српски град у Мађарској сведочи о бурним минулим временима

Фото Милена Грубор

У овој барокној вароши, у коју се за време Велике сеобе Срба 1690. године под вођством Арсенија Трећег Чарнојевића доселило око 8.000 српских породица, и даље су видљиви трагови бурне прошлости српског народа.

Досељавањем Срба у 15. веку почиње новија историја ове вароши која свој успон бележи у 18. веку. Са Србима је дошао и мањи број припадника других православних и неправославних народа и етничких група, Јермена, Бугара, Грка, Влаха и Далматинаца, који су бежали пред најездом Отоманске империје.

Фото Милена Грубор

- Ослоњени на привилегије добијене од цара Леополда Првог, касније и на вечити уговор са царицом Маријом Терезијом и права потврђивана од других аустријских владара, Срби су већ крајем седамнаестог века у Сентандреји били већинско становништво, а у осамнаестом веку ухватили су економски, културни, образовни корак са великом Европом. Српски досељеници својом предузимљивошћу, енергијом и вештином учинили су то место једним од најнапреднијих у својој средини - изјавио је за "Новости" путописац Зоран Матић.

За неколико деценија подигнуте су и осликане чувене сентандрејске цркве: Саборна или Београдска, Благовештанска, Преображенска, Пожаревачка, Ћипровачка, Оповачка и Збешка, које су са својим ризницама непроцењивог богатства биле и остале понос српског народа.

Фото Милена Грубор

- Пожаревачка црква у Сентандреји посвећена Светом архангелу Михаилу изграђена је 1759. године, а освештана је 1763. године. Предање каже да је ова црква саграђена уз поток Бучине на темељима старе цркве брвнаре, а назив је добила по граду Пожаревцу, из којег су се у Сентандреју доселили верници који су одлазили у ту цркву. Иконостас ове цркве је заправо старији од ње саме, јер је првобитно био постављен 1742. године у старој Саборној цркви - казује Матић и додаје:

Фото Милена Грубор

Кућа Вука Стефановића Караџића

- Још један од храмова Српске православне цркве који се налази у Сентандреји је и Благовештанска црква која је позната и као Грчка, посвећена Благовестима. Благовештанска црква у Сентандреји се доста разликује од других храмова у овом граду, пре свега јер нема порту која је уобичајена у другим црквама. Једна од знаменитости Сентандреје је свакако и Богородичина црква, позната Саборна или Београдска. Највећи и главни храм Српске православне цркве у Сентандреји је управо ова црква, која се налази поред двора Будимске епархије Српске православне цркве. Ова црква је грађена у барокном стилу у периоду од 1756. до 1763. године, а посебну вредност у цркви има њен иконостас, који је урађен у рококо стилу.

Фото Милена Грубор

Кућа Јакова Игњатовића

САЧУВАНЕ КУЋЕ ВЕЛИКАНА

ДОМ српског књижевника Јакова Игњатовића (на слици) и даље пркоси вековима, а очувана је и кућа у којој је боравио најзначајнији српски лингвиста 19. века, реформатор српског језика, сакупљач народних умотворина и писац првог речника српског језика Вук Стефановић Караџић, по којем је назван један од тргова ове вароши. Данас у Сентандреји постоји само једна српска кафана која окупља малобројно српско становништво, а поред које се налази споменик кнезу Лазару Хребељановићу, на којем је, како предање говори, и даље постављен крст који је означавао његов гроб.

Фото Милена Грубор

Трг цара Лазара

САЧУВАНИ ТРАГОВИ УМЕТНОСТИ

ДАВНО још велики српски писац Јаков Игњатовић је рекао: "И кад у Сент Андреји једном нестане Срба, а једном ће их нестати, онда ће им обронак дивних планина бити гроб, звук звона њихових храмова пропратиће их у вечност, а храмови ће остати као споменици њиховог духа и живота." Тако и беше, па су у овој барокној вароши сачувани трагови српских уметничких остварења из периода од 14. до 19. века који су изложени у Музеју Будимске епархије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.

07. 11. 2024. у 16:03

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.

07. 11. 2024. у 13:21

Коментари (0)

СВЕТСКИ ДАН ХРАНЕ: Значај заједничких напора у борби против глади