НАПАДОМ НА БРАНИНО ИМЕ УНИЗИЛИ ЖРТВЕ: Љиљана Нешовић Црнчевић, удовица великог српског књижевника и новинара, за "Новости"
ОСЕЋАМ се веома узнемирено, чак и прогоњено, јер не знам шта је циљ ове акције у којој су се неки људи усудили да злоупотребе име несрећне покојнице у својим политичким конструкцијама, понижавајући тако и њу и све невине жртве.
Као да истицањем њеног имена желе да сакрију 1,2 милиона српских избеглица из Хрватске и БиХ, које су спасавајући животе стигле у Србију почетком 90-их, када је Брана био на челу Комесаријата за избеглице. Бринем се, шта је следеће што ће предузети. Нацисти су такође почели са прогоном неподобних писаца.
Овако, за "Новости" говори Љиљана Нешовић Црнчевић, удовица Бране, великог српског књижевника, афористичара, новинара, сценаристе и политичара.
Повод за њено реаговање био је срамна "акција" чланова невладине организације YIHR (Иницијатива младих за људска права), који су 10. децембра, на Међународни дан људских права, прелепили табле у београдској Улици Бране Црнчевића налепницама с именом Ружице Мркобашић, које изгледају као праве уличне ознаке. Ова организација наводи да је реч о Вуковарчанки, трудници, која је "убијена у ратном злочину на Овчари близу Вуковара од стране припадника ЈНА и ТО Вуковар".
Какве везе са тим има Брана Црнчевић који је бринуо како да транспортује, скући и нахрани реке невољника из Хрватске који су бежали од повампиреног усташтва?
У саопштењу на сајту невладине организације која је себи присвојила улогу врховног моралног судије пише:
"Сматрамо од посебног значаја за културу сећања на ратове у бившој Југославији да се уместо имена ратних хушкача попут Бране Црнчевића нађе име жене, цивилне жртве ратног злочина... Сматрамо гротескним да, не улазећи у његов литерарни опус, по Брани Црнчевићу носи име било која улица, а посебно не она у којој се почетком деведесетих година налазило једно од седишта СРС..."
Становници Улице Бране Црнчевића кажу да уопште нису видели ко је и када прелепио табле, а претпостављају да је то учињено ноћу, кришом.
- Табле су доста високо постављене па нисам ни приметила да су прелепљене, док ми деца нису јавила да су о томе, као о важном догађају, известили неки прозападни медији - каже нам Љиљана Нешовић Црнчевић. - Комшије су такође биле збуњене, питале су се о чему је реч, видевши две табле с именом непознате жене и једну са Браниним. Када сам прочитала образложење те организације згрозила сам се. Брана је увек био само свој и радио је често упркос власти, али га нико није тако ољагао као ови наводни борци за људска права, који их први не поштују.
Такозвани "активисти", који се крију иза неодређеног појма, немају храброст Бране Црнчевића, који је као дете био жртва прогона у НДХ, због чега је одрастао по сиротиштима у Србији. Немају они храброст писца који је шездесетих година прошлог века, када је то било животно опасно, под именом и презименом наступао са опозиционим ставовима. Због само једне приче тада је осуђен на месец дана затвора у Падинској Скели. Само је Брана имао храбрости да јавно стане у одбрану силованог косовског Србина Ђорђа Мартиновића, када су сви медији о томе ћутали или чак нападали жртву. Са Слободаном Милошевићем се упознао после Осме седнице Централног комитета Савеза комуниста Србије, и као кандидат СПС је изабран за посланика Савезне скупштине Савезне Републике Југославије. Био је први посланик који се на скупштинском заседању обратио са: "Даме и господо", уместо: "Другарице и другови", а напустио је СПС након увођења санкција Републици Српској.
- У комунизму је Брана прогањан и хапшен, али му комунисти нису уклањали дечје песме из читанки, то су радили само они "болоњци" када су реформисали школство, али оне су сада поново враћене, јер праве вредности увек победе - казује наша саговорница, Бранина удовица. - Брана је прекинуо сарадњу са Милошевићем после увођења блокаде на Дрини, што није била мала ствар, али га овај није прогањао. Ко су сада ови анонимни људи који се усуђују да без икаквих доказа етикетирају људе као злочинце и да без зазора мртве жене злоупотребљавају за своје политичке циљеве.
АКО ИМАШ ЛАМПУ
У YIHR наводе да су поднели званичну иницијативу Комисији за споменике и називе тргова и улица града Београда за формално преименовање улице Бране Црнчевића.
Правници кажу да је таква иницијатива легална, али да је прелепљивање табли по закону прекршај, за који је прописана казна.
Препоручујемо
ХОРОР У ГРЧКОЈ: Хулигани усред хале линчовали стране навијаче на мечу Лиге шампиона
07. 12. 2022. у 20:25
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (1)