БРНАБИЋ: Србија је постала чланица Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију
НА састанку Министарског савета Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију у Токију ове недеље, Србија је консензусом изабрана за чланицу.
Глобално партнерство за вештачку интелигенцију је настао на иницијативу Емануела Макрона и Џастрина Трудоа 2020. године, уз подршку G7, и сада броји укупно 29 чланица, међу којима су Француска, Канада, САД, Индија и друге државе већином чланице Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД).
Организација је подржана од стране секретаријата чији је домаћин ОЕЦД у Паризу, заједно са два експертска центра, једним у Монтреалу и другим у Паризу. Први самит организације је виртуелно одржан у Канади 2020. године, док је други одржан у Паризу 2021. где је Емануелу Макрону уручен извештај о раду.
Критеријуми за чланство су напредак развоја вештачке интелигенције, и посвећеност одговорном развоју вештачке интелигенције. Ове године су само четири државе примљене у чланство (Турска, Аргентина, Сенегал и Србија), док је Србија прва чланица из региона.
- Пријем у Глобално партнерство за вештачку интелигенцију је велико признање за Србију од стране 26 држава које су гласале о пријему Србије у иницијативу. Чланство доказује да је Србија стратешки добро поставила свој развој у модерним технологијама, где је развој вештачке интелигенције је један од приоритета Владе. Ове године очекујемо рекордан извоз ИКТ услуга од преко 2,7 милијарди евра, где вештачка интелигенција има све већи утицај - изјавила је председница Владе Србије Ана Брнабић.
Циљеви организације су премошћавање јаза између теорије и праксе у вези са вештачком интелигенцијом, подржавање најсавременијих истраживања из области вештачке интелигенције и усмеравање одговорног развоја и употребе вештачке интелигенције у складу са људским правима, основним слободама и заједничким демократским вредностима.
Чланством у ову организацију, Србија ће имати приступ најсавременијим токовима у области вештачке интелигенције, као и прилику да допринесе развоју технологије која ће обликовати будућност привреде. Чланство ће помоћи и промоцији резултата Србије код најзначајнијих светских привреда и омогућити даљи развој ИТ сектора у Србији.
Србија је прва држава у региону Југоисточне Европе која је усвојила Стратегију за развој вештачке интелигенције 2019. године, као и прва држава у региону која је основала Институт за развој вештачке интелигенције и пустила у рад суперкомпјутер за развој вештачке интелигенције.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (1)