ЗАОСТАВШТИНА ЗА БУДУЋНОСТ: Дигитализација архивске грађе проф. Александра Ђ. Костића у САНУ

Академик Александар Костић

24. 11. 2022. у 16:30

ПРОЈЕКАТ дигитализације заоставштине проф. Александра Ђ. Костића започет је са пуно ентузијазма, али без јасног увида у количину грађе коју је требало дигитализовати.

ЗАОСТАВШТИНА ЗА БУДУЋНОСТ: Дигитализација архивске грађе проф. Александра Ђ. Костића у САНУ

Фото: Документација Легата др Александра Костића; Архив „Новости“; Википедија; Архив института за хистологију и ембрологију; Дигитална архива ЦИБИД Медицинског факултета и Архив АВА САНУ

Проф. Нела Пушкаш, сарадник Института за хистологију и ембриологију Медицинског факултета у Београду, пронашла је у Институту око 500 микрофотограма (Микроскопски снимци препарата) на стакленим плочама које је двадесетих и тридесетих година прошлог века снимио проф. Александар Ђ. Костић. Проф. Пушкаш је ступила је у контакт са Аудиовизуелним архивом и Центром за дигитализацију САНУ (у даљем тексту - АВА САНУ), са предлогом да се пронађени микрофотограми дигитализују. Временом, број стаклених плоча са снимцима различите садржине нарастао је на преко 6.000, а пројекат дигитализације проширен је на целокупну доступну грађу везану за проф. Костића. Укратко, наоко скроман пројекат дигитализације неколико стотина стаклених фотографских плоча прерастао је у интегрални пројекат у оквиру којег је до сада направљено око 10.000 снимака. Поред стаклених фотографских плоча, у заоставштини проф. Александра Ђ. Костића пронађена су и архивска документа Хистолошког инситута, испитне књиге, препарати, преписка и многа друга вредна грађа. Имајући то у виду, АВА САНУ је одвојио неколико радних станица, од којих је свака садржала опрему специјализовану за поједину врсту грађе. Фотографије на стакленим плочама проф. Александра Ђ. Костића могу се поделити на црно-беле (8 х 8,5 цм) и колор позитиве (9 х 12 цм) и црно-беле негативе (13 х 18 цм). На црно-белим и колор позитивима налазиле су се налепнице, понекад са обе стране, на којима је назначено да су у питању микрофотограми проф. Костића, а у доњем делу снимка дат је њихов опис. Био је то изазов који је захтевао посебне припреме јер је било неопходно не само одоздо осветлити транспарентни снимак већ истовремено и његов горњи део на коме су се налазиле налепнице са текстом.

СНИМАЊЕ стаклених фотографских плоча обављено је специјалним уређајем (светлосни бокс - light box) који се састоји од пилот лампе и блица, који је за ту намену конструисао Бранислав Војновић, стручни саветник АВА САНУ. Да би се истовремено осветлила и горња површина са налепницама, коришћена су два спољна блица (600 W/с) под углом од 450. Снимање би почело тек када би се постигла савршена синхронизација унутрашњег и спољних блицева и камере и пошто би се обавио тест квалитета снимка колор картом за транспарентну грађу (IT 8). Грађа је снимана тренутно најбољом опремом за дигитализацију културног наслеђа. Коришћена је камера Phase One од 100 МР са макро објективом Scxneider Blue Line од 120 мм. Уоштравање снимка изводило се ручно, а оштрина његовог центра и периферије контролисани су тако што би у софтверу Capture One 12 снимак био подигнут на 400%. По завршеном снимању црно-бели слајдови експортовани су U TIFF и JPG формату у највишој резолуцији, при чему је један снимак у TIFF формату износио око 700 МВ. Снимање остале грађе, посебно докумената из архива Хистолошког института насталих двадесетих и тридесетих година прошлог века, обављено је стандардном процедуром јер је АВА САНУ имао искуства са дигитализацијом овакве грађе. Дигитализација је обављена камером Pxase One од 100 МР и објективом Schneider од 72 мм. Објекат снимања осветљен је са два лед расветна тела од 200 W, постављених под углом од 45 степени. Да би се добио снимак максималног квалитета, претходно је снимљена тест карта (Golden Txread), а снимак је интернетом послат у иностранство где се његов квалитет оцењује на основу седам параметара, оценама од 1 до 4 (звездице). После неколико минута добија се оцена снимка тест карте, а снимање грађе почиње тек када се по свим параметрима добију максималне оцене. Пројекат дигитализације заоставштине проф. Александра Ђ. Костића није завршен. У току је обрада снимака и прављење метаподатака (детаљан опис сваког снимка).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

НАЈВЕЋИ ЈАТАК ЗЕМУНАЦА Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.

13. 11. 2024. у 10:23

Коментари (0)

ПОСЛЕДЊА ЖЕЉА БЕКИМА ФЕХМИУА: Само најужа породица је знала за њу - прекршили су закон да би је испунили