ЗАОСТАВШТИНА ЗА БУДУЋНОСТ: Дигитализација архивске грађе проф. Александра Ђ. Костића у САНУ
ПРОЈЕКАТ дигитализације заоставштине проф. Александра Ђ. Костића започет је са пуно ентузијазма, али без јасног увида у количину грађе коју је требало дигитализовати.
Проф. Нела Пушкаш, сарадник Института за хистологију и ембриологију Медицинског факултета у Београду, пронашла је у Институту око 500 микрофотограма (Микроскопски снимци препарата) на стакленим плочама које је двадесетих и тридесетих година прошлог века снимио проф. Александар Ђ. Костић. Проф. Пушкаш је ступила је у контакт са Аудиовизуелним архивом и Центром за дигитализацију САНУ (у даљем тексту - АВА САНУ), са предлогом да се пронађени микрофотограми дигитализују. Временом, број стаклених плоча са снимцима различите садржине нарастао је на преко 6.000, а пројекат дигитализације проширен је на целокупну доступну грађу везану за проф. Костића. Укратко, наоко скроман пројекат дигитализације неколико стотина стаклених фотографских плоча прерастао је у интегрални пројекат у оквиру којег је до сада направљено око 10.000 снимака. Поред стаклених фотографских плоча, у заоставштини проф. Александра Ђ. Костића пронађена су и архивска документа Хистолошког инситута, испитне књиге, препарати, преписка и многа друга вредна грађа. Имајући то у виду, АВА САНУ је одвојио неколико радних станица, од којих је свака садржала опрему специјализовану за поједину врсту грађе. Фотографије на стакленим плочама проф. Александра Ђ. Костића могу се поделити на црно-беле (8 х 8,5 цм) и колор позитиве (9 х 12 цм) и црно-беле негативе (13 х 18 цм). На црно-белим и колор позитивима налазиле су се налепнице, понекад са обе стране, на којима је назначено да су у питању микрофотограми проф. Костића, а у доњем делу снимка дат је њихов опис. Био је то изазов који је захтевао посебне припреме јер је било неопходно не само одоздо осветлити транспарентни снимак већ истовремено и његов горњи део на коме су се налазиле налепнице са текстом.
СНИМАЊЕ стаклених фотографских плоча обављено је специјалним уређајем (светлосни бокс - light box) који се састоји од пилот лампе и блица, који је за ту намену конструисао Бранислав Војновић, стручни саветник АВА САНУ. Да би се истовремено осветлила и горња површина са налепницама, коришћена су два спољна блица (600 W/с) под углом од 450. Снимање би почело тек када би се постигла савршена синхронизација унутрашњег и спољних блицева и камере и пошто би се обавио тест квалитета снимка колор картом за транспарентну грађу (IT 8). Грађа је снимана тренутно најбољом опремом за дигитализацију културног наслеђа. Коришћена је камера Phase One од 100 МР са макро објективом Scxneider Blue Line од 120 мм. Уоштравање снимка изводило се ручно, а оштрина његовог центра и периферије контролисани су тако што би у софтверу Capture One 12 снимак био подигнут на 400%. По завршеном снимању црно-бели слајдови експортовани су U TIFF и JPG формату у највишој резолуцији, при чему је један снимак у TIFF формату износио око 700 МВ. Снимање остале грађе, посебно докумената из архива Хистолошког института насталих двадесетих и тридесетих година прошлог века, обављено је стандардном процедуром јер је АВА САНУ имао искуства са дигитализацијом овакве грађе. Дигитализација је обављена камером Pxase One од 100 МР и објективом Schneider од 72 мм. Објекат снимања осветљен је са два лед расветна тела од 200 W, постављених под углом од 45 степени. Да би се добио снимак максималног квалитета, претходно је снимљена тест карта (Golden Txread), а снимак је интернетом послат у иностранство где се његов квалитет оцењује на основу седам параметара, оценама од 1 до 4 (звездице). После неколико минута добија се оцена снимка тест карте, а снимање грађе почиње тек када се по свим параметрима добију максималне оцене. Пројекат дигитализације заоставштине проф. Александра Ђ. Костића није завршен. У току је обрада снимака и прављење метаподатака (детаљан опис сваког снимка).
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)