ИБАР ОДНЕО МОСТ У ИЗГРАДЊИ: Иако више нема обилних падавина, набујале реке и даље задају главобоље
ИАКО му водостај постепено опада, набујали Ибар и даље задаје главобоље мештанима краљевачког и рашчанског краја, причињавајући значајну материјалну штету.
Бујица је у Богутовцу у Ибарској клисури, недалеко од Краљева, оштетила мост преко Ибра у изградњи. Носећи све пред собом и ваљајући велике количине поломљеног дрвећа и другог отпада, водена стихија је порушила делове моста, анкере, скеле и оплату.
- Припремали смо се за бетонирање, а сада све мора да се одложи јер ће неки радови морати да буду обављени буквално од почетка. Штета није мала, а више ћемо знати када опадне водостај - рекао нам је један од радника на градилишту.
Изградња овог армирано-бетнског моста укупне дужине 112 метара, са три распона на четири бетонска стуба, започета је средином ове године на истом месту где се налазио стари, дотрајали, дрвени висећи мост изграђен пре више од пола века. Вредност ове инвестиције, према пројекту, износи 56 милиона динара, а рок за завршетак, који ће извесно бити пробијен, био је крај ове године.
- Надлежни нису размишљали о нама када су порушили стари и започели изградњу новог моста јер нам нису понудили никакво привремено, алтернативно решење. Током лета смо Ибар прелазили чамцем, сада идемо неколико километара около неусловним путем. То је право мучење. Надали смо се скоријем завршетку моста, али засада је све пало у воду - прича једна мештанка.
Осим ове штете, Ибар је у центру Краљева поплавио градску плажу, оближње барове и спортске терене.
- Друга већа штета није забалежена. Највећи поплавни талас је протутњао, водостај полако опада, али све надлежне службе су и даље у пуној приправности - каже Здравко Максимовић, руководилац Одељења за послове цивилне заштите краљевачке Градске управе.
Ситуација се полако смирује и у општини Рашка где се у корито повукла истоимена, као и Трнавска река, а водостај Ибра је у опадању. У овој вароши, као и у оближњем Баљевцу на Ибру, припадници Војске Србије, МУП, Сектора за ванредне ситуације, чланови овдашње Цивилне заштите и радници Ибарских рудника, поставили су пешчане бедеме који су заштитили домаћинства и спречили већу штету. Тамо где је вода продрла у куће радиле су пумпе, а штету ћемо проценити када се потпуно повуче.
Када је реч о осталим рекама које су се излиле због обилних падавина, по речима Милорада Спасојевића из Управе за ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуације МУП, све су се вратиле у своја корита, али надлежне службе и даље дежурају на терену.
- Најважније је да су се реке повукле у корито, а остало је још само неколико "џепова". Реч је о води која се задржала у неким подрумским просторијама и наше екипе раде на санирању и извлачењу воде из објеката. Ситуација је много боља - рекао је јуче Спасојевић.
Он је додао да је у Тутину, Новом Пазару, Пријепољу и Рашки, стање сада добро, као и да су за све време евакуисане две особе, једна у Рашки и друга у Пријепољу. Спасојевић је казао и да домаћинства сада нису угрожена.
ЗАХВАЛНИ ВОЈСЦИ СРБИЈЕ
ЖИТЕЉИ Баљевца и Рашке, посебно су захвални на помоћи Војсци Србије.
- Заиста су на време и ефикасно деловали. Ко зна како би било да нису постављени џакови са песком - истичу мештани Баљевца.
Војска Србије је, по наредби врховног команданта и председника Републике Александра Вучића, међу првима пружила помоћ угроженом становништву у одбрани од поплава изазваних обилним падавинама и изливањем река у Рашком округу.
И ЧАЧАНИ У ПРИПРАВНОСТИ
У СТАЛНОМ смо контакту са ЈП "Србијаводе" које нас обавештавају о повећању водостаја река. Нема индиција да ће у наредном периоду бити више падавина које ће узроковати изливање. Време се променило, на срећу, али наше је да будемо спремни и јесмо. За сада нико није у приправности осим Чачка као и четири града у којима смо имали проблеме:
Новог Пазара, Тутина, Рашке и Пријепоља. Град Чачак и Штаб за ванредне ситуације су у приправности јер су Западна Морава и воде другог реда биле у порасту, али засада нема назнака за њихово изливање - рекао је Спасојевић.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (1)