У ЗАТВОРЕ ГОДИШЊЕ ДОСПЕ 22.000 ЉУДИ: Наша земља први пут нема проблема са капацитетима казнено-поправних завода (ФОТО)

ОТВАРАЊЕ новог Казнено-поправног завода, недавно у Крагујевцу покренуло је питање какво је стање у српским затворима и да ли су и колико они пребукирани.

У ЗАТВОРЕ ГОДИШЊЕ ДОСПЕ 22.000 ЉУДИ: Наша земља први пут нема проблема са капацитетима казнено-поправних завода (ФОТО)

Фото Танјуг

Овај проблем мучио је деценијама нашу земљу, због чега је била на дну листе Савета Европе. Статистика показује веома високу флуктуацију затвореника, па сваке године у заводе буде примљено 20.000 - 22.000 људи.

Ипак, први пут, потврђују у Управи за извршење кривичних санкција, Србија више није међу земљама које имају смештајних проблема, захваљујући пројектима изградње и реконструкције од 2012.

- Данас располажемо са више од 11.500 места за смештај ухапшених, која у потпуности задовољавају све стандарде ЕУ. У овом тренутку је број смештених у нашим установама око 10.700. Испуњавањем "златног стандарда", Министарство правде је показало пуну посвећеност у погледу поштовања свих обавеза које произилазе из Поглавља 23 - кажу у Управи.

Највиши степен обезбеђења у КПЗ у Крагујевцу, Фото Танјуг

Последњи извештај Савета Европе, за 2020. годину (објављен лане), показао је да је Србија решила питање смештајних капацитета за осуђенике и притворенике. Закључно са 31. децембром 2020. године, иза решетака се налазило 10.540 особа, а капацитети су били 11.227. Исти извештај показао је да проблем пренасељености који смо ми решили и даље имају затворске управе много богатијих држава, попут Француске, Белгије, Италије, Мађарске, Кипра и Грчке.

Иначе, нови КПЗ у Крагујевцу спада у ред најсигурнијих завода у Србији, затвореног је типа и може да прими 500 осуђеника. Затвор има 265 соба, укључујући и оне за особе са инвалидитетом, болничке и самице, у складу са ЕУ стандардима.

Такође, има највиши степен обезбеђења, на улазу се налазе КД врата најновије генерације, тунел за скенирање ствари и просторије за ручни претрес. Цео комплекс је покривен са више стотина камера за видео-надзор и термовизијским камерама. Ограђен је редом ограде и оградним зидом са три карауле.

У централној згради се налази медицински блок са неколико болничких соба за лакше случајеве (са ултразвуком и стоматолошком ординацијом), спортски блок са тереном за кошарку и теретаном, као и блок за едукације са радионицама за упошљавање осуђених. Комплекс има и 11 шеталишта.

Вредност изградње и опремања је 30 милиона евра, од чега је Развојна банка Савета Европе кредитирала 17 милиона евра, а собе су опремљене намештајем произведеним у заводима, чиме су остварене милионске уштеде у буџету.

Србија, иначе, укупно има 29 установа и завода, од којих су многи у последњој деценији реновирани, а међу њима и Специјална затворска болница, у коју пре тога пуних 40 година није улагано.

- У болници је ове године завршена изградња блока за смештај жена и малолетника, чиме је усвојена препорука СЕ о посебној бризи према овим осетљивим категоријама - кажу у Управи, и додају да Окружни затвор у Београду од ове године има 11 реновираних од укупно 12 блокова, чиме стари изглед највећег притвора на Балкану постаје прошлост.

КПЗ У Крагујевцу има 265 соба , Фото Танјуг

Са радовима започетим пре деценију, смештајни капацитети су повећани за око 40 одсто.

На месечном нивоу ЦЗ просечно прима 180 лица.

До краја ове године почеће и изградња павиљона у КПЗ за жене у Пожаревцу за смештај 220 осуђеница.

- У протеклом периоду изграђени су модерни павиљони у КПЗ за малолетнике у Ваљеву, Васпитно-поправном дому у Крушевцу и КПЗ за жене у Пожаревцу - додају у Управи.

Фото Н. Фифић

СРЕМСКА МИТРОВИЦА, ЗАБЕЛА...

У КПЗ у Сремској Митровици је 2020. изграђен модеран павиљон за 320 особа, а у овом, највећем заводу у земљи и региону, догодине почиње градња још једног објекта за 200 осуђеника. И Забела је добила у протекле три године нове павиљоне за смештај 660 људи, а следеће године би требало да почне изградња два павиљона за смештај 432 осуђеника.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: Нестају им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!