СРПСКЕ ПРЕСТОНИЦЕ ЗИМСКИХ СПОРТОВА: Доживите прави рај на нашим планинама

Промо

21. 11. 2022. у 10:00

СРПСКЕ планине представљају прави рај за љубитеље зимских спортова – од алпског скијања, преко сноубординга, до нордијског скијања!

СРПСКЕ ПРЕСТОНИЦЕ ЗИМСКИХ СПОРТОВА: Доживите прави рај на нашим планинама

Фото: Autor Shutterstock

Скијашке стазе у нашој земљи нуде вам широк спектар активности – било да сте почетник или искусан љубитељ скијања.

Бројни ски-центри на нашим планинама поседују велик број одлично уређених стаза, међу којима праву атракцију представљају осветљене стазе за ноћно скијање које ће вам пружити нестваран ужитак.

Најразвијенији и најпопуларнији скијашки центри наше земље са добро опремљеним стазама су Копаоник и Стара планина,а осим ових планина скијаши током снежних дана могу уживати и у мањим ски-центрима, па зато за вас посебно издвајамо ски центар на Дивчибарама.

Копаоник

Копаоник је највећи планински масив у Србији и једна од најпопуларнијих дестинација, како у зимским тако и у летњим месецима. Планина на којој је већина српског становништва научила како да скија, позната је по стазама погодним за почетнике и за искусне скијаше, као и за сноубординг и јединствену врсту параглајдинга која комбинује летење и скијање.

Копаоник преко целе године нуди идеалне услове за активан одмор и представља најпознатији српски скијашки центар. На простору висоравни Равни Копаоник налази се велики туристички комплекс с бројним смештајним капацитетима и разгранатим системом ски-стаза и жичара.

Фото: Miloš Milenković

Посетиоци могу да бирају између чак 24 жичаре и бројних ски-лифтова, а своје скијашке вештине могу довести до савршенства на ски-теренима прве категорије. На располагању им је и 12 километара стазе за нордијско скијање. Током летњих месеци посетиоци могу изабрати једну од многих пешачких тура кроз дивљу нетакнуту природу или могу отићи на излет до извора Метође или продужити до Семетешког језера, док се они најупорнији могу успењати и до 2.017 метара високог Панчићевог врха, највишег врха ове планине.

Поред активности за одрасле, Копаоник је познат и по бројним програмима за децу као што су: школе кошарке, тениса, јахања или енглеског језика. Ту су и разноврсни програми за мршављење и стицање кондиције, а због пријатне климе и опремљених спортских терена.

Фото: Miloš Milenković

У непосредној близини Копаоника налазе се остаци утврђених градова Звечан, Козник и Маглич, као и неке од најлепших цркава и манастира средњег века укључујући Градац, Павлицу, Студеницу, Жичу и Сопоћане.  На самој планини налазе се минерални извори нискорадиоактивне воде „Крчмар” и „Марине воде”, а велики бањски комплекси Јошаничке, Луковске и Куршумлијске бање, који се налазе у подножју планине, гарантују одличне услове за одмор и уживање.

Дивчибаре

Ова планинска оаза налази се на нешто мање од 2 сата вожње од Београда и једно је од омиљених туристичких дестинација, како за породичне одморе, тако и за школске излете. Четири месеца годишње посетиоци Дивчибара могу уживати у зимским чаролијама, скијању, санкању или нордијском трчању, али туристички садржаји на Дивчибарама не завршавају се са зимским месецима.

Умерено топло време без ветра пружа прилику за уживање у нетакнутој природи и током осталог дела године – те можете планинарити, возити бицикл или се бавити спортом на неком од бројних терена. Како бисте што боље упознали све чари које овај планински драгуљ пружа, можете у истраживање кренути пешке, пратећи једну од бројних пешачких стаза које воде ка најинтересантнијим врховима Дивчибара.

Фото: Јеремић, Зарић

Пешачку стазу „Љути крш” многи сматрају најлепшом међу њима, јер се с ње пружа прекрасан поглед низ канјон чудесне Црне реке. Уколико пак желите да планину обиђете у нешто бржем темпу, изаберите једну од бициклистичких стаза која ће вас провести кроз најлепше пределе Дивчибара у ритму који сами одредите.

У самом центру Дивчибара налази се ски-стаза прикладног назива „Центар” која се дужином од близу 600 метара протеже по северним обронцима планине. Због нешто оштријег нагиба ова стаза није погодна за почетнике, већ је намењена нешто напреднијим скијашима. А невероватан ужитак је ноћно скијање – ова стаза једина је на Дивчибарама осветљена од подножја до врха. Код одмаралишта „Змај” и на вису „Стражара” налазе се три мање ски-стазе које су идеалне за почетнике. Током зимске сезоне ту је и школа скијања, која ће почетницима помоћи да успешно направе своје прве скијашке кораке.

Фото: Андреј Нихил

У близини Дивчибара налазе се бројни манастири – Ћелије из 13. века, Јовања из 15. века, као и манастир Лелић сазидан почетком 20. века, који вам могу дати мало духовног отклона од свакодневице. Поред тога, ту су и Таорска врела – један од најлепших каскадних слапова у Србији. Док сте у овом крају, предлажемо да обиђете и оближње Ваљево. Можете се прошетати кроз стару чаршију, посетити Народни музеј и бројне ликовне галерије, или пак свратити до оближњег села Струганики обићи родну кућу војводе Мишића, једног од најзначајнијих српских војсковођа у Првом светском рату.

Стара планина

Простране ливаде, речни усеци и долине, као и живописни предели обрасли четинарском шумом, чине Стару планину једном од најлепших планина источне Србије.
Планина на којој се снег задржава и до пет месеци годишње, опремљена је најмодернијим системом жичара. Њен највиши врх Миџор, с висином од преко 2.000 метара, представља савршено место за планинарење и уживање у погледу на околне пределе.

Стара планина поседује и систем жичара и ски-стаза. Њен најпосећенији скијашки центар налази се на врху Бабин зуб а састоји се од три ски-стазе различите дужине и тежине на локацијама Коњарник, Сунчана долина и Маркова ливада, која је осветљена и за ноћно скијање.

Фото: Ивица Васиљевић

На локацији “Јабучко равниште” налази се прва гондола у Србији. Осмоседна гондола превози скијаше од хотела у даљи систем жичара и стаза. У оквиру овог дела скијалишта изграђена је и четвороседна жичара, и ски лифт тако да је повезан са делом скијалишта на “Бабином зубу”. Више од 13 километара одлично уређених стаза, различитих тежина, припремљене су за скијаше свих категорија. За љубитеље екстремнијих спортова, обезбеђена је стаза за слободну вожњу. Поред тога, у ски центру Стара планина је изграђен систем за вештачко оснежавање, како би, и у случају недостатка природног снега, посетиоци центра могли да уживају у зимским спортовима.

Фото: Бобан Радивојевић

Летњи месеци пружају могућност истраживања планинских обронака како пешке, тако и бициклом. Гости се могу одлучити за неку од бројних уређених стаза за пешачење, док ће озбиљни планинари уживати у освајању њеног највишег врха Миџора.

Љубитељи екстремних спортова могу се опробати у параглајдингу, планинском трчању и брдском бициклизму. Природне карактеристике Старе планине пружају одличне услове и за риболов, сакупљање лековитог и ароматичног биља, гљива и других шумских плодова којима ова планина обилује.

Фото: Бобан Радивојевић

Омиљено излетиште и посебна атракција планине је водопад Бигреног потока са зеленкастоплавим језерцима на врху, који има статус хидролошког споменика природе. Издвајају се и Росомачки лонци, канјон камених плоча с вировима необичне лепоте, који представља праву ризницу за све љубитеље природе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"

ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.

14. 01. 2025. у 10:56

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

УХАПШЕН САЛАС: Фудбалер завршио иза решетака