ЦРВЕНКА, ПОРОДИЦА СА 22 НАЦИЈЕ: Варош у Бачкој до Другог светског рата насељавали Немци, шећерана све променила
ЦРВЕНКА коју носимо у срцу више не постоји, али наша жеља није да вратимо точак историје, него да обновимо успомене на своје детињство и животе наших предака.
То је 2003. године, кад су после скоро шест деценија почели да посећују завичај, била порука потомака подунавских Шваба, који су 1785. основали Црвенку, село чије су становништво до Другог светског рата чинили претежно Немци, а касније је постало јединствено по томе што у њему живе припадници чак 22 нације.
О пријатељству бивших и садашњих житеља Црвенке сведочи спомен-обележје посвећено преминулим подунавским Швабама, које су на немачком гробљу заједнички подигли Месна заједница Црвенка и Домовински одбор Црвенчана у Минхену.
- Потомци црвеначких Немаца у Минхену имају крст на којем пале свеће за своје претке.
Пожелели су да тако нешто имају и у Црвенки, па смо овде направили меморијални комплекс, у чијем је средишту гробница некадашње велепоседничке породице Лелбах - каже Јосип Јелић, идејни творац овог обележја.
Председница Удружења Немаца у Црвенки Ингеборг Лихва наводи да је до краја Другог светског рата овде уз подунавске Швабе било свега неколико мађарских и српских породица.
- Сад имамо у евиденцији 31 припадника немачке националности, којима је брачни пар из Минхена, прикупљајући прилоге од имућнијих сународника, слао новчану помоћ. Пошто су остарили, а супруг је у колицима, више не могу да се баве хуманитарним радом, па од пре две године помоћ црвеначким Немцима шаље немачка држава - рекла је Лихва.
После завршетка рата 1944. и депортовања подунавских Шваба у матичну државу, црвеначка шећерана, која је била једна од највећих и најмодернијих фабрика те врсте у Европи, остала је без стручњака. Црвенчанин Владимир Станковић, директор Туристичке организације општине Кула, сматра да је то био разлог што су у Црвенку похрлили људи различитих националности.
- Шећерана је имала врхунску технологију и били су јој потребни кадрови који би водили производњу. Тако су овамо стигли људи са свих страна, уз колонисте Црногорце који су дошли после рата - напомиње Станковић.
Загребачки "Јадран филм" је крајем педесетих година снимио документарац о Црвенки, назван "Велика породица" по томе што у њој сложно живе 22 нације. Матичарка Мира Калуђеровић у том филму набраја мешовите бракове.
Лепезу нација у Црвенки чинили су и Словенци, Македонци, Пољаци, Словаци, Италијани, Албанци, Роми, Румуни, Руси, Бугари... Овде се оженио и ту остао и Монгол из Русије.
- Фасцинантан је податак да су у Црвенки, у кафани на Железничкој станици, пола века свирала харфе два брата Египћанина. Интересантно је да су огранци њихових фамилија, који су се одселили у Келн, Врбас, Кулу, Србобран, Темерин... доносили своје мртве да их сахране на црвеначком гробљу - истиче Станковић.
НИГЕРИЈАЦ
ЦРВЕНКА има и једног црнца, момка званог Фери, чији је отац Нигеријац, а мајка полу-Мађарица, полу-Српкиња.
- Он је велики православац и већи Србин од свих нас - каже Феријев пословођа из ЈКП "Водовод" Срђан Поткоњак.
Препоручујемо
ПРИЈАТЕЉИ ПОМАЖУ ИЛИЈИ: Хуманитарна акција за непокретног Црвеничанина
11. 11. 2022. у 06:30
СЕЋАЊЕ НА ЖРТВЕ: Представљање делатности Музеја жртава геноцида у краљевачкој библиотеци
07. 11. 2022. у 12:22
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)