СТРАНИ РАДНИЦИ ЋЕ ПОДМЛАДИТИ СРБИЈУ: Каква је будућност планете земље, која ће 15. новембра достићи осам милијарди становника
ОСМОМИЛИЈАРДИТИ становник Земље, према очекивањима Одељења за економска и социјална питања Уједињених нација, родиће се 15. новембра.
Према тим пројекцијама, демографска мапа света промениће се већ за две-три деценије, а Индија ће до краја 2023. престићи Кину као најмногољуднија земља света.
Исти извор додаје да светска популација тренутно расте најспоријом стопом од 1950. године и да би могла достићи око 8,5 милијарди 2030. и 9,7 милијарди 2050. године. Врхунац од око 10,4 милијарде људи очекује се у 2080-им.
Може ли планета да издржи овакав раст и где је ту место Србије? Како ће за две или три деценије изгледати наша "демографска крвна слика"?
- Што се тиче света, показало се да ранија предвиђања како Земља неће моћи да издржи пренасељеност која јој прети, нису оправдана - каже демограф Иван Маринковић из Института друштвених наука. - Не можемо очекивати да светско становништво унедоглед прогресивно расте и сведоци смо постепене стагнације, па смањивања. У наредне три деценије стопе раста ће додатно пасти. У државама у којима је стопа рађања била висока, репродукција ће се смањити испод просте, односно испод два детета. Махом је реч о неким азијским и афричким земљама. Оне још неће губити становништво јер су младе, али ће се то одразити на укупну светску популацију.
Према Маринковићевим речима, с временом ће и оне ући у депопулациони тренд. А генерални пад стопе фертилитета повезан је са глобалним растом економије и образовањем жена и укључивањем у привреду. Висок степен репродукције карактеристичан је за неразвијене земље и оне у којима су права жена на ниском нивоу. Пошто је у свету порасла потражња за радном снагом, више не могу да раде само мушкарци. Како објашњава наш саговорник, у посао су се одавно укључиле и жене, а оне које раде не могу да рађају и одгајају по четворо или шесторо деце. Оне за то више немају ни потребну "логистику", јер људи најчешће више не живе у великим породичним заједницама, тј. задругама, као што је некада било уобичајено.
Демограф др Петар Васић са Географског факултета наглашава да је питање оптимума становништва одувек заокупљало научнике и да су се теорије и прогнозе с временом мењале, али је чињеница да се од 1950. светска популација повећала за 2,7 пута, с тим што је раст све спорији. Тако је више времена било потребно да број "скочи" са седам на осам милијарди, него са пет на шест.
- Оно што оптерећује планету није број становника, јер он у том притиску учествује само са трећином. Далеко већи притисак, чак две трећине укупног притиска на Земљу, чини потрошња. Један становник данас троши много више него раније и даље прогресивно повећање потрошње могло би да буде спорно по будућност - објашњава Васић.
Ипак, када све узмемо у обзир, планета ће издржати број становника предвиђен половином овог века. Што се тиче Србије, она је у вишедеценијској депопулацији и када је у питању природни прираштај, односно број рођених и умрлих, и када је у питању миграциони салдо. Међутим, осим што радна снага одлази из земље, чињеница је да страни радници већ неко време и долазе, донекле попуњавајући тражњу за недостајућим профилима као што су грађевина или саобраћај.
- И ми постајемо имиграциона земља, као земље Запада, и то је добро, јер када бисмо се затворили, привреда не би расла. Увоз младе радне снаге јесте решење и развијене европске земље су то давно схватиле - објашњава Маринковић.
Један део ових људи, на пример, Руси и Украјинци, који су дошли у Србију откад је почео сукоб ових земаља, овде ће и остати. Сви они ће неминовно донети део своје културе и друштво ће се мењати.
Слична је прича у целој Источној Европи, која једина у светским размерама има толику стопу депопулације. За развијене земље је карактеристична ниска стопа фертилитета, али зато имају велики број усељавања. Латинска Америка и Азија имају висок степен исељавања, али и даље и висок природни прираштај. Једино је у Источној Европи и једно и друго ниско.
Будући да велики број странаца који код нас долазе да раде нису високообразовани, да бисмо задржали одређени степен образованости грађана, по Маринковићевим речима, мораћемо више да улажемо у просвету, науку и културу. Образовни просек могли би да нам дигну и Руси и Украјинци, будући да је код нас дошло доста ђака, студената, ИТ стручњака... За очекивати је да се у извесној мери понови ситуација после Октобарске револуције, када су "бели" Руси у Србију, осим руске салате, донели и балет, сјајне архитекте, музичаре и сликаре.
И Васић додаје да ће се демографска слика у земљи променити, посебно с обзиром на чињеницу да једино Роми, Бошњаци и Албанци имају позитивни природни прираштај. Демографи процењују да је у Прешеву и Бујановцу, између 2002. и 2022, забележен пораст становништва за 70 одсто, а попис ће показати колико има оних који се званично изјашњавају као Роми.
- На прошлом попису их је било око 143.000, плус они који су се изјаснили као Срби, Југословени, Египћани. Процене демографа су да би сада могло да их буде укупно око 800.000, с тим што удружења Рома најављују потенцијално незадовољство уколико се бар пола милиона не изјасне као Роми - каже Васић.
ПОРАСТ У ОСАМ ДРЖАВА
ДОК је пад плодности примећен у неколико развијених земаља, како кажу у УН, пораст становништва који се очекује у наредним деценијама биће концентрисан у осам држава. То су Демократска Република Конго, Египат, Етиопија, Индија, Нигерија, Пакистан, Филипини и Танзанија.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
ТЕШКА ТРАГЕДИЈА НА ВИСЕЋЕМ МОСТУ У ИНДИЈИ: Погинула најмање 141 особа (ВИДЕО)
01. 11. 2022. у 13:57
ОТКРИВЕНА ЗЕМЉИ НАЈБЛИЖА ПОЗНАТА ЦРНА РУПА: Удаљена је "само" 1.600 светлосних година
04. 11. 2022. у 23:34
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (3)