MИТРИЋ 18 ГОДИНА ПРКОСИ ПРЕТЊАМА: Матић - Циљ нам је да израдимо програм како да у наредних неколико година он буде сигуран
БЕЗБЕДНОСТ сталног дописника "Вечерњих новости" Владимира Митрића биће један од приоритета у раду и Радне групе за безбедност новинара и Комисије за истраживање убистава новинара.
Ово је за наш лист потврдио Веран Матић, члан оба тела, а поводом Међународног дана борбе против некажњивости за злочине почињене над новинарима.
- Случај Митрића специфичан је и до сада нисмо имали ниједан сличан, јер претња траје јако дуго - пуних 18 година. Постоји правоснажна пресуда, али његова безбедност и даље је угрожена - каже Матић. - Циљ ће нам бити да израдимо програм како да у наредних неколико година он буде безбедан, како да добије полицијску заштиту и ван територије ПУ Шапца, а пружићемо му и правну помоћ да наплати оно што му је судском пресудом досуђено - трошкове поступка и накнаду штете.
Владимир Митрић био је на мети због текстова које је објављивао о цветању криминала с обе стране Дрине, пљачкашким приватизацијама и везама криминалаца са појединим структурама власти, још од почетка деведесетих година. Први пут је физички нападнут 2003, после чега су му три пута демолирана кола, као знак упозорења, а што никада није расветљено.
Нападач на њега, бивши шеф полицијске станице Нови Београд, раније хапшен због рекетирања, осуђен је, али не за покушај убиства, иако је све указивало на то, већ за наношење тешких телесних повреда бејзбол палицом! Донете су четири извршне пресуде за исплату трошкова и накнаду штете, али нападач ни динара није платио, а истрага ко су били наручиоци напада није кренула са мртве тачке.
Нове претње и увреде нашем новинару упућене су пре месец дана, у ресторану "Цале", у центру Драгинца код Шапца, где је свратио на повратку са новинарског задатка. Један бивши полицајац је, између осталог, рекао да зна да ће га претходни нападач "сигурно поново пребити". Због овога су и сам Митрић и новинарска удружења тражили да тужилаштво реагује, посебно с обзиром на то да је наш колега под полицијском заштитом од 2005. године.
- Та полицијска заштита се односи само на територију ПУ Шапца, тако да је моје кретање практично ограничено - каже Митрић. - Када идем преко границе, у БиХ, имам своје начине да се заштитим, али на територији Србије сам одговоран за своју безбедност. Живети под сталним обезбеђењем и иначе је тешко, немате слободу, ни приватност, имате осећај као да се сваки ваш контакт прати. Па ипак, то је једини начин какве-такве заштите, посебно у средини у којој живим и радим. Чак и када није било сарадње између Србије и БиХ због рата и његових последица, мафија је одлично сарађивала. О свему томе сам писао, као и о случају убиства Даде Вујасиновић и колеге Милана Пантића, али и ономе што се дешавало у полицији. Не треба заборавити ни да су убице Жељка Ражнатовића и Ивана Стамболића управо из Лознице.
Па ипак, иако је стање озбиљно, држава, како каже, већ 12 година не може да изабере шефа овдашњег јавног тужилаштва.
Митрић се у свом граду срео са представницима Сталне комисије за безбедност новинара, Комисије за истраживања убистава новинара, Дирекције полиције, новинарских удружења, Фондације Славко Ћурувија и надлежнима из Полицијске станице у Лозници и ОЈТ у овом граду.
Изложио им је свој случај и тренутну ситуацију, а присутне је обрадовало то што су, после најновијег напада на њега, полиција, ОЈТ и суд реаговали благовремено и професионално, о чему је донедавно, како сам каже, могао само да машта.
Ипак, забрињавајуће је то што је овај последњи напад преко друштвених мрежа подржао високи старешина ПУ Мали Зворник.
НАПАДАЧ ЖИВИ "У НЕМАШТИНИ"
НА трошкове судског поступка отишла ми је једногодишња бруто плата - каже Митрић, који је готово без наде да ће оно што му по закону и пресуди припада успети да добије. Наиме, како додаје, суд је утврдио да је његов нападач наводно "у немаштини", па од њега није наплатио ни 20.000 динара дуга држави, иако се зна да има приходе од различитих послова.
ПОДРШКА РАСВЕТЉАВАЊУ УБИСТАВА
ШЕФ дипломатије Србије Ивица Дачић, који је јуче у Бечу учествовао на скупу посвећеном безбедности новинара, изјавио је да је настојање да се заштите новинари саставни део демократског капацитета наше земље.
- У том погледу Србија је предузела активности које иду чак и корак даље. Тема слободе медија и заштите права новинара је веома важна, а Србија ће на овом плану наставити сарадњу са УН, УНЕСКО и ЕУ, посебно са ОЕБС-ом - рекао је Дачић.
Он је нагласио да постоји жеља да се дође до пуне истине у случају нерешених убистава новинара, као и да комисија која се тиме бави има пуну подршку.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
САСТАНАК ОДРЖАН У ЛОЗНИЦИ: У сусрет Mеђународном дану некажњивости насиља над новинарима
31. 10. 2022. у 17:17
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)