ПРВИ ПУТ У ЈАВНОСТИ - 1852. ЈЕ БИЛА ПРЕСТУПНА: Инжењер Слободан Николић (76) из Крушевца има фасцинантну колекцију календара (ФОТО/VIDEO)
МАШИНСКИ инжењер Слободан Николић (76) из Крушевца успео је да сакупи невероватну колекцију најстаријих календара штампаних у Србији.
Јавности је до сада није показивао, а "Новости" су добиле прилику да завире у ово сакупљачко благо, где календари потичу још из 1852. године.
- Та година била је преступна - прича, за "Новости", Слободан Николић. - Имам их око 50, из тог најстаријег времена,друге половине 19. и прве половине 20. века, а укупно више од 150. Сваки календар је веома вредан. Осим по старини, показује и природу живота, друштвене околности нашег народа, промене држава. Имамо календаре који представљају читаве уџбенике. Осим обележених дана, ту су и исписани савети за пољопривреднике,како да сеју, када да заливају оранице, затим оне са детаљно објашњеним значењима црквених датума, богомоља, обичаја, уколико неко није пазио на веронауци.
Посебно су драгоцени календари са историјатом краљевских породица, родословима Карађорђевића и Обреновића. На насловним страницама таквих календара појављују се и српске краљице, краљеви, принчеви, престолонаследници.
- Посебно је интересантно, што се види из календара, да су Срби све до 1922. и 1923. годне, славили Божић 25. децембра -напомиње Николић. - Потом су све до Другог светског рата, Божић обележавали 7. јануара, док је у послератном периоду, православне календаре у штампаној продукцији донекле истиснула комунистичка идеологија. Године када сам ја рођен, 1946, на скоро сваком џепном календару била је Титова слика.
Разноврсност Николићеве колекције календара једнако је важна колико и њена старина. Ту су "Календар делегације произвођача чисте шалитре за Краљевину СХС" 1928. године, календар под називом "Чувајте Југославију" из 1936. године, посвећен Александру Првом Карађорђевићу, "Српски народни календар - 1942, "Календар просветних радника" из 1954, "Статистички календар ФНРЈ" објављен годину дана касније...
- Био сам још увек ђак када сам почео да се занима, за раритете и старину - прича за "Новости" Слободан Николић. - Омиљене су ми колекције новчића из времена кнеза Лазара, имам их око 40, затим колекције старих српских буквара (репринт Инока Саве из 1597. године, црквено-словенски буквар из 1895. године, као и буквари из 1910. и 1916. године). Чувам старе грамофоне, међу којима и онај славни "Томас Хом" продукције, магнетофоне, са челичном живом из 1936, телефоне из 1905, радио-апарате, попут бечке "миневре", произведен 1910. године.
Николић има богату библиотеку са око 5.000 књига.Најпоноснији је на оне посвећене Крушевцу и Николи Тесли. Унуци ће, подвлачи, наследити све колекције.
Апарати да измере све остало!
ЈЕДНОМ инжењер, заувек инжењер: осим што сакупља календаре, Слободан Николић воли да осим времена, "измери" и све друге величине. Тако му је пошло за руком да дође до волтметара из Немачке произведених 1900. године, инструмената за мерење електричних величина "Сименс и Халске", САД 1895, геодетских инструментата из 1900. године.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)