НАЈНОВИЈЕ АРХЕОЛОШКО ОТКРИЋЕ КОД ЈАГОДИНЕ: Православна светиња чувала остатке из времена Турака и кнеза Михаила (ФОТО)
ЦРКВА рођења Пресвете Богородице у Ивковачком Прњавору код Јагодине, у народу познате као манастир Ивковић, имала је бурну прошлост и често је била девастирана током османске окупације, показују резултати заштитних истраживања археолога Завичајног музеја Јагодина, започетих почетком месеца.
О томе најбоље говоре трагови паљевина, богатство покретних налаза, већи број гвоздених клинова, уломака стаклених боца, сликаног стакла, као и керамика из различитих периода.
Први откопи открили су више нивоа подова из различитих обнова, о чему прецизно сведоче нумизматички налази, од турских акчи, преко аустријског новца, динара кнеза Михаила и краља Милана, до кованог новца краља Петра Другог, сазнају „Новости“ од археолога Завичајног музеја Смиљане Додић, која је са археологом Соњом Перић отворила широке сонде уз северни зид поткуполног простора и јужни зид западног травеја цркве.
-По значају се истичу фрагменти фресака који се помаљају са сваким откопаним слојем и који, према саставу малтерне подлоге и степену њене калцификације, а нарочито по изгледу бојеног слоја, припадају средњем веку. Пронашли смо веће уломке у шуту у дубини пода између дрвених греда које припадају или палом зиду канатне градње или старијој подној супструкцији о чему ће суд бити донет у наредним фазама истраживања – наводи Додић.
Др Бранислав Цветковић, један од стручних косултаната Завичајног музеја, додаје да су значајни и налази фресака у посебним јамама, „што је у средњем веку добро познат начин похрањивања с пијететом остатака обрушеног старијег сакралног објекта. Најкрупнији налаз је попречни зид откопан у средишњем делу наоса, чија масивност и правац пружања указују на архитектуру о чијој ће старини и функцији наредни дани без сумње донети поуздане податке“.
Црква је више пута паљена и обнављана, президана је каменом и омалтерисана кречним малтером. Скромних је димензија, приближно 12 х 6 м, са припратом, наосом и олтарском апсидом. Затечени под цркве није био првобитан. Према документацији Завода за заштиту споменика културе у Крагујевцу, дашчани под замењен је каменим, а одговоре о бројним интервенцијама брижних парохијана и свештенства требало би да дају прва заштитна археолошка истраживања унутар ове богомоље.
ЗАДУЖБИНА КНЕЗА ЛАЗАРА
Ова богомоља, подигнута на старом култном месту, смештена је у клисури Жупањевачке реке, на самом изласку из Ивковачког Прњавора, више сеоског гробља. Она је парохијска црква за Ивковачки Прњавор, Драгошевац, Тополу и Медојевац, села са територије града Јагодине, али и за села у рековачкој општини, Беочић и Лоћику. У народу је позната као Манастир Ивковић, иако је још 1826. године, када је посетио Јоаким Вујић, била парохијска црква, а не манастир. Према предању подигао ју је кнез Лазар и даровао свом кованџији Ивку, по коме је некадашњи манастир и добио име. Године 1768. Ивковић је обновљен и постао метох Каленића.
-На више места пронађени су гробови. Код неких има дислоцираних скелета, што је можда последица тога да је храм подигнут на старијој некрополи, о чему ће се више знати кад радови буду одмакли. Питање односа постојећег објекта према старијем првобитном храму постајало је из сата у сат све значајније, јер је ивковачки храм особен по томе што се са спољне стране уз северни зид цркве налази часна трпеза, која је можда део старијег храма, док у олтару садашње цркве на месту часне трпезе стоји надгробни усадник који по свој прилици датира из средине 18. века – закључује Додић.
САРАДЊА ПОТЕКЛА ОД ПАРОХА
Заштитна истраживања у манастиру Ивковић Завичајни музеј Јагодина започео је на позив јереја Милоша Тодоровића, пароха СПЦ општине лоћичке при храму Рођења Пресвете Богородице у Ивковачком Прњавору, који је желео да покрене радове на санацији влаге и замени постојећег пода.
С обзиром на то да је црква Рођења Пресвете Богородице у Ивковачком Прњавору утврђена за споменик културе одлуком Владе Републике Србије из 2005. године, пре било каквих интервенција било је нужно обавити археолошка истраживања.
Препоручујемо
ИСТРАЖУЈУ СРЕДЊОВЕКОВНИ ГРАД ЖДРЕЛО: Почели археолошки радови на локалитету Митрополија
25. 10. 2022. у 11:38
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)