ОДЛАЗАК ХУМАНИСТЕ, УГЛЕДНОГ ПРОФЕСОРА, ЗАМЕНИКА МИНИСТРА: Ин мемориам – У Београду преминуо Јадранин др Ђорђе Павловић

21. 10. 2022. у 12:30

У БЕОГРАДУ је умро професор др Ђорђе Ђока Павловић (82), универзитетски професор, некадашњи заменик министра финансија у Влади Србије, заменик директора „Службеног гласника“, као и значајан функционер у београдској, новосадској и војвођанској власти.

ОДЛАЗАК ХУМАНИСТЕ, УГЛЕДНОГ ПРОФЕСОРА, ЗАМЕНИКА МИНИСТРА: Ин мемориам – У Београду преминуо Јадранин др Ђорђе Павловић

Фото: В. Митрић

Др Павловић ће остати по најлепшим успомена свима где је радио.Словио је за једног од најбољих стручњака за јавне финансије, не само као професор Економског факултета у Београду, већ и као стручњак који се њима животно и радно бавио.Отмен, образован, културан, одмерен и умерен, елоквентан као чедо Вуковог краја, частан и поштен, био је понос своје продице, фамилије, завичаја али и свих људи који су га знали или су са њим радили.

Родом је и пореклом, као и знаменити наш композитор Јосиф Руњанин из села Руњана, код Лознице, из комшилука Анђелије Богићевић, супруге лозничког војводе Анте Богићевића, чија је кћерка Томанија била бака првог краља савремене Србије, Милана Обреновића. Припада првој, чувеној, генерацији ученика Средње економске школе, коју, као и завичај, никад није забаоравио.

У време великог егзодуса Срба, деведесетих, када су кроз Лозницу пролазиле, али и остајале, дуже или краће, хиљаде и десетине људи из БиХ и Хрватске, Павловић је значајно помагао да надлежни за њихов смештај, благовремено, добију на време сву потребну помоћ и подршку. Давао је све од себе да се сачува лозничка привреда, пре свеге велика „Вискоза“, као дете лозничког краја, коју је, у време када је Павловић био далеко од власти, доживети неславан крај и крах.

Комшије у Руњанима поносе се његовим знањем, образовањем, именом и делом, али и зато што је пре скоро три деценије порадио да се очисти корито лепе Жеравије, речице која извире надомак куће Вука Караџића у суседном селу Тршићу, на чијем је песку славни Тршићанин исписао прва слова азбуке, што је, из темеља уредио чувену воденицу „Средњаку“, изградио базен до ње и спасао многе животе изградњом пешачке стазе... Са својим мештанима био је, и радости и жалости.Организовао је велику светковину „200 година Павловића у Руњанима“, како се зове и истоимена монографија, коју је припремио и која је велико и драгоцено сведочанство, не само за његове сроднике, већ и за читав Јадар и Подриње.

Добар део живота провео је у Новом Саду, где је, не само био успешан јавни делатник, већ је створио породицу. Иза себе је оставио кћерку Љиљану, угледном универзитетског професора, која има четворо деце, и сина Љубишу, врсног уметника и оца једног детета.

БОНУС ВИДЕО - БЛАГО НА ЈАБЛАНИЦИ: У селу Плеш откривен римски новчић цара Аурелијана из трећег века

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?