НАУЧНИЦИ У 23 МЕЂУНАРОДНА ПРОЈЕКТА: Проф. Пекмезовић - Успостављамо нова партнерства и улажемо у подмладак

Б. Радивојевић

14. 10. 2022. у 09:45

НА Медицинском факултету Универзитета у Београду реализују се 23 значајна међународна пројекта, од којих је шест из најпрестижнијих циклуса Европске комисије Хоризонт 2020, што је и највећи програм ЕУ за истраживање и иновације са буџетом од 79,5 милијарди евра за седмогодишње финансирање.

НАУЧНИЦИ У 23 МЕЂУНАРОДНА ПРОЈЕКТА: Проф. Пекмезовић - Успостављамо нова партнерства и улажемо у подмладак

Фото М. Анђела

Са још 36 пројеката које је у претходних неколико година добио од Фонда за науку Републике Србије, од којих је у 19 носилац, а у 17 партнер, Медицински факултет је изборио престижну позицију најуспешније научноистраживачке организацијом на позивима Фонда за науку.

То, међутим, не значи да у области научноистраживачког рада, коју Факултет развија од свог оснивања 1920. године, нема никаквих проблема.

- Токови који прете да угрозе науку у земљи, не само на Медицинском факултету, свакако су велика редукција финансирања директних материјалних трошкова, опасност од одласка високо обучених истраживача у иностранство, као и опасност да постојећа инфраструктура неће моћи да прати нове трендове у истраживањима у области биомедицинских наука - каже професор др Татјана Пекмезовић, продекан за науку Медицинског факултета УБ. - Боримо се са овим проблемима, пре свега креативном атмосфером и сарадњом на свим нивоима унутар Факултета и ван њега, апликујемо за значајан број пројеката, успостављамо нове међународне сарадње и партнерства и улажемо у научни подмладак колико год је то могуће.

Научноистраживачки рад на овом факултету институционално финансира Министарство просвете, науке и технолошког развоја, и у тај процес је укључено око 500 наставника и сарадника Факултета. Професорка Пекмезовић наводи да је сваки наставник Медицинског факултета у неком периоду своје каријере укључен у неки од пројектних тимова, јер је учешће у научним пројектима услов за напредовање.

- На нашем Факултету се изводе истраживања широког спектра медицинских научних проблема - наводи проф. Пекмезовић. - Веома инсистирамо на повезаности базичних и клиничких истраживања, са нагласком на мултидисциплинарном приступу у изучавању болести човека, као водећим принципима у правцу развоја и примене базичних истраживања у клиничкој пракси, укључујући нове дијагностичке процедуре и терапијске интервенције.

Управо зато је концепт развоја научног рада на Факултету, како објашњава професорка Пекмезовић, базиран на уверењу да је научни напредак могуће остварити искључиво кроз обједињавање средстава, кадрова и опреме у виду заједничких лабораторија:

- На конкурсу Фонда за науку 2020. године, који се односио на истраживања ковида 19, наш факултет је добио шест великих пројеката чија се реализација полако завршава. Многи истраживачи су публиковали добијене резултате у утицајним међународним часописима и на тај начин дали значајан допринос расветљавању различитих аспеката ове болести.

УКУПНО ОБЈАВЉЕНО 2.700 РАДОВА

У ПОСЛЕДЊИХ пет година наставници и сарадници Медицинског факултета објавили су више од 2.700 публикација у часописима са ЈЦР листе, са кумулативним импакт фактором од близу 10.000. У истом периоду, одбрањено је око 300 докторских дисертација.

БОНУС ВИДЕО - СЕЋАЊЕ: Павле Вујисић није завршио глуму, али многима је могао да буде професор

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности