ОБЈАВЉЕНА ХРОНОЛОГИЈА ДОГАЂАЈА: Мајка мале Петре је насиље пријавила у априлу...

ПОКРАЈИНСКИ секретеријат за социјалну политику у складу са надлежношћу је спровео надзор над поступањем Центра за социјални рад Вршац у случају насиља у породици са трагичним исходом који се догодио 4. октобра у Вршцу.

ОБЈАВЉЕНА ХРОНОЛОГИЈА ДОГАЂАЈА: Мајка мале Петре је насиље пријавила у априлу...

Приватна архива

Наведени надзор обављен је од 5. до 7. октобра у Центру за социјални рад града Вршца, чиме су у складу са законом прикупљени сви потребни подаци и извршен комплетан увид у ток догађаја и ток поступања надлежних државних органа, са посебним акцентом на поступање Центра за социјални рад Вршац. Покрајински секретар Предраг Вулетић је на донашњој конфењренцији новинарима презентовао догађаје хронолошким редом.

- 30. априла 2022. године жртва – мајка је пријавила полицијској станици у Вршцу насиље у породици, а полиција је истог дана обавестила Центар, што је било прво сазнање о насиљу у овој породици.

- Тек после те пријаве дошло се до сазнања да насиље наводно траје више година, тачније од почетка заједничког живота супружника, од краја 2017. године.

- Да су жртва и починилац насиља од почетка заједничког живота живели у породичној кући родитеља жртве.

- Да жртва насиља, пре овог датума, није била на евиденцији Центра, нити је жртва раније била евидентирана за друга права и услуге које пружа Центар.

- 30. априла 2022. године, по пријави насиља у породици у складу са Законом о спречавању насиља процењен је висок ризик од стране полиције и истог дана су починиоцу насиља изречене хитне мере - удаљење из стана и забрана контактирања жртве и забрана да починилац прилази жртви 48 сати.

- 30. априла 2022. године, Основни суд у Вршцу усваја предлог Основног јавног тужилаштва од 30. априла 2022. године и продужава хитне мере на период од 30 дана тачније до 1.јуна 2022. године.

- 4. маја. 2022. године, Центар за социјални рад у Вршцу је формирао стручни тим (водитељ случаја, супервизор и правник) који је учествовао у раду на случају и пружао жртви психосоцијалну и саветодавну подршку, материјалну подршку и правну помоћ у сачињавању тужбе за изрицање мера заштите од насиља (тужба урађена 25.05.2022). - 5. маја 2022. године, случај је разматран на Групи за кординацију и сарадњу, којом руководи Основно јавно тужилаштво које има и кординаторску улогу у спречавању насиља у породици, а Групу чине представници Основног јавног тужилаштво, полицијске управе и Центра за социјални рад.

- У записнику са састанка Групе за кординацију и сарадњу се наводи да постоји висок ризик од понављања насиља у породици с обзиром да постоје поремећени партнерски односи и да насиље по изјави жртве траје од 2018, а да остаје нерешено питање виђања са малолетним дететом које ће додатно подићи тензију док се не регулише судском одлуком

- Група за кординацију и сарадњу је донела план заштите и подршке којим су одређене обавезе свих наведених субјеката.

- Центар је имао обавезу да жртву упозна са начином поступања у ситуацијама насиља и да пружи психолошку стабилизацију жртви и правну помоћ.

25.маја 2022. године, Центар је сачинио тужбу за одређивање мера заштите од насиља у породици

- 25.маја 2022. године, Центар је обавестио писменим путем Полицијску станицу Вршац и Основно јавно тужилаштвоц о предузетим мерама и дао мишљење да постоји висок ризик од даљег вршења насиља у породици.

- 27.маја 2022. године, Основни суд у Вршцу је донео у кривичном поступку Решење којим се одређују мере забране прилажења, састајања и комуницирања починиоца са жртвом, која може трајати до правоснажног окончања кривичног поступка.

- 30. маја 2022. године, Центар је по захтеву Основног Суда у Вршцу сачинио мишљење у ком се насиље над жртвом карактерише као физичко, психолошко и економско. У мишљењу се наводи да је процењено да су односи међу супружницима трајно поремећени и да насиље траје дужи временски период, да жртва осећа страх, и да постоји висок ризик од даљег насиља у породици, те да би доношење мера било сврсисходно и заштитило би жртву од даљег вршења насиља у породици. (Суд може да доноси мере заштите не везано за мишљење Центра за социјални рад ако оцени да се таквом мером најбоље постиже заштита)

- 02. јуна 2022. године, Центар је контактирао жртву и реализовао саветодавни рад због припреме и оснаживања жртве за предстојеће рочиште на суду које је заказано за 3.јун 2022. године, поводом доношења мера заштите од насиља у породици.

- Тог дана 02. јуна 2022. године водитељ случаја је са мајком-жртвом водио разговор о њеној млт. ћерки, која живи са њом и чије поверавање није регулисано. Водитељ случаја је добио усменуе информације од мајке-жртве да дете уредно виђа оца у поподневним сатима, да дете предаје и преузима мајка жртве, односно бака, да је то виђање обично у поподневним сатима око 17 часова када се отац враћа са посла и да дете преузима и враћа по договору.

- Мајка-жртва је тада изјавила да у актуелном тренутку није спремна да покреће још један судски поступак јер се не осећа довољно спремно и да иде на психосоцијални третман код другог пружаоца услуге и да ће покренути поступак за развод брака када за то буде спремна. Тада наводи да отац није био насилан према ћерки, као и да дете није било присутно када је насиље вршио над њом и да не жели да оцу ускраћује виђање са дететом јер је дете једва чекало да отац дође са посла. Водитељ случаја је мајци-жртви рекао да обавести Центар о исходу суђења.

- 03.јуна 2022. године, Основни суд у Вршцу је донео пресуду, којом се починиоцу забрањује приближавање жртви на удаљености не мањој од 300 метара као и узнемиравање сваке врста и контактирање са жртвом у периоду од годину дана тачније до 3. јуна 2023. године.

- Истог дана жртва је била у Центру да обавести водитеља случаја да је парнични поступак завршен и да је суд донео мере заштите од насиља у породици. Том приликом је навела да се осећа добро и да починилац насиља није био присутан на суду. Жртви је тада речено да ће јој бити пружена правна помоћ уколико жели да покреће развод брака и поверавање малолетног детета, на шта је жртва рекла да у актуелном тренутку није спремна.

- Жртва насиља се после 3. јуна 2022. године није обраћала Центру за помоћ. Центар за социјални рад града Вршца није имао сазнања да починилац крши донете судске пресуде, нити да је накнадно покренут поступак развода брака и поступак вршења родитељаког права.

27. септембра 2022. године Основни суд у Вршцу доноси пресуду да је починилац насиља крив за кривично дело насиља у породици и да му се изриче условна осуда и утврђује казна затвора у трајању од 1 године која се неће извршити ако у року од три године не изврши ново кривично дело и изриче меру безбедности – обавезно психијатријско лечење на слободи које ће трајати док постоји потреба лечења али не дуже од три године.

- Центар није имао сазнања о току наведеног кривичног поступка нити да је исти окончан доношењем пресуде, о томе су сазнали након трагичног догађаја. Током надзора Покрајински секретеријат је дата иницијатива да се од Основног суда Вршац затражи достављање пресуде што је и учињено.

- 5. октобра 2022. године Основни суд у Вршцу на захтев Центра издаје потврду да није покренут пшоступак за развод брака.

БОНУС ВИДЕО - ДА СРЦЕ ПУКНЕ: Малу Петру испраћају на вечни починак

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

ОПАСНОСТИ СУ СВЕ ВЕЋЕ Путин проговорио о трећем светском рату - Ми видимо шта ради наш противник