ГРАНИЦА НАШЕ ЗЕМЉЕ БЕДЕМ КОЈИ ШТИТИ ЕУ: У Београду одржан трилатерални министарски састанак Аустрије, Мађарске и Србије

Р. ДРАГОВИЋ

07. 10. 2022. у 06:34

СРБИЈА, Аустрија и Мађарска за две недеље потписаће Споразум о заједничком деловању и убрзаном решавању свих изазова у вези са миграцијом.

ГРАНИЦА НАШЕ ЗЕМЉЕ БЕДЕМ КОЈИ ШТИТИ ЕУ: У Београду одржан трилатерални министарски састанак Аустрије, Мађарске и Србије

Фото Танјуг

Три државе које су на истој транзитној рути заједнички ће деловати и размењивати информације о кретању миграната.

Ово је договорено на трилатералном министарском састанку одржаном јуче у Београду, коме су присуствовале високе делегације Србије, Аустрије и Мађарске. Уочи најављеног новог циклуса миграција из Азије и Африке, за који се процењује да ће по обиму и масовности бити сличан великом таласу из 2015. године, трио држава усагласио је правце заједничког деловања. Наша земља ће, зато, ускладити своју визну политику са ЕУ, како би се спречило да се Србија злоупотребљава као улазна земља за илегалне проласке.

- Идеја је да формирамо заједнички тим на техничком нивоу који ће усагласити текст споразума који ћемо потписати - рекао је министар финанасија Синиша Мали, који је председавао састанку.

Министар унутрашњих послова Александар Вулин изјавио је, након састанка, да Србија, Мађарска и Аустрија деле заједнички проблем и велику забринутост због мигрантске кризе.

Бројеви су, како је рекао, "експлодирали" и већ могу да се пореде са 2015. годином.

- Притисак на наше границе је огроман. Да бисмо заштитили простор наших земаља и начин живота наших грађана, морамо деловати заједно, у складу са међународним и домаћим законима. За Србију је значајно што Аустрија и Мађарска разумеју проблем. Наша земља је показала да је хумана, солидарна и организована, али неће дозволити да постане паркинг за мигранте - рекао је Вулин.

Он је најавио да ће Београд добити техничку помоћ Аустрије и Мађарске, а заједно ће се радити на повећању броја људи и јединица које ће бити распоређене на српским границама. У томе, како је навео, Србија може да рачуна на далеко већу материјалну и политичку помоћ Беча и Будимпеште.

Министри три државе на састанку у Палати "Србија", Фото Танјуг

Министар иностраних послова и трговине Мађарске Петер Сијарто навео је да три земље не бране само сопствене границе већ и ЕУ. Он је истакао да су се Мађарска, Аустрија и Србија договориле да уједине снаге и још више учврсте границе између Србије и Северне Македоније, како у погледу људства, тако и опреме.

- Наш заједнички интерес је да се одбрамбена линија помери ка југу и зато смо се споразумели да заједничким снагама озбиљније учврстимо границе између Србије и Северне Македоније. Мађарска је спремна да учествује у заједничим напорима у одбрани јужне границе Србије. Аустријанци помажу нама и Србији, ми помажемо Србији - рекао је Сијарто.

Савезни министар унутрашњих послова Аустрије Герхарт Карнер подсетио је да прекогранични криминал захтева прекограничну сарадњу.

- Аустрија је веома погођена миграцијама, а од почетка године има 58.000 захтева за азил, и то из земаља за које је немогуће добити овај статус. Питање имиграција и питање кријумчарења јесте питање поштовања људских права, с обзиром на то да их кријумчари крше. Српско-мађарска граница је таква да се на њој често догађају обрачуни између банди кријумчара. Људи страдају и губе живот јер су у рукама криминалаца. Зато морамо да се боримо да сачувамо животе угрожених људи - рекао је Карнер на конференцији за медије након министарског састанка.

Састанку одржаном у Палати "Србија" присуствовали су и министар спољних послова Никола Селаковић, министар одбране Небојша Стефановић и директор Безбедносно-информативне агенције Братислав Гашић. Делегацију Мађарске предводио је шеф дипломатије Петер Сијарто, а Аустрије савезни министар за европске и међународне послове Александер Шаленберг.

Синиша Мали, Фото Танјуг

ХРАНА И СМЕШТАЈ У ЦЕНТРИМА

СРБИЈА је отворена за сарадњу са суседима како би допринела решавању заједничких изазова, као што су кријумчарење миграната, развој легалних путева за миграције и примена споразума и аранжмана о реадмисији - поручио је министар Селаковић. Он је подсетио на похвале које је Србија добила од ЕУ за конструктивно деловање на решавању проблема илегалних миграната.

- Србија ће наставити да обезбеђује прихватне центре, као и храну и здравствену негу за све мигранте на нашој територији, у складу са највишим стандардима - наведено је у саопштењу МСП.

КРИЈУМЧАРИ ЗАРАЂУЈУ МИЛИЈАРДЕ

ГОВОРЕЋИ о позадини појаве новог азилантског таласа, министар Вулин је рекао да питање миграција више није хуманитарног карактера, већ је у домену борбе против криминала, али и политике земаља које су крајња дестинација миграната.

- Од 2015. до данас створене су јаке међународне кријумчарске организације које зарађују милијарде и које због својих интереса не желе да миграције стану. Једини начин да се криза заустави јесте да земље које су мигрантима циљ донесу одлуку да ли их хоће или не. Док то не ураде, имаћемо банде које ће зарађивати милијарде - поручио је Вулин.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

ВАНРЕДНЕ МЕРЕ У МАНЧЕСТЕР СИТИЈУ: Гвардиола увео карантин због лоших резултата и на Божић