ЛЕКАР КОЈИ ВОЛИ ВОЗОВЕ И АКВАРЕЛЕ: Изложба Зорана Србљина "Традиционални мотиви - Оријент експрес" одржана на железничкој станици
МЕДИЦИНА, железница и акварели. То су љубави доктора Зорана Србљина (64) из Кикинде. Физикалну медицину је одабрао за животни позив, возове, пруге и вагоне заволео је у родном Мокрину, а акварелима је одувек посвећен у слободно време.
Каже да воли да се пати с том техником, јер кад боја и вода падну на папир ту више нема оздрављења. Нема поправке. Слика када није у лекарској ординацији, поподне, увече и викендом.
Ових дана његови радови под заједничким називом "Традиционални мотиви - Оријент експрес" представљени су на мало необичном месту за изложбе, а опет, тако природном за његове слике из најновијег циклуса. Двадесетак акварела приказано је на Железничкој станици у Кикинди. Тако су пожелели чланови Удружења љубитеља железнице када су им у госте дошле колеге из Румуније. Они су се одушевили поставком и наговестили да ће изложбу организовати и у Жомбољу.
- Мој деда је живео у Мокрину, а ми смо били упућени на шинобусе и возове. Тако сам врло рано заволео пруге. Волим мирис прагова и коломасти. Памтим дечачка путовања у Кикинду, па онда по некадашњој великој Југославији. Сећам се дугог пута возом до Прозора у Босни, па онда у круг. Када сам постао момчић ишао сам кроз Европу до Француске. Зато сам хтео да дочарам ову нашу банатску пругу и "Оријент експрес" који је протутњао овуда у претпрошлом веку, 1857. године тај чувени воз је прошао кроз Велику Кикинду. Седам минута се задржао овде, у Мокрину три - прича Србљин.
Кикинда је била први град у југоисточној Европи који је 1857. добио пругу за јавни саобраћај. Први воз на линији Сегедин - Кикинда - Темишвар стигао је у Кикинду 15. новембра, тачно у 15 сати, бележи Иван Симић у својој књизи "Историја железнице у Кикинди од 1857. - 2021. Том трасом некада је ишао и "Оријент експрес". На Србљиновим сликама је дух тог времена. Приказане су пруге, парне локомотиве, боктернице, стајалишта са дрвеним надстрешницама.
- На својим сликама он реконструише атмосферу испред и унутар железнице, али и предела који се смењују у оквирима вагонских прозора, додајући људе који нису класични портрети, већ неизоставни део простора у ком се налазе. Железничка станица у Кикинди ни данас се много не разликује од времена свог настанка, због тога делује да се сликар вратио у прошлост, не би ли је насликао. На слици је станица још увек у диму након заустављања локомотиве, док је у првом плану кондуктер који је тек изашао из воза. Сцена је готово филмска - оценила је Тамара Ристић, историчарка уметности.
Откако је узео сликарску четкицу у руке Србиљн ради само аквареле. Том техником на његовим сликама, његовом руком и са његовим "факсимилом" настали су мотиви железничких станица у Мокрину и Кикинди, перони, локомотиве, стари магацин, оно што воли и што његове очи виде другачије од других. Пажљиви посматрач на његовим сликама разазнаје и филмски приказане ликове његове породице и пријатеља.
- На овим сликама је много лепих детаља о стварним местима. Међутим, на некима има и тајни које је аутор вешто укомпоновао. На слици Агате Кристи су црте лица његовог оца. На неким сликама су Пол Њумен, Лењин, Зоранов брат, пријатељ адвокат, а капетан брода је у ствари он - открива као прави кустос Никола Бркић, отправник возова са железничке станице у Кикинди, Србљинов пријатељ.
Последњи пут возом је путовао пре петнаестак година. Сина, сада на прагу двадесете, повео је на путовање шинобусом од Кикинде до Новог Милошева и назад.
- Мој Виктор тада је имао две, три године, први пут је видео машиновођу и дизел машину.
До њих је стигао оним уским ходником. Као некада кад се често и дуго путовало возом, понели смо храну и јели у купеу - присећа је познати кикиндски лекар клацкања са сином, лошом банатском пругом.
На Србљиновим акварелима осим романтике, тајни има и религије и вере.
- Нигде нисам путовао без блока у којем сам цртао. Једном на Скадарском језеру мати Филота је желела да види шта радим. Када је препознала портрет оца Мардарија, дугогодишњег игумана манастира Режевићи, заплакала је, а за њом и ја - емотивно препричава Зоран Србљин, лекар и сликар који воли возове.
МУКА БЕЗ ПОПРАВКЕ
ВОЛИМ акаварел зато што је то мука Исусова. Како се испланира, тако се кане вода и готов је посао. Ако погрешиш, ништа од тога. Волим то зато што је ту мука стварања. Користим енглеске Winsor & Newton пигменте и акварел папире - открива аутор којем је ово десета самостална изложба. На више колективних излагао је у земљи и иностранству.
Препоручујемо
ИЗЛОЖБА НИКОЛЕ КОЉЕ БОЖОВИЋА У МУЗЕЈУ ГРАДА БЕОГРАДА: Дела из последње три године
29. 09. 2022. у 16:55
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (1)