КОЛЕКТИВНИ ИМУНИТЕТ НИЈЕ НАМ УОПШТЕ ЛОШ: Татјана Аџић Вукичевић директорка ковид-болнице у Батајници - ближи се крај пандемије

Биљана РАДИВОЈЕВИЋ

25. 09. 2022. у 07:39

ПАНДЕМИЈА по дефиницији траје од две до пет година и ако рачунамо да је од почетка ове прошло више од две и по, усуђујем се да кажем да се ближи њен крај.

КОЛЕКТИВНИ ИМУНИТЕТ НИЈЕ НАМ УОПШТЕ ЛОШ: Татјана Аџић Вукичевић директорка ковид-болнице у Батајници - ближи се крај пандемије

Фото З. Јовановић

Али, морам имати и дозу резерве, с обзиром на то да се ради о новом, још недовољно проученом вирусу, и да нико на свету не може да каже, или тврди да ли ће бити или не нових мутација. Не верујем да корона може још да нас изненади. Видели смо све што постоји везано за овај вирус.

Овако професор др Татјана Аџић Вукичевић, пулмолог и директорка Ковид-болнице у Батајници, у интервјуу за "Новости", одговара на питање да ли дели оптимизам Светске здравствене организације да се сада види крај пандемије.

"Светло на крају тунела", такође према оценама СЗО, назирало се и средином прошле године, а онда је уследио нови налет вируса, у неким земљама, по заражавању масовнији него претходни али, ипак, са блажом клиничком сликом болести и мање смртних исхода.

Сад смо у седмом таласу епидемије, на силазној путањи, негде између подељених мишљења стручњака "да су ово последњи трзаји вируса пре него што он постане ендемски", односно сезонски, и "да још није готово, а да нам је колективни имунитет ослабио", јер је прошло доста времена од вакцинације.

Фото З. Јовановић

Каква је тренутно ситуација у Батајници?

- Ситуација је стабилна, имамо око 140 болесника. Тај број се практично не мења последње две недеље. Свакодневно имамо исти број пријема и отпуста из болнице, односно, између 15 и 20. На респираторима тренутно имамо 10 болесника.

Да ли, иако генерално омикрон изазива блаже клиничке слике него делта, још виђате тешке форме болести?

- Тачно је да омикрон даје блаже клиничке слике и да се у највећем броју случајева инфекција задржава у горњим респираторним путевима. Ипак, код 10 до 20 одсто хоспитализованих, постоје и тешке плућне форме, које смо виђали у време пандемије када је делта сој вируса био доминантан у нашој популацији.

За коју популацију су сада карактеристичне те теже клиничке слике?

- Тешке форме болести везане су углавном за старије болеснике са многобројним придруженим болестима, мада, имамо и сасвим младе и претходно здраве људе са тешким клиничким сликама ковида 19. У последње две недеље имали смо два млада болесника, једног 1973. а другог 1978. годиште, који су били интубирани, без претходних болести и који су нажалост смртно завршили.

Каква је у овом седмом таласу структура хоспитализованих према вакциналном статусу: да ли се ту нешто променило у односу на претходни шести талас када су у огромној већини у ковид- болницама били невакцинисани?

- Отприлике половина хоспитализованих нису вакцинисани. И даље важи исто правило, као и у претходним таласима, да теже клиничке слике и смртни исход везујемо за невакцинисане.

Шта показује клиничко искуство: да ли оно потврђује оцене епидемиолога да нам је колективни имунитет све слабији јер је прошло доста времена од вакцинације?

- Тврдим супротно. Колективни имунитет уопште није лош. Тачно је да је прошло доста времена од када смо сви примили последњу дозу вакцине и да се људи разболевају по други, трећи, а неки и четврти пут. У највећем броју случајева они се не примају у болницу, лече се амбулантно, а за неке нису потребни никакви лекови, јер болест има карактеристике обичне прехладе или кијавице.

Може ли то да се тумачи и као клиничка потврда теорија да омикрон сој не ствара имунитет?

- Сигурно је да омикрон, као и сваки други сој SARS-KoV 2 вируса, оставља имунитет, али је он краткотрајан. Познате су многобројне подваријанте овог вируса, а тачно је да се један човек може заразити и два пута у току једног месеца, али са потпуно благом клиничком сликом, или да буде без било каквих симптома.

У неким земљама, па и у суседној Хрватској, почело је бустовање новом, бивалентном вакцином, против изворног вируса корона и омикрон соја. Да ли ћете ви примити четврту дозу и коме бисте је препоручили?

- Са великом пажњом очекујемо бивалентну вакцину, која ће бити активна и против омикрон соја вируса. Наравно да ћу је и ја примити и препоручићу је свима, у првом реду здравственим радницима, потом свом осталом грађанству.

Засад нема пораста броја инфицираних који се очекивао по завршетку сезоне одмора и повратка ђака у школе. Да ли верујете да ћемо имати мирну јесен и зиму?

- Верујем да ћемо имати мирну јесен и зиму, јер је болест коју изазива овај вирус, попримила ендемске карактеристике, односно, личи на сезонску респираторну инфекцију.

Иако је број хоспитализованих у Србији сада испод 500, да ли сте на неки начин ипак у приправности да прихватите евентуално повећање броја пацијената?

- Наравно, увек смо спремни. Увек имам унапред спремна бар два одељења са пуним капацитетима, које могу да активирам у било које доба дана или ноћи, уколико се такве потребе укажу.

Колико је од отварања највеће ковид-болнице у Батајници лечено пацијената?

- До сада је укупно лечено 22.030 болесника. Само је у 2021. години у болници било 14.307 оболелих.

Све мутације после делта варијанте биле су слабије, односно генерално су изазивале блажу форму инфекције. Може ли се догодити да вирус изненади тежом клиничком сликом?

- Мислим да не може, омикрон сој то управо доказује. Другим речима, вирус је ослабио и у највећем броју случајева даје сасвим благе клиничке слике.

Можете ли да замислите да би глобално поново могли да се вратимо на сценарио затварања, или због економске и енергетске кризе за већину земаља то више није опција и уколико би дошло до новог таласа масовног оболевања?

- Убеђена сам да не може више никада доћи до затварања због ковида 19. Светска економска криза и рат у Украјини скренули су пажњу са пандемије. Цео свет је суочен са више него озбиљним проблемима, пре свега егзистенције, тако да сценарио било каквог затварања не може бити разумно решење нити пандемијског, нити економског проблема.

НЕКИМА ЈОШ ОШТЕЋЕНА ПЛУЋА

A ШТА виђате у амбуланти матичне Клинике за пулмологију УКЦС код пацијената који су прележали ковид, да ли још и у којем проценту има оштећења плућа и других постковид тегоба?

- У вези са актуелним сојем вируса, практично да не постоје тешка или трајна оштећења параметара плућне функције. Тешка и трајна оштећења плућне функције остала су код само једног малог броја болесника, код један до два одсто лечених у време делта соја, односно у периоду од марта до новембра 2021. године. Ови малобројни болесници и даље долазе на прегледе, зависни су од кисеоника, имају фиброзне промене, и за њих постоје нове опције лечења, које су доступне у свету али се очекује њихово дефинитивно одобрење. На нашу велику срећу, највећи број наших најтежих болесника, у року од три до шест месеци по отпусту из болнице, потпуно нормализује радиографски налаз и плућну функцију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (1)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Не могу да верују уз коју песму је Србин ушао у ринг у Тирани (ВИДЕО)