ХУМАНИТАРЦИ КОРИСТИЛИ ТЕШКУ СУДБИНУ ПАВЛА - Уплаћене хиљаде евра, а испоручени само шпорет и фрижидер
ДА туђа мука и несрећа у Србији често могу да послуже за промоцију појединаца и организација, показује најновији случај трогодишњег Павла Димитријевића из села Здравиње код Крушевца, чија је тешка и болна судбина потресла Србију.
Овај дечак који због расцепа усана и непца не може да говори и једе само уз помоћ кашице, требало би, ради операције, да буде примљен у Универзитетску дечју клинику у Тиршовој 26. септембра.
Оно што пада у очи јесте да су се за њега и његову породицу последњих недеља заузеле организација "28. јун" и удружење "Ми помажемо, прикључите се и ви". Међутим, према сазнањима "Новости", породица је до сада добила само шпорет и фрижидер, а прикупљено је много више новца.
Наиме, на сајту организације "28. јун" могу да се прате износи који лежу на рачун и у једном тренутку уплате су достигле 60.000 евра. После извесног времена сајт се ресетује и даје нови термин за сакупљање новца. И тако унедоглед, а до Димитријевића помоћ и даље не стиже. У једном од позива прикупљала су се и средства за операцију, иако све трошкове овог захвата покрива РФЗО. Позиви за помоћ илустровани су фотографијом малог Павла, уз навођење његовог здравственог стања и потребе за операцијама.
У тренутку када је прича на друштвеним мрежама ове организације достигла врхунац, огласио се и начелник Одељења за пластичну и реконструктивну хирургију у УДК "Тиршова" др Бранислав Трифуновић. Он је на њиховој страници на "Фејсбуку" оставио коментар у коме је нагласио да је Србија земља у којој се корекције расцепа усне раде више од 100 година.
- Често се операција усне ради већ са месец, а непца са 10 месеци и једна смо од ретких земаља у Европи где је то све потпуно бесплатно - написао је др Трифуновић. - Павле и његов брат Марко болују од ретког наследног поремећаја који изазива ЕЕЦ синдром, који укључује још неке друге поремећаје. Марка сам оперисао, а Павлу је операција заказивана више од пет пута, али је сваки пут отказивана због његове болести или зато што се нису појавили у заказаном термину.
Он је нагласио да новац не може да се прикупља за операцију, јер је лечење бесплатно, већ помоћ треба преусмерити на поправљање услова у којима живи породица Димитријевић.
Породица Димитријевић има четворо деце, од којих је двоје ометено у развоју. Родитељи Јован и Ивана живе са наследницима у врло нехуманим условима, а новац, тврде мештани, троше на алкохол и цигарете. Локална самоуправа им је до сада неколико пута помагала, али стриктно им доносе пакете и храну, пошто новац није пожељно давати. Мајка има генетске аномалије на рукама које јој отежавају обављање кућних послова.
Како тврди Даница Димитријевић, хуманитарка из Крушевца, из удружења "Ми помажемо, прикључите се и ви", до сада су за ову породицу прикупили око 3.000 евра, али је новац и даље на рачуну организације, пошто су у овом тренутку снабдевени свим неопходним намирницама и лековима, а дечак је добио и нова колица.
- Сачекаћемо још који дан да видимо са породицом које су им потребе - каже Димитријевићева.
Даница Димитријевић тврди да хуманитарна организација "28. јун" прикупља новац за куповину куће Димитријевићима. Они тренутно живе у објекту без купатила, а сналазе се тако што воду узимају са оближњег бунара. Њихова кућа је оронула, хладна и склона урушавању.
БЕЗ ОДГОВОРА ИЗ ЦЕНТРА
У ЦЕНТРУ за социјални рад у Крушевцу одбили су захтев "Новости" за достављање информација од јавног значаја, јер би се у супротном повредило право на приватност особа на које се она односи. Од Центра смо тражили одговор да ли је породица Димитријевић њихов корисник, на који начин су им до сада помагали и да ли је тачно да се ради на измештању детета из породице, пошто родитељи немају услова да брину о њему.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (6)