ПОВРАТАК У БУДУЋНОСТ 200 НА САТ: "Новости" са кинеским и српским грађевинарима брзе пруге на релацији Нови Сад-Суботица (ФОТО/ВИДЕО)

Јованка Симић

19. 09. 2022. у 16:00

ВИШЕ од милион путника у протеклих шест месеци путовало је брзом пругом на релацији Београд – Нови Сад откако је 19.марта Соко,први брзи воз у историји српске железнице приспео у обновљену новосадску Железничку станицу,брзином која је на махове износила и за наше прилике невероватних 200 километара на сат.

ПОВРАТАК У БУДУЋНОСТ 200 НА САТ: Новости са кинеским и српским грађевинарима брзе пруге на релацији Нови Сад-Суботица (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Новости

Упоредо,док скупоцене и удобне Штадлерове композиције муњевито превозе Новосађане и Београђане (раздаљину од 74,9 километара, Соко „прелети“ за 36 минута,а регио – возови 55 до 57 минута јер стају на свакој станици), одвијају се радови на целој деоници од Новог Сада, преко Степановићева, Кисача, Змајева, Врбаса, Ловћенца и Бачке Тополе све до Суботице.

Главни извођач радова на траси Нови Сад – Суботица (Келебија) су Компаније „Крик“ и „China Communications Construction Company“. Ангажовани су и подизвођачи две кинеске компаније које по потреби у посао уводе и српске подизвођаче.

На градилишту код Железничке станице у Новом Саду железничке станице у Новом Саду успостављају се нови колосеци а упоредо траје изградња надвожњака неколико стотина метара даље у Партизанској улици у овом граду јер досадашњи не одговара стандардима брзе пруге. Нови надвожњак биће заправо дупли мост са по два колосека,а распон конструкције износиће 42 метра.У току је изливање темеља будућег надвожњака.

Александра Милосављевић, мастер инжењер грађевине и асистент на овом пројекту каже да се сви радови одвијају по плану и упућује захвалност Новосађанима на разумевању због саобраћајне гужве која се повремено ствара због затварања Партизанске улице.

- Грађани Новог Сада су свесни да радимо нешто што ће на крају бити добробит за њих и све њихове суграђане – каже инжењерка Милосављевић.

Њен колега инжењер Ђанг Веј (Jiang Wei)истиче да је веома задовољан сарадњом са српским радницима. Сви заједно били су протеклих летњих месеци веома марљиви на градилишту упркос неочекивано високим температурама. Испоштовани су,притом,сви правилници за рад у таквим условима.Такође,сусрели су се и са обилним кишама што је изискивало додатни напор свих запослених да се радови наставе према пројектованом плану.

Траса од Новог Сада до Келебије дугачка је 108 километара и захтевнија је од претходне која је повезала српску престоницу и централни град Војводине.Од новосадске станице до Келебије уклањају се стари колосеци и контактне мреже.У току су припремни радови,а радиће се најпре фаза до Ловћенца, дугачка педесетак километара.Поред радова на инфраструктури, до Ловћенца ће бити изграђено и 16 надвожњака.

Тренутно се демонтира колосек на станици у Кисачу, припрема се и потходник. Такође,у току је демонтажа контактне мреже у Змајеву, али се многи од ових радова одвијају и у Степановићеву и Ловћенцу.Железничке станице у овим местима неће бити срушене него рестауриране.

Код Врбаса у току су припремни радови за изградњу подвожњака. Грађевинска инжењерка Невена Марковић каже да ће на овом делу деонице бити изграђен потпуно нови део будуће пруге .Даље,на деоници од 16 километара која води према Ловћенцу, од почетка августа ради се конзервација тла и детаљна припрема доњих слојева пута.

Вељко Ковачевић,асистент одговорног инжењера, каже да су временске непогоде донекле успориле динамику радова, али више од тридесетак радника свакодневно на траси чине све да у предвиђеном року радове приведу крају.

На главној железничкој станици у Суботици, почело је уклањање старих колосека.До Келебије, биће постављено 28 километара нових шина.Инжењер Зорица Јовановић, инжењер кинеске компаније која је извођач радова на потезу до будуће станице Ловћенац – Мали Иђош -Суботица -Келебија истиче да је реч о првој фази радова за град Суботицу.По завршетку ових,главних радова, стручњаци Завода за заштиту споменика културе реконструисаће овдашњу железничку станицу.

Према плану ће воз из Београда да стигне у Железничку станицу у Келебији на границу са Mађарском.Са мађарске стране грађевинари ће своју пругу од Будимпеште да „доведу“ на границу са Србијом.Тиме би највећи и најзначајнији инфраструктурни пројекат у овом делу Европе ,брза пруга Београд – Будимпешта, био завршен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)