УЗ ПАВЛОВУ ЦРКВУ ОБНАВЉА СЕ И КУЋА: У селу Кућанци у Славонији данас се обележава дан рођења некадашњег српског патријарха (ФОТО)
НА дан рођења највољенијег и једног од најцењенијих српских патријараха, Павла, и на празник Усековања главе Светог Јована Крститеља, у храму Светих апостола Петра и Павла, у његовом родном месту, славонском селу Кућанци, данас ће бити служена света архијерејска литургија.
У питању је црква у којој је крштен некадашњи патријарх, изграђена 1928. године, а која је пред поноћ, 20. децембра 1991. године минирана и дигнута у ваздух. Од ње је остао само звоник. У међувремену, он је обновљен и изграђена је нова црква из темеља, са епископским троном од камена.
- Цркву смо обновили, а сада почиње фрескописање - каже овдашњи парох, протојереј Драган Гаћеша.
- До зиме би требало да почне и рад на зиданој огради на родном имању патријарха Павла. Стару ограду смо срушили и поставили стуб и крст, да се зна да је то његово родно имање.
Кућа у којој је патријарх рођен одавно више не постоји, јер је срушена, а ова садашња потиче из 1967-68. године. Имање је неколико пута продавано, а СПЦ је пети власник по реду. Плац је последњи купио Милија Костић, привредник из Чачка, који га је 2009. поклонио Епархији пакрачко-славонској и она се сада води као титулар.
У будућности је планирана и обнова оригиналне родне куће патријарха Павла, а на основу сачуваних фотографија, са којих се види да је у питању био аустроугарски тип градње са тремом. Проблем је у томе што недостају средства, па радови теку споро.
- Ситуација је тешка, а помаже нам колико може начелник општине Магаденовац, којој Кућанци припадају, Стјепан Живковић. Сада би требало да откупимо кућу поред парохијске куће, чији је власник, Србин, преминуо, и од које ћемо направити коначиште - каже отац Гаћеша.
Колико је ово место значајно за православне хришћане можда најбоље говори податак да је баш у Кућанцима, приликом посвећења храма, обележен јубилеј 800 година аутокефалности СПЦ.
У истом храму је, 14. августа, одржан парастос за невине жртве нацистичког терора, убијене пре осам деценија, у августу 1942, али и 1944. године, као и за погинуле партизане 51. војвођанске дивизије, који су страдали током ослобађања села.
УВОЂЕЊЕ ВЕРОНАУКЕ
У ВРЕМЕ када је патријарх Павле провео на трону СПЦ, веронаука је, 2002. године, уведена у школе. Богословски факултет враћен је у оквире Београдског универзитета.
Кућанци су, иначе, у време када је патријарх Павле рођен као Гојко Стојчевић 11. септембра 1914, припадали аутономном Краљевству Хрватске и Славоније у склопу Аустроугарске. Рођен је у земљорадничкој породици и рано је остао без родитеља. Гимназију је завршио у Београду, шесторазредну богословију у Сарајеву, а Богословски факултет у Београду. Монашки живот почео је у Манастиру Свете Тројице у Овчару, када је, за време Другог светског рата, радио и као вероучитељ деце избеглица у Бањи Ковиљачи.
Замонашен је у манастиру Благовештењу 1946.
Као епископ рашко-призренски, остао је упамћен по сведочењу у УН о проблемима Срба на КиМ, а током рата у БиХ говорио је да страдају и Срби, и Хрвати, и Муслимани, као и да је мир свима потребан, "јер смо сви ми деца Божија".
Умро је у 96. години и сахрањен је на црквеном гробљу у београдској Раковици.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)